Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Galq 03
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1977
Регистриран на: Яну 22, '10, 16:47
Местоположение: Слънчев Бряг

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Galq 03 »

kikruseva, поздравления за темата...не става само с цветя, трябва и храна :D
Та да си дойдем на темата, имам няколко корена ягоди-сорт неизвестен :hmmmmmm: плодоават, но не е това което на мен ми се иска ;) Някъде в широкото интернет пространство бях попаднала на информация, че листата се режат...някой прави ли го и ако да-кога точно е момента?
Тази година си засях ягоди от семена черни и бели :liubov2: Черните-ами не са черни/тъмно червени/, подобни са на горските ягодки, вкусни, но малко по-едри.Белите-ами бели са, но не и както бяха показани а картинката с червени семки....моите са с бели семки и те са дребни/може би защото им е първа година, или по принцип ще са такива/ Друг отглежда ли бели ягоди и какво Ви е впечатлението? Нели, какво стана с твоите семки? Поникнаха ли?
Къпини имам от сорта без бодли, доволна съм :nod:
Малините почти ги затрих :snif: , а много ги обичам, ще трябва да почета малко повече за отглеждането им :nod:
Тайберито не плододава тази година /малки са/ дано догодина го опитаме :stiskam:
libra
Наркоман
Мнения: 11643
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 63 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от libra »

Ягодите се косят след като приключи брането.
Аватар
Kika
Кафевар/ка/
Мнения: 883
Регистриран на: Юни 12, '13, 15:31
Местоположение: Димитровград

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Kika »

Galq 03 написа:kikruseva, поздравления за темата...не става само с цветя, трябва и храна :D
Та да си дойдем на темата, имам няколко корена ягоди-сорт неизвестен :hmmmmmm: плодоават, но не е това което на мен ми се иска ;) Някъде в широкото интернет пространство бях попаднала на информация, че листата се режат...някой прави ли го и ако да-кога точно е момента?
Тази година си засях ягоди от семена черни и бели :liubov2: Черните-ами не са черни/тъмно червени/, подобни са на горските ягодки, вкусни, но малко по-едри.Белите-ами бели са, но не и както бяха показани а картинката с червени семки....моите са с бели семки и те са дребни/може би защото им е първа година, или по принцип ще са такива/ Друг отглежда ли бели ягоди и какво Ви е впечатлението? Нели, какво стана с твоите семки? Поникнаха ли?
Къпини имам от сорта без бодли, доволна съм :nod:
Малините почти ги затрих :snif: , а много ги обичам, ще трябва да почета малко повече за отглеждането им :nod:
Тайберито не плододава тази година /малки са/ дано догодина го опитаме :stiskam:
Режат се еднократните и ремонтантните ягоди около 15-20 дни след като приключат пролетните беритби. Окосяват се старите листа, с което се премахва възможността за инфекциозни болести и зарази. Окосените листа задължително трябва да се изнесат от насажденията и да се изгорят. При косенето да се внимава да не се отреже вегетативният връх на растението. Тази практика не се отнася за младите едногодишни ягодови насаждения. След прочистването растението се нуждае от торене.След приключване на плододаването ягодите имат нужда от подхранване,което е необходимо за да заложат плодни пъпки.Този процес протича през юли и август.Използват се комбинирани торове, съдържащи азот, фосфор и калий, и микроелементи-калций и магнезий.
След торенето се прекопава и полива насаждението.
Празните места в насаждението / ако има такива/ може да се попълнят още през лятото с розетките, които се образуват по ластуни от майчините растения. Всички излишни ластуни с розетки се изрязват с остра ножица, за да се предпази растението майка от отслабване. За новонасадените розетки се поддържа оптимална влага, за да се вкоренят и развият, след което се подхранва с листен тор.
Аватар
flora
Баш кафе майстор
Мнения: 2153
Регистриран на: Яну 14, '13, 13:32
Местоположение: София
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от flora »

Имам тайбери от 3 гддини.Купено от ММ трейдинг - холандско.Първата година остана мъничко и не роди нищо, защото като малините плододава на двугодишни леторасти.Предпочита слънчево изложение, пуска 3м и повече дълги леторасти, които са ужасно бодливи.Плодовете компенсират неудобството с бодлите - обилни, едри и вкусни с аромат на малини.Плододава еднократно.При мен зипите са студени и измръзват върховете на клонките, но това не му пречи.Не го защитавам от студа с нищо.Няма специални изисквания за почваа.
Изображение Изображение
Аватар
kalinka
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Мар 22, '13, 19:00
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 181 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от kalinka »

Чудя се,мога ли сега да садя ягоди или вече е късно? :hmmm:
Аватар
allana
Виенско кафе
Мнения: 396
Регистриран на: Окт 15, '12, 15:01
Местоположение: Сливен

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от allana »

Точно сега е момента да се садят ягодите, не си закъсняла изобщо. Дерзай!
Аватар
kalinka
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Мар 22, '13, 19:00
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 181 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от kalinka »

allana написа:Точно сега е момента да се садят ягодите, не си закъсняла изобщо. Дерзай!
Благодаря!Мисля да поръчам 100 корена,не знам обаче на какво разстояние едно
от друго да ги садя,трябва ли при саденето да им сложа някаква тор,защото
замята е постничка? :tzvetentze:
Аватар
allana
Виенско кафе
Мнения: 396
Регистриран на: Окт 15, '12, 15:01
Местоположение: Сливен

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от allana »

Ох ами аз си купих от найлона с дупките и така ги садих, май беше през 30 см. и то шахматно, за да не се зашумяват и да има проветрение. В почвата бяхме добавили оборска тор преди засаждането. После чак на пролет ги торих 1-2 пъти преди да вържат. Миналата година ги засаждах в края на октомври началото на ноември, в темата съм показвала снимки на растенията. И аз след 20 октомври ще поръчам 100 корена отново, нищо че от тазгодишните имах литорасли и новозасадени ягоди. :angelche:
Аватар
kalinka
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Мар 22, '13, 19:00
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 181 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от kalinka »

Allana,ама аз нямам оборска тор,с какво друго може да се тори?
Някаква тор която действа бавно...знам ли,за първи път ще садя
ягоди и малини,абсолютен новобранец :hmmm:
Аватар
allana
Виенско кафе
Мнения: 396
Регистриран на: Окт 15, '12, 15:01
Местоположение: Сливен

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от allana »

Сега, тук по торовете специалист е Миша, аз не разбирам много. Мога да ти кажа моя баща с какво ги натори неговите ягодки от литорасли - с троен фосфатен тор - трифосват NPK 0-45-0 пишеше на чувала. Обясни ми че сега се торяло с такъв тор. То и аз пуснах на тези старите по 3-4 зрънца от него в дупките на найлона :angel2: . Миша май беше писала че сега /или на пролет/ пръска от Яра мила комплекс. Дано се включи да каже с точност.

ПП Миша разпръсква напролет Яра мила - ето тази тема ще ти бъде полезна, нищо че е за приключила поръчка http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=40&t=3830" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”