Хибискуси - грижи по отглеждането

Публикувай отговор
MediEVIL
Kафенце
Мнения: 11
Регистриран на: Май 9, '12, 20:00

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от MediEVIL »

Имам едно голямо дърво вече 4 години не цъвти. Почнах да го подрязвам от тази година. Явно там е проблема. Саксията му е голяма , но не съм наторявал от 1 година. Расте като лудо прави голяма листна маса и клони , но не цъвти. Моля дайте съвет ? Самото дърво е на около 10 години вече.
Ето и снимки:

Изображение

Изображение
Аватар
gonel
Кафевар/ка/
Мнения: 952
Регистриран на: Фев 23, '10, 08:27
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 24 пъти

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от gonel »

Здравей! Пише се 'цъфти'.
Всички цъфтящи цветя имат нужда от слънчева светлина. Препоръчвам ти да го сложиш на източен или югоизточен прозорец или тераса.
Аз подрязвам хибискусите началото на месец Март. Сега, ако го подрежеш, ще зацъфти след 3 месеца, ще пропуснеш лятото...
Според мен сега не го подрязвай, само му намери възможно най-осветеното място.
Ако можеш и да го наториш, ще му хареса още повече... В цветарските магазини продават течна тор за цъфтящи - можеш да започнеш с това и да задълбочиш познанията си за торене на цветята, четейки тук или из нета...
И се похвали отново със снимки на цвят!!! :stiskam: :stiskam: :stiskam:
УСПЕХ! :tzvetentze:
Търся хибискуси Black Dragon, Magnifique, Zoey!
MediEVIL
Kафенце
Мнения: 11
Регистриран на: Май 9, '12, 20:00

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от MediEVIL »

Благодаря за уточнението :) Аз съм го подрязал вече и остана това , което виждаш. А махнах доста клони!Ще го наторя :)
Аватар
gonel
Кафевар/ка/
Мнения: 952
Регистриран на: Фев 23, '10, 08:27
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 24 пъти

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от gonel »

На мен ми допада дървовидната структура... Доколкото виждам имаш няколко основни клона в основата...
Направо ме сърбят ръцете за това хиби... :potekoha: :twisted:

Аз бих изчистила всички малки клони почти на 2/3 отдуло на горе... Бих преплела стълбчетата и бих оформила красив стълб... Можеш да си помогнеш като ги вържеш преплетените на едно две места, да кажем с канап...
После ще оформиш короната. Като режеш клонче, гледаш накъде гледа пъпката, над която режеш. Ще се развие тази най-горната пъпка и ще направи клонче в своята посока... Така можеш да оформиш кръгла корона...

Ще се получи нещо уникално... Само му дай и светлина!!!
Успех! :tzvetentze:
Търся хибискуси Black Dragon, Magnifique, Zoey!
MediEVIL
Kафенце
Мнения: 11
Регистриран на: Май 9, '12, 20:00

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от MediEVIL »

Ами да ти кажа то това дърво го гледам 10 години. Беше по малко , но пуснах 3-4 Основни клона и го направих дърво. За преплитане не искам да рискувам, че взема да го счупя пък има сантиментална стойност за мен. Ще орежа още клончета от долу. И е на светлина до балконската врата южно изложение. Кажи някоя тор , че само това мисля ще му помогне да цъфне. другите работи съм ги изпълнил.
Аватар
gonel
Кафевар/ка/
Мнения: 952
Регистриран на: Фев 23, '10, 08:27
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 24 пъти

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от gonel »

Ако ти се чете имаме тема за торене на хибискуси...
http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=26&t=730" onclick="window.open(this.href);return false;

Аз съм пробвала разните сценарии... Но не съм много постоянна - нямам много време...
Та най съм доволна от Хортигроу 15-5-30 /Тити е писала за него/. Тотален цъфтеж!
Ето от тука можеш да си го поръчаш:
http://agro-magazin.com/index.php?main_ ... cts_id=414" onclick="window.open(this.href);return false;

Със по-слаб разтвор торих едно лято на всяко поливане и се скъсаха да цъфтят!
Или пък дори с най-обикновена течна тор за цъфтящи от най-близкия цветарски магазин - почни с нещо пък ще се усъвършенстваш...

Да, дори само долните клончета ако махнеш, пак ще се оформи...
Успех! И ни го показвай! :stiskam:
Търся хибискуси Black Dragon, Magnifique, Zoey!
MediEVIL
Kафенце
Мнения: 11
Регистриран на: Май 9, '12, 20:00

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от MediEVIL »

Благодаря. Ще пробвам и пак ще пиша ! :)
Аватар
leti_at
Кана кафе
Мнения: 507
Регистриран на: Май 22, '10, 00:00
Местоположение: Plovdiv

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от leti_at »

Прибрахте ли вече хибитата, моите са още отвън..
Време ли е вече за прибиране?
Дайте и съвет ..по принцип си режа хибитата на есен с цел по лесното прибиране( изискват по-малко място) обаче така резниците,които развиват през зимата са едни по..цигляви..от друга страна ако ги отрежа на пролет няма ли да премахна и заложените цветни пъпки?
Обикновените ги орязах вече..Сега се чудя за Гатор Прайда. Сега ли да играе ножицата или напролет?
http://letiat.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
gonel
Кафевар/ка/
Мнения: 952
Регистриран на: Фев 23, '10, 08:27
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 24 пъти

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от gonel »

И моите са навън... Още се ослушвам, че вътре едни залиняват...
За рязането аз от опит мисля следното: не е добре се режат есента - и без това карат зимата трудно - няма светлина, колебания в топлината... А след орязване се активират спящи пъпки, пък те искат повече енергия, и я няма, за това стават хилави филизи...
Най-добре е да се режат на пролет - тъкмо почва усиленото сокотечение, има все повече светлина и топлина - енергия за новите леторасти.
Аз ги режа около 8 Март, цъфтят след почти три месеца, от края на Май и цяло лято... С'я, това края на Май вече ми идва в повече и съм решила тази година да ги орежа на Трифон Зарезан! Те са си определили период за рязане хората от векове, 'що да откриваме топлата вода...
Намислила съм го и се ядосвам на себе си 'що не се сетих по-рано за това, още миналата година...
Мисля си, че есенното рязане е за растения, които зимата са в пълен покой.
Пробвай!
А, и дори да няма нужда от оформяне, аз пак режа върхчетата, да се получи разклоняване, да се ускори развитието на млади попълнения... И май пъпки правеха на леторасти...
Успех!
Търся хибискуси Black Dragon, Magnifique, Zoey!
Неделина
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Фев 24, '13, 09:07
Местоположение: София

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от Неделина »

Здравейте! Имам нужда от помощта ви.
Днес до контейнера за смет намерих една саксия с Хибискус, както си е купен от магазина- в транспортната саксия. Явно някой се е порадвал на цветовете му и вече му е писнало. В саксията има две растения със стебълца дебели, приблизително колкото кутре. Едното растение прилича на " Y " и има само по едно две листенца на връхчетата, а другото има около двайсетина листа. Попрочетох тук- там, но най- добре да си питам професионалистите:
1. Мога ли веднага да го пресадя, че корените му са изскочили от дупките на саксията?
2. Трябва ли да разделя двете растения или да ги оставя заедно ( и ако да - как да го направя най- безболезнено)?
3. Подрязването на клонките кога най- рано мога да направя?

Моля помогнете ми да направя от този "Найден" красавец! :liubov2:
Публикувай отговор

Обратно към “Хибискуси”