Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
divna78
Двойно кафе
Мнения: 172
Регистриран на: Фев 14, '17, 14:55
Местоположение: София
Дал благодарност: 5 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от divna78 »

Аз пък влизам тук с малко странен въпрос, моля, ако прецените, че не е точно за темата- да ме насочите къде да го задам! Искам да се отърва от едни къпини, които почти са завзели целия двор! Къпините са дивачки и тъй като повече от 10 години никой не се е грижил за двора, те почти са го превзели... Колкото и да ги режем и пръскаме ( с раундъп сме пробвали ) те продължават да се разпростират... :evil: с коренищата си повдигат плочите на пътеките, а и още сума проблеми създават. Та ще съм благодарна на съвет как да се избавя от тях.... някакъв препарат :hmmm:

Изображение тази снимка е зад къщата, но страничното продължение е почти същото- стърчащи клечки, коренища и постоянно излизащи нови " пипала" :ufff:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от kim »

vlax написа:
ivanina написа: Чудя се сега , дали отново да сложа найлона отгоре им?...обаче в главата ми се върти въпросът - ще мога ли след година , две да отделя нов млад посадъчен материал от ягодите покрити с найлон след като няма почва върху която да се прихванат мустаците/ластарите/ ? :hmmm: ....или ще изгубя сорта!? :hmmmmmm:


Не се чуди,няма проблем от найлона,такива ластуни пускат,че ще имаш да чистиш и да раздаваш на всички комшии.
Подкрепям! :daaa:
Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ivrabetsa »

divna78 написа:Аз пък влизам тук с малко странен въпрос, моля, ако прецените, че не е точно за темата- да ме насочите къде да го задам! Искам да се отърва от едни къпини, които почти са завзели целия двор! Къпините са дивачки и тъй като повече от 10 години никой не се е грижил за двора, те почти са го превзели... Колкото и да ги режем и пръскаме ( с раундъп сме пробвали ) те продължават да се разпростират... :evil: с коренищата си повдигат плочите на пътеките, а и още сума проблеми създават. Та ще съм благодарна на съвет как да се избавя от тях.... някакъв препарат :hmmm:

Изображение тази снимка е зад къщата, но страничното продължение е почти същото- стърчащи клечки, коренища и постоянно излизащи нови " пипала" :ufff:
За да има ефект от хербицида,независимо дали е контактен или системен,трябва да има достатъчно контактна площ.Тоест,оставете да излязат добре облистени леторасти,които да пръскате,а не голи пръчки!
Аватар
divna78
Двойно кафе
Мнения: 172
Регистриран на: Фев 14, '17, 14:55
Местоположение: София
Дал благодарност: 5 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от divna78 »

ivrabetsa, благодаря! Тази година ще пробваме в този ред! Че май до сега мъжа ми първо коси, после пръска! Една къпина, която е централно пред къщата, разбила е пътеката, завзема една пейка, пуска пипла и вечно сме с раздрани крака, а пък имаме малко детенце, та мъжа ми я пръска, изкоренява, посипва със сол, с нафта, пали я, изкоренява я.... и тя все си избива... по-трудно умира и от Брус :shock:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13718
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 401 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от zeleno »

с изкореняване няма да се получи
пред блока копаха от топлофикация три метра дълбоко - до дъното на изкопа имаше корени от къпините :shock:
и от парче корен тръгва и върви нагоре , докато избие
корените които оцеляха измежду розите съм рязала един по един и пресния отрез мазах с неразреден раундъп , получи се
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от wrong dreamer »

Преди години работих едни 3 дка, покрити с многогодишни къпини. Успях да ги изчистя. Запалих ги и пръсках с бензин докъто изгоряха до земята. после, напролет, когато леторастите станаха 20-30 см напръсках с хербицид в двойна доза. За 7-8 дни всичко изсъхна.
Когато ги изгориш , корените започват да некротират, защото мяма нужда от тях, но ако ги косиш, растението се активира и засилва жизненоста си. Целта са корените, защото къпината е инвазивно. И хербицида - 500млл в 10 л вода. Локално.Само къпините, за да не настъпи тотално опустошение.
Желая ти успех.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от calico »

Питала съм, ама съм забравила, и пак питам: как да изрежа цариградското грозде? сега е храстче около 70 см високо и с поне 10 клончета прави и от основата?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3611
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от venetka70 »

calico написа:Питала съм, ама съм забравила, и пак питам: как да изрежа цариградското грозде? сега е храстче около 70 см високо и с поне 10 клончета прави и от основата?
Даже май си закъсняла с рязането, защото като питах Сръчко на Саша ми каза, че цариградското грозде е едно от най-рано тръгващите неща и се реже рано. Затова нашите два корена ги изрязахме още в края на Февруари.
Искаше ми се да ги направя като при Саша на дръвчета, но сме ги заврели до зиданата ограда на съседа и нямаше как да стане. Затова оставихме по три по-големи клончета, тръгващи от земята, да стоят разположени като ветрило, а другите ги изрязахме. Във височината не сме намалявали тези клони, а само където имаше преплитащи се, излизащи от тях по-малки клончета орязахме.
Ако искаш питай директно Саша и Сръчко, те имат доста опит с цариградското грозде.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
divna78
Двойно кафе
Мнения: 172
Регистриран на: Фев 14, '17, 14:55
Местоположение: София
Дал благодарност: 5 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от divna78 »

wrong dreamer , zeleno, благодаря ви за съветите! Ще пробваме тези нови техники, че голяма напаст се оказаха тези къпини!
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1008
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 130 пъти
Получил благодарност: 139 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от хортензия »

Днес рязах и връзвах малините и се сетих че миналата година точно когато почнахме да берем ги нападнаха едни зелени скакалци :snif: Буквално опасоха до пръчки цялата зеленина и доста от тях изсъхнаха.Някой да се е сблъсквал с подобни гадини?Искам да взема мерки от рано т.е.сега да пръскам с нещо ако има яйца или ларви да ги унищожа :evil: После ще ми е Невъзможно,защото имам малко човече,което си хапва направо от храста,а и ягодите ми са в непосредствена близост.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”