Paulownia

Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 798 пъти
Получил благодарност: 1318 пъти

Re: Paulownia

Мнение от мечтица »

Либра,Дани, Мерко,благодаря ви много :gush:
Май трябваше есента да поискам малко акъл,ами на, все бързам. :glupav:
Не цъфти всяка година,защото й измръзват цветните пъпки ,които образува още есента
и цъфтежа зависи от зимните температури и слани през пролетта.
Ами май ще я дарявам на църковния двор във селото,а на нейно място какво да търся,пак задачка :ufff:
Последно промяна от мечтица на Яну 2, '22, 22:34, променено общо 1 път.
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5275
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Paulownia

Мнение от Daniela Pargu »

Оленка, разглеждай зимата - като направим поръчка Шмит -
там има много голям избор на дръвчета и са на добра цена :daaa:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5058
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1348 пъти

Re: Paulownia

Мнение от Lilly »

Имах пауловния, но бързо я разкарах. Рекламата за бързия растеж се дължеше на някакъв производител/или производители /, който беше получил пари от еврофондовете да насади фиданки и после се чудеше какво да ги прави . И това беше търговска тактика . Поне така дочух . При мен не успя да се дореди до издънки, защото я извадих преди това :D Нормално е през пролетта да има и градушки, и проливни дъждове ..-всичко това разказваше играта на тия огромни меки листа. Ми те висяха като парцали до есента - може моят късмет да е бил такъв ,но това се случваше 2 или 3 години подред. Имам и каталпа - тя като че ли има по-здрави листа и не съм видяла такива щети. Рустифината я изкорених - и на мен ми омръзнаха рустифинчетата, които не се спираха.
За боклука от листата - а ми всяко голямо дърво ще има много перушина за смяна. Имам в двора борове по 10-15 м - там изхвърлям иглички и шишарки целогодишно, винаги е мърляво . Брезите са красиви , но от август до края на ноември събирам паднали листа.

Лавровишните са вечнозелени , красиви дървета, оформят се лесто , търпят сериозно рязане и не те ангажират с никакъв отпадък.
Много красиви сортове кестени съм виждала.
Оля, а за тази стерилна черница какво ще кажеш
Изображение
Morus alba ('Macrophylla') 'PLATANIFOLIA / мисля, че това е сортът
височина до 5 м, 5 зона - голяма красавица
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 798 пъти
Получил благодарност: 1318 пъти

Re: Paulownia

Мнение от мечтица »

Лили,черницата е голяма красавица :daaa:
В български разсадници разбира се я няма :snif:
Намерих я на няколко места в Полша,но работа е там че обикновено дървета с такава корона се оформят в първите 2-3 години.
А за да не провисват клоните и да имат чадърен ефект,ги оставят на висок ствол, премахват всичките долни филизи.
Затова тези дървета се предлагат по разсадници с височина 160-200см.
Вече се досещаш с каква цена може да дойде тази красавица.
Чакам потвърждение за тази метасеквоя-METASEKWOJA CHIŃSKA - GOLDRUSH (OGON) :stiskam:
Ако я получа ,ще я засадя на мястото на пауловния.
Е, не я дават толкова висока и короната й не това което исках за това място,но пак от бързорастящи дървета.
Ще разгледам за кестените,виж за тях не бях се сетила :daaa:
Благодаря :gush:
Лавровишня имам ,вече прекрасно оформена,и не рискувам да я местя,подарък ми е от една мила съфорумка :liubov2:
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
libra
Наркоман
Мнения: 11643
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 63 пъти

Re: Paulownia

Мнение от libra »

Сещам се за лириодендрон, имам го, купувано е като голямо дърво, не е бързорастящо. Назъбени листа, вариегатни, цветът е необичаен, но не се забелязва много на фона на листата. Като цялостна визия, обаче е интересен.Има и големи ацери, те май растат по-бързо. Гинко билоба, не знам дали не е за по-топлите региони.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5058
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1348 пъти

Re: Paulownia

Мнение от Lilly »

мечтица написа: Яну 3, '22, 07:57 Лили,черницата е голяма красавица :daaa:
В български разсадници разбира се я няма :snif:
Намерих я на няколко места в Полша,но работа е там че обикновено дървета с такава корона се оформят в първите 2-3 години.
А за да не провисват клоните и да имат чадърен ефект,ги оставят на висок ствол, премахват всичките долни филизи.
Затова тези дървета се предлагат по разсадници с височина 160-200см.
Вече се досещаш с каква цена може да дойде тази красавица.
Чакам потвърждение за тази метасеквоя-METASEKWOJA CHIŃSKA - GOLDRUSH (OGON) :stiskam:
Ако я получа ,ще я засадя на мястото на пауловния.
Е, не я дават толкова висока и короната й не това което исках за това място,но пак от бързорастящи дървета.
Ще разгледам за кестените,виж за тях не бях се сетила :daaa:
Благодаря :gush:
Лавровишня имам ,вече прекрасно оформена,и не рискувам да я местя,подарък ми е от една мила съфорумка :liubov2:
Morus kagayamae 'Fruitless' - NEW! 6b C7,5 100 - 120 11,43 €
ето това сме имали в офертата от Шмид за миналата есен. Това и Таралас го е продавал за 35 лв, в момента я няма.
Кестените са прекрасни - Castanea sativa е видът, който съм виждала при Искра и беше впечатляващо красиво голямо дърво.
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 798 пъти
Получил благодарност: 1318 пъти

Re: Paulownia

Мнение от мечтица »

За лириодендрон,съм мислила,но като че ли по ми харесва ликвидамбър,
мисля че гевгати беше показала един такъв с прекрасна есенна багра.
Има го във Нановски,незнам дали е същия-Liquidambar styr. Worplesdon.
Ако не успея да намеря от тази черницахаресва ми че не дава плод,може да се спра на него.
Ще следя растения при Шмит.
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 798 пъти
Получил благодарност: 1318 пъти

Re: Paulownia

Мнение от мечтица »

Намерих страничката за ликвидамбър на gevkati
Оооо, :liubov2: прекрасен е
viewtopic.php?f=35&t=9229&p=975659&hili ... 80#p975659
Сорта е -liquidambar styraciflua 'gum ball'
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5058
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1348 пъти

Re: Paulownia

Мнение от Lilly »

мечтица написа: Яну 3, '22, 12:52 Намерих страничката за ликвидамбър на gevkati
Оооо, :liubov2: прекрасен е
viewtopic.php?f=35&t=9229&p=975659&hili ... 80#p975659
Сорта е -liquidambar styraciflua 'gum ball'
тази снимка е уникална , но нали се сещаш, че ликвидамбърът през целия сезон си е с най-обикновени зелени листа. Този изключителен вид може да се докара есен, може и да се размине.
Когато потърсиш "ацер" в гугъл, 99,9 % от снимките са есенни , с невероятно оцветяване. Ние знаем, че тези окраски не са даденост. Имам ацер в София - дори не си спомням кога за последно съм го видяла такъв красавец . А в горската градина тази година бяха атрактивно червени по 10 -15 дни, но в предходните 2-3 г. не ставаха такива. Ясно е, че това зависи от температурите през есента.
Но и без тая уникална окраска, ликвидамбърът си е красиво дърво.
Много подобна визия имат и някои ацери - при Шмид отново има какво да се избира.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”