Съхраняване на грудки/ризоми

Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 81 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Съхраняване на грудки/ризоми

Мнение от katina »

Глоксиния нямам, но имам кала. Аз ги съхранявам така: изрязвам надземната част (стъбла, листа) ниско и ги вадя с пръст с права лопата както са на туфи. Ако са много големи ги разделям и ги слагам в големи найлонови торби, може и в кашони. Прибирам ги в мазето. Като се сетя ги поливам от време на време. На пролет ги садя както са на туфи, като изкопавам дупки, да могат да се вместят. Поливам и чакам цъфтежа :stiskam: Не знам дали е правилно такова съхраняване, но от доста години така процедирам и съм доволна от развитието на каната. Още по доволна ще съм, ако не се налага вадене (че е трудоемко), затова ако някой има опит нека да каже.
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
Аватар
bibi
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1886
Регистриран на: Юли 13, '11, 15:49
Местоположение: Левски

Re: Съхраняване на грудки/ризоми

Мнение от bibi »

Красота за кала или кана става въпрос?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Съхраняване на грудки/ризоми

Мнение от botan »

Ох, не, моля ви се! Преди да пускате мнения, моля ви, гледайте в коя секция го правите!!! :svekurva:
Това е секция ГЕСНЕРИЕВИ, тук по идея трябваше да се обсъждат начините за съхранение на спящите геснериеви. :idea1:

Аз бях задал конкретни въпроси, на които не получих отговор... :hmmmmmm:

Цеци, аз го знам този линк, но е хубаво тази информация да я има и на български, за да може да бъде максимално достъпна за всики.
Insta: ex_hort
dal

Re: Съхраняване на грудки/ризоми

Мнение от dal »

:D изобщо сега ще речеш да се чете преди да се пише ,
и ще те предупредят да не наритваш хората в кокалчетата :hihihi:
Аватар
vivianna444
Кана кафе
Мнения: 595
Регистриран на: Юли 29, '12, 22:06
Местоположение: Sofia

Re: Съхраняване на грудки/ризоми

Мнение от vivianna444 »

Текст и снимки: Святослав / Украина, по материали от http://frauflora.ru/viewtopic.php?f=8&t=27" onclick="window.open(this.href);return false;

НАЧИНИ ЗА СЪХРАНЯВАНЕ НА ГЛОКСИНИИ ПРЕЗ ПЕРИОДА ИМ НА ПОКОЙ

1.СЪХРАНЕНИЕ НА ГРУДКИ В САКСИИ

Голяма част от грудките на глоксиниите през пердиода на зимен покой съхранявам в саксиите, в които са отглеждани, без да ги вадя от субстрата (почвата). Подреждам саксиите с грудки в кашони. До преди зимния сезон на 2008 – 2009 държах кашоните вътре в квартирата, защото нямах никакво прохладно помещение, където да ги изнеса.
През зимата температурата в квартирата беше висока (+26 градуса) и въздуха много сух, поради тези причини поливах субстрата в саксиите 2-3 пъти месечно.
Много е важно да се следи субстрата в саксиите да не пресъхва, защото ако пресъхне грудките ще се спаружат и омекнат, а това ще доведе до загуба на растението!
От есенно-зимния сезон на 2008 – 2009 г. съхранявам грудките на закрит (остъклен) балкон. При нужда отварям напълно или частично балконската врата, така че да поддържам температура от +16 - +18 градуса. При тези по-прохладни условия на съхранение поливам субстрата в саксиите около 2 пъти месечно.
Изображение

2. СЪХРАНЕНИЕ НА ГРУДКИ В САМОЗАТВАРЯЩИ СЕ ИЛИ ОБИКНОВЕНИ ПОЛИЕТИЛЕНОВИ ПЛИКОВЕ

Това е най-добрия и надежден начин за съхранение на грудки през периода им на покой. Непременно опитайте!
Можете успешно да съхранявате спящите грудки в самозатварящ се, прозрачен, полиетиленов плик. Такива пликове, с различни размери и дебелина на полиетилена обикновено се продават в домашни потреби.
Ако нямате самозатварящ се плик, можете да съхраните грудките и в обикновен - неголям, найлонов плик, като завържете краищата му.
На дъното на плика сложете 1-2 супени лъжици леко влажен торфен субстрат и сложете отгоре грудката. Затворете или завържете плика. Грудки съхранявани по този начин може да не се поливат изобщо.
ВНИМАНИЕ!!! Съхраняването на грудките на глксинии в полиетиленови пликове е желателно само в хладно (+12 - +16 градуса) и тъмно помещение, защото в топло и/или светло помещение грудките ще се събудят бързо!!!
Пликовете с грудки трябва да бъдат на тъмно.
Изображение

3. СЪХРАНЯВАНЕ НА САКСИЯ С ГРУДКА В ПЛИК
В полиетиленов (найлонов) плик можете успешно да съхраните грудката заедно със саксията. При този начин грудката си остава в субстрата, в който е отглеждана. Поставете саксията в прозрачен плик и завържете краищата. Субстрата в саксията трябва да е леко влажен. Ако плика е добре завързан няма да се налага да поливате субстрата. Плика със саксията трябва да се съхранява на тъмно и хладно място.
Изображение

4. СЪХРАНЕНИЕ НА ГРУДКИ В ХЛАДИЛНИК
Част от любителите на на глоксинии с успех съхраняват грудките им в най-долната част на хладилника, в отделението за плодове и зеленчуци, при температура +11 - +12 градуса.

Грудките се прибират в самозатварящи се пликове в които има торф , може да е смес от торф и вермикулит и дори само вермикулит.
Този начин за съхранение е предпочитан, тъй като грудките не се будят бързо. Можете да ги държите в хладилника в продължение на 2-3 месеца. След периода на покой вадите плика с грудката от хладилника и я оставяте да се събуди на светло и топло (стайна температура).


5. ОПТИМАЛНА ТЕМПЕРАТУРА ЗА СЪХРАНЕНИЕ
Оптималната температура за съхранение на глоксиниеви грудки през периода им на покой е +12 - +17 градуса.
Разбира се и при температура +22 - +26, че и по-висока ще има период на покой, но просто при съхранение на по-хладно грудките ще спят по-дълго и ще си починат по-добре. Но има и изключения...


Конец :daaa:
Сега отивам да видя какво беше това глоксиния :mrgreen:
Аватар
цеци
Кафевар/ка/
Мнения: 962
Регистриран на: Ное 29, '09, 15:13

Re: Съхраняване на грудки/ризоми

Мнение от цеци »

Огромна благодарност отправям към vivianna444 ,заради превода на тази толкова важна информация.Изпревари ме :lol: !

П.П. Глоксиниите имат грудки, а ризоми май имаха ахименесите /не съм много сигурна/
Животът е трагедия за чувстващите и комедия за мислещите.Хораций
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Съхраняване на грудки/ризоми

Мнение от botan »

Права си Цеци, повечето растения от триб Gloxinieae имат ризоми. Ако не ви е ясно кои родове се включват в него, прочетете тази статия. :-) http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=56&t=4304" onclick="window.open(this.href);return false;
Insta: ex_hort
Аватар
vivianna444
Кана кафе
Мнения: 595
Регистриран на: Юли 29, '12, 22:06
Местоположение: Sofia

Re: Съхраняване на грудки/ризоми

Мнение от vivianna444 »

цеци написа:Огромна благодарност отправям към vivianna444 ,заради превода на тази толкова важна информация.Изпревари ме :lol: !

П.П. Глоксиниите имат грудки, а ризоми май имаха ахименесите /не съм много сигурна/
Съжалявам за неточностите, чудна грудково-ризомена каша спретнах :ssmiah: , а не ми излиза опцията да си редактирам пост-а :sitwasntme:

Цеци, :gush: :tzvetentze: :gush:
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 81 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Съхраняване на грудки/ризоми

Мнение от katina »

bibi » Пет Окт 18, 2013 6:11 pm
Красота за кала или кана става въпрос?
Ами чак сега видях :oops: За кана става въпрос, за кана :dovolen:
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
Аватар
vivianna444
Кана кафе
Мнения: 595
Регистриран на: Юли 29, '12, 22:06
Местоположение: Sofia

Re: Съхраняване на грудки/ризоми

Мнение от vivianna444 »

vivianna444 написа:
цеци написа:Огромна благодарност отправям към vivianna444 ,заради превода на тази толкова важна информация.Изпревари ме :lol: !

П.П. Глоксиниите имат грудки, а ризоми май имаха ахименесите /не съм много сигурна/
Съжалявам за неточностите, чудна грудково-ризомена каша спретнах :ssmiah: , а не ми излиза опцията да си редактирам пост-а :sitwasntme:

Цеци, :gush: :tzvetentze: :gush:

Огромни благодарности и на Дени, (Дени, :gush: ) която беше така добра да подмени всичките ми ризоми в превода с грудки :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”