Разпознаване на болести и вредители

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4462
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 111 пъти
Получил благодарност: 339 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от jozefin »

Някой знае ли това ларва на коя твар е
Изображение
Намерихме ги около корена на пипера. Прегризва стъблата под почвата.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31692
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1038 пъти
Получил благодарност: 2450 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Мария Николова »

jozefin написа:Някой знае ли това ларва на коя твар е
Изображение
Намерихме ги около корена на пипера. Прегризва стъблата под почвата.
Това е гъсеница, излюпена от яйцата на някоя пеперуда. Ще навие някое листо, ще си направи пашкул. Вътре в пашкула ще стане какавида, а от пашкула ще излети пеперуда - в каквато какавидата се е превърнала. Изпражненията й са черни, до 0.5 см., като гранулки. Много прилича на копринената буба, с изключение на цвета, без да става голяма колкото нея. Видиш ли гранулките, търси я и трепи! :twisted: Из хемерокалисите 3 намерих. :svekurva:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
garden
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Ное 16, '13, 18:01

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от garden »

Изображение
Отново имам проблеми , но този път с петуниите. Вече 2 загинаха. Започват да им вехнат листат и изведнъж са като попарени. Не искам да ги загубя. Това са ми петуниите от Миша и така им се радвах. И въшки си имат.Възможно ли е тези гадинки толкова бързо да ми унищожат цветята?
Зимата някой беше писал за масло от нийм и аз си го купих , но не съм го ползвала.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17036
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Миша »

Петуниите загиват основно от преполиване,торене на мокра почва,сиво гниене и брашнеста мана, поливат се само когато са изсъхнали ,дори може да се изчака да поизгубят леко тургур .В твоя случай-засуши,изчисти завехналото,поливката след засушаването нека да е с Топсин или Дриза ,напръскай с топсин + нещо против въшки,аз бих ти препоръчала Волиам Тарго,защото хваща всичко ,но и други препарати биха свършили работа
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
garden
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Ное 16, '13, 18:01

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от garden »

Еми да. Аз от страх да не умрат най- вероятно съм ги преполяла. Благодаря ти Миша. Ще направя всичко каквото казваш.
Rosi
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Юни 21, '15, 17:23

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Rosi »

Здравейте, опитни цветари :dovolen: Тази година за пръв път реших да посея това онова на терасата и се сблъсках с петуниева мистерия...
Имам две саксии с петунии, еднакъв разсад , еднакви саксии, едно и също място, еднакво поливане, всичко е еднакво. Само че в едната саксия цветята започнаха да линеят, вече загубих две, а днес окастрих третото, защото и то завехна. Първата петуния която загина просто изсъхна, втората имаше листни въшки и реших, че това е проблема, напръсках с препарат, но все пак загина. Третата, която окастрих днес нямаше въшки и все пак завехна и се спихна точно в рамките на 48 часа. Какво става някой има ли идея? Другата саксия е супер - нищо й няма, процъфтява. Може ли да е някой паразит в корените и ако да с какво се мори такава гад?

болната саксия

Изображение

здравата саксия

Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31692
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1038 пъти
Получил благодарност: 2450 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Мария Николова »

Rosi написа:Здравейте, опитни цветари :dovolen: Тази година за пръв път реших да посея това онова на терасата и се сблъсках с петуниева мистерия...
Имам две саксии с петунии, еднакъв разсад , еднакви саксии, едно и също място, еднакво поливане, всичко е еднакво. Само че в едната саксия цветята започнаха да линеят, вече загубих две, а днес окастрих третото, защото и то завехна. Първата петуния която загина просто изсъхна, втората имаше листни въшки и реших, че това е проблема, напръсках с препарат, но все пак загина. Третата, която окастрих днес нямаше въшки и все пак завехна и се спихна точно в рамките на 48 часа. Какво става някой има ли идея? Другата саксия е супер - нищо й няма, процъфтява. Може ли да е някой паразит в корените и ако да с какво се мори такава гад?

болната саксия

Изображение

здравата саксия

Изображение
Прежали болната саксия и я измий много старателно. Дезинфектирай с 10% нуриле и започни отначало с друга пръст. И с повече градинска пръст. Вредителите си избират кекави растения.
Може растенията да са имали латентна зараза при купуването и при теб вече да се е изявила напълно.
Нека и други кажат какво мислят. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Rosi
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Юни 21, '15, 17:23

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Rosi »

Благодаря за съвета- и аз си мислех да й дам още седмица шанс и да я изтърбуша , но ми е жал, защото допреди седмица изглеждаше като другата , а сега... Пък и не знам от къде ще диря петунии по това време . А градинска пръст продава ли се или взимам една лопатка, торба и с черни дрехи се промъквам в някой съседски двор в тъмна доба :D Еххх, много ме е яд! Вече преживях една магнолия в кома, която сега пък реши да цъфти за втори вид и тая надежда, че и петуниите ще прескочат трапа ако ги полея с нещо против буби.
Vessi
Kафенце
Мнения: 46
Регистриран на: Яну 15, '15, 14:00

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Vessi »

Някой знае ли какво и е на моята бяла розичка Изображение всички цветове до сега са така с кафеви петна.Някакво заболяване ли е и дали може да се оправи?
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от mimivd »

Имам проблем с магнолия.Появиха се едни петна по долната част на листата.Пръсках с нуреле.Стори ми се,че няма ефект и реших да пръскам с фунгицид.Имах под ръка топсин.Моля ви помагайте!На прав път ли съм и какво да правя?
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”