Пасифлора, Страстоцвет (Passiflora)

Публикувай отговор
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Пасифлора

Мнение от lila »

Moria, :tzeluvka: затова я донесох в Бургас - терасата е хладна. На 30 градуса също не страда - поне моята - стига да не я пече слънце. Още веднъж - благодаря :tzeluvka:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17036
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Пасифлора

Мнение от Миша »

Искам си лятото... ИзображениеИзображениеИзображениеИ постоянните гостенки на пасифлората. :dovolen:

Изображение
Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
dora
Баш кафе майстор
Мнения: 2444
Регистриран на: Ное 29, '09, 16:06
Местоположение: Сливен

Re: Пасифлора

Мнение от dora »

Мише , къде си крила тези снимки до сега? :liubov:
Днес си купих две пасифлорки от пазара - дори не подозирах ,че зареждат.Внос от някъде си ... :hmmm:
Е, купих общо 5 но 3-те за едно другарче от което се надявам да си чопна :oops:
Хайде да идва пролетта и да ги изкарвам навън и .... :ieeemyzh:
“Че съм умен – умен съм, но защо съм толкова красив?! Сигурно, защото съм скромен, а скромността краси човека.”
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Пасифлора

Мнение от Moria »

dora написа:Мише , къде си крила тези снимки до сега? :liubov:
Днес си купих две пасифлорки от пазара - дори не подозирах ,че зареждат.Внос от някъде си ... :hmmm:
Значи така а, от мен снимки искаш, а ти даже не благоволяваш да докладваш имената на новите си пасифлори. ;)


Миша, :tzvetentze: Благодаря че ни припомняш тия снимки. Пеперудите май бях двечки, нали? :D
Изображение
Аватар
dora
Баш кафе майстор
Мнения: 2444
Регистриран на: Ное 29, '09, 16:06
Местоположение: Сливен

Re: Пасифлора

Мнение от dora »

Moria написа:
dora написа:Мише , къде си крила тези снимки до сега? :liubov:
Днес си купих две пасифлорки от пазара - дори не подозирах ,че зареждат.Внос от някъде си ... :hmmm:
Значи така а, от мен снимки искаш, а ти даже не благоволяваш да докладваш имената на новите си пасифлори. ;)

Виноват :oops: :oops:
Купих си - алата и инсенс. :ieeee:
На другарчето купих - цитрина(беше само една в приличен вид :nod: ) , едулис и още една алата.
Пълен отчет. :daaa:
“Че съм умен – умен съм, но защо съм толкова красив?! Сигурно, защото съм скромен, а скромността краси човека.”
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Пасифлора

Мнение от Moria »

:tzeluvka: Доре. Да са ви живи и здравички пасифлорите. :stiskam: Ще чакаме снимки като цъфнат. :hihihi:
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17036
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Пасифлора

Мнение от Миша »

Moria написа:
Миша, :tzvetentze: Благодаря че ни припомняш тия снимки. Пеперудите май бях двечки, нали? :D
Двечки са.Много си ги харесвам тези снимчици :nod:
Доре,какво стана с моята пасифлорка,жива ли е?
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
dora
Баш кафе майстор
Мнения: 2444
Регистриран на: Ное 29, '09, 16:06
Местоположение: Сливен

Re: Пасифлора

Мнение от dora »

Миша написа:
Moria написа:
Миша, :tzvetentze: Благодаря че ни припомняш тия снимки. Пеперудите май бях двечки, нали? :D
Двечки са.Много си ги харесвам тези снимчици :nod:
Доре,какво стана с моята пасифлорка,жива ли е?
Мише , винаги съм се чудила дали си ,,моето ,, Мише :hmmm: - сега вече знам. :tzeluvka:
Да миличка жива е- да не ми се надяваш :oops: :lol:
Сложих я в по-голяма саксийка и сега пуска нови листенца и връхчето нараства :stiskam:
За онова нюню - моето да питам ли ? :hmmm: :oops:
“Че съм умен – умен съм, но защо съм толкова красив?! Сигурно, защото съм скромен, а скромността краси човека.”
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17036
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Пасифлора

Мнение от Миша »

dora написа:
Мише , винаги съм се чудила дали си ,,моето ,, Мише :hmmm: - сега вече знам. :tzeluvka:
Да миличка жива е- да не ми се надяваш :oops: :lol:
Сложих я в по-голяма саксийка и сега пуска нови листенца и връхчето нараства :stiskam:
За онова нюню - моето да питам ли ? :hmmm: :oops:
Аз съм си,друга няма :angelche:
Онова нюню,по-добре не питай :oops: След като го дундурках цяла пролет и цяло лято,значи 5-6 месеца киснене във вода,накрая пусна корени и котката взе,че му видя сметката.Ама аз съм за бой,не съм видяла,че вратата на оранжерията е отворена и тя взела,че се намърдала вълху нещастното паси :ufff:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Пасифлора

Мнение от Moria »

dal написа:аз пък четох етикети-"пърпъл рейн в лилаво и констанс елинор в бяло....и третия и той е същия вид-розов ама не му намерих етикета... :D
Е?
E? Да си спазя обещанието.
Какво имаме:
1.Констанс Елиът – тя си е церулея. Макар и не толкова търпима на ниски температури , колкото Passiflora cerulea. Издържа мин. (-15).
2. Purple rain – церулеен хибрид ( церулея+аметистина) – доста по ниска граница на търпимост към минусите.
3. Розова :hmmm: , като другите :hmmm: …ако листата й са триделни … Дал, за нея само мога да гадая, вероятно е пура вида, но това е доста несигурно предположение. Като я зацъфтиш, ще я разпознаваме.Но и тя едва ли се отнася по различно към зимата.

Какво следва – всичките ти видове в плевенската зима са обречени на замръзване
( с минимална вероятност Констанс Елиът да оцелее при добро закриване и мека зима).

Тогава защо те кандърдисвам да ги слагаш в градината?
Ами защото само ако им дадеш простор на корените и ластуните тези видове ще покажат пълния си потенциал. Растеж, цъфтеж, даже Констанс ще даде плодове. Е, сега вече сме се разбрали че церулеините плодове не стават за кой знае какво ядене, ама са си атракция. Може и семена да изкараш. А, да ще има и достатъчно материал за вкореняване. За да можеш да си ги подновиш следващата година.
Можеш да се опиташ наесен да изкпоаеш пасифлорите от градината и да ги сложиш в големи контейнери и пак в гаража. Твърде рисковн вариант за опазването им, защото това ще нарани корените и в края на вегетационния период не се знае да ли ще успеят да се адаптират. Може и така да загинат, но все пак си заслужава да опиташ. При всички случаи се застраховаш с нововкоренени.
Ако ти се занимава. Ако не остави ги в саксиите, но не го оставяй така:
dal написа:въх...аз на какво слънце съм ги бех олъщила , най вече между 11 и 15ч.....на плочите печеш пърленки пред пасифлорите.... :shock:
и както стъбла листа-изведнъж изсъхват целите клонки...
стрижа-то избива на друго място и те така някак никак :D
На плочника се прегряват- печеш пърленки, печеш и корените. Оттам и изсъхналите клони, режеш и хоп няма цвят. Иначе слънцето не е никакъв проблем за тия видове, даже си го искат. Сбутай саксиите някъде другаде в градината. Намери им там място между клематисите, хеморокалисите и розите. :D

Още нещо за пурпурния дъжд. Ако искаш да подшушнеш откъде го имаш. Аз затова те питах дали не е пърпъл хеиз, защото този е по-разпространен тук. Иначе и двата хибрида са дело на Cor Laurens, и двата кръстоска на дивата церулея с аметистина. Само че при 'Purple Haze' церулеята се явява мама, а при твоя Purple Rain - татко. И двата с ароматни цветове, при дъжда са малко по-големи, съчетание на лилаво и бяло, кое как няма да задълбаваме сега в подробности. Предлагам да си ги гледаме кой как може , да ги докараме до цвят, после ще сравняваме.
И ще менкаме-аз на тебе мъгла, ти на мене дъжд. :hihihi:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”