Разпознаване на болести и вредители

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Lois

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lois »

Не знам дали е правилното място, но не намерих по-подходяща тема.
Боледуват ми орехите! Големи дървета са, а листата им са на кафяви точки, сгърчени, дори и на плодовете има. Прилича ми на някаква ръжда, ще снимам да покажа. Обаче, дърветата са по 10 м високи, това нещо няма пръскане?
Някой сеща ли се какво може да е и какво мога да направя изобщо, освен Отче наш да кажа?
denitsavm

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от denitsavm »

Ръжда е най-вероятно, при мен тази година всичко е ръждясало масово. Аз не пръскам много и не обръщам внимание :oops: , но принципно има и фунгициди, които действат и с поливане, някой все ще ти каже такъв за ръждата :stiskam:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17036
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Миша »

Lois написа:Не знам дали е правилното място, но не намерих по-подходяща тема.
Боледуват ми орехите! Големи дървета са, а листата им са на кафяви точки, сгърчени, дори и на плодовете има. Прилича ми на някаква ръжда, ще снимам да покажа. Обаче, дърветата са по 10 м високи, това нещо няма пръскане?
Някой сеща ли се какво може да е и какво мога да направя изобщо, освен Отче наш да кажа?
Бактериоза е,нищо не можеш да направиш,по някое време ореха ще хвърли болните листа и орехчета ,тази година е болна година :snif: ,дано оттук нататък се оправи :stiskam:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Lois

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lois »

Да, мамка му. В цялото село орехите са зле. Масово сухи клонки по короните, и същата ръжда. Питах тука в аптеката, казаха че с поливане нищо не става, защото е голямо дървото. Освен да викаме селскостопанската авиация да напръска :ufff:
Гледам, че се мъчи да изважда нови филизи, ама едни такива немощни са. Дано не загинат, че ще е много голяма загубата за двора ми!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17036
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Миша »

По закон вече е забранено да се ползват самолети за пръскане ;)

Не се притеснявай,не е за първа година,догодина ще са добре .
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4462
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 111 пъти
Получил благодарност: 342 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от jozefin »

Предварително се извинявам за многото снимки. Пускам ги за по-добра представа.
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4462
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 111 пъти
Получил благодарност: 342 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от jozefin »

Изображение
Изображение
Изображение
Каква е тази болест по пипера?
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от ivanina »

Eто пък аз каква находка открих днес върху клончето на една от холандските ми рози - Флора Даника :shock:
Много ми прилича на туморно образование.Клонката върху която се е развило е напълно изсъхнала.
Изрязах клонката доста ниско до земята, с цел максимално да премахна това чудо...но каква ще е съдбата на розата ми за напред
си нямам никаква представа. :hmmm:
Изображение
тука направих дисекция на образованието ...вътрешността беше почти бяла ,но за няма и минута време и потъмня.
Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
незабравка

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от незабравка »

Тази година в градината ми се появи странно насекомо.Сетих се да пиша в темата,чак след като се отървах от него с пръскане и затова не мога да покажа снимки.Обаче ми е интересно какво беше всъщност-значи по стъблото на розата например се образува бял налеп в който си седи една сиво-бяла пеперудка,голяма колкото муха.Страшно подвижна твар обаче ,щом посегнеш да я пипнеш и нея вече я няма,изпарила се е .Не знам какви поразии прави,освен сигурно да пренася вируси,но както и да е отървах се чрез пръскане с редуване на системни инсектициди.Ако някой има представа какво е това чудо да пише,че напразно търсих в нета информация чрез десетки ключови думи. :hmmm:
Deleted User 2919

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Deleted User 2919 »

Прочетох в статията на един агро-специалист, че с новото течение на внасянето на растения от цял свят внасят и нови вредители по листата, клонките и цветовете на растения , а защитата от тях още няма, няма и естествените уничтожители, също так внасят и бактерии ,които непознати в Европа до сега.Най- голямата беля е трипс: не стига, че сам уничтожава растенията, а разнася вируси и бактерии по тях. http://flowersnet.info/a610/borba-s-trips" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.zeleno.bg/bg/articles/512-na ... ozite.html" onclick="window.open(this.href);return false;
<<Виктор Пашов25 май 2010 | 08:17

Забеляза съм едно насекомо подобно на муха, което в заднапа си част има шип,остър като нож.С него разцепва дръжката и снася яйцата си.Що е то?

Николова07 юни 2011 | 07:22

Това е рогата цикада,г-н Пашов-пръскайте с "Уорънт".Между другото"талстар" от 2010г. не е в продажба така че инфото за него не е актуално.... >>
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”