Garden-to-be :)

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
wenche

Re: Garden-to-be :)

Мнение от wenche »

Здравей, Луиз ! В английски стил ти поднасям пай с моркови и зеле за добре дошла. От другия заек във форума :tzeluvka:
sasha

Re: Garden-to-be :)

Мнение от sasha »

Еее, живи да сте, че ме научихте да гледам "Активните теми", нямаше да видя тази.
Такааа...Мила Lois , добре дошла. Грандиозна работа, титаничен труд до това ниво! Браво, че не сте се отчаяли!
Градинарството е много интересно занимание, води до зависимост, която е нелечима, и преминава през различни етапи. Един от тях е пристрастяването към определин вид растение.В случая при теб май е с розите/може и да греша, ама просто да ми е/. Изграждайки градината си, освен в този форум/който според мен е велик/ ще започнеш да разглеждаш и градински центрове. Там ще видиш много интересни видове и ще ги поискаш. 1.300 дка не е малко, но далеч не е достатъчно , за да засееш всичко, което в годините ще поискаш. Ако решиш, можеш да придобиеш колекция от рози и това е прекрасно, но в годините може би няма да те удовлетворява. Та искам да кажа: може би не бива да бързаш с набавянето на всички рози наведнаж. Остави си въздух и за нещо друго. Накъде бях писала, че според мен има два вида градинари - едните имат растения, а другите имат градини. И двата подхода са достойни за уважение, но ползвайки повече растения , имаш повече възможности да рисуваш динамични картини. Защото ние градинарите /дано не звучи твърде претенциозно/ сме художници и рисуваме с цветя. Всеки кът в градината ни може да има свой облик, разбира се съобразен с общата стратегия, но ползвайки повече багри/ разбирай видове с различен хабитус, цъфтеж, поведение във времето, взаимоотношения със съседните и прочие/ ние можем да нарисуваме картините си по-цветни, по-различни, да проявим повече творчество. Не че розите ни дават малко възможности, но с повече растения е друго.Дано не съм ти прекършила ентусиазма, но нали за това сме тук, ако може да те предпазим от излишни грешки. Макар че едва ли е възможно, никой не може да направи нашите грешки. Те са си наши и ние само трябва да си изминем пътя.
PS Специална благодарност на теб Дал за оценката, нооо ти май направи републиканския си обход без да ме споходиш, но нищо, сугурно програмата ти е била тежка. Аз оставам са надежда, че и това ще стане, приготвила съм "кацалката" :mrgreen:
Lois

Re: Garden-to-be :)

Мнение от Lois »

Calico, благодаря за съветите и за идеите. Не знам зали ще те послушам, ама е добре да чуеш странично мнение - поне разбираш какво искаш наистина :mrgreen:

sasha, и на теб благодаря за включването - разглеждах снимките на градината ти с часове една вечер. Много е красиво!
Всъщност аз нямам намерение да ставам колекционер - по-скоро искам в двора ми да има повече цвят през по-голямата част от топлите сезони. И този цвят да не се осигурява от едногодишни китки, които всяко лято трябва да браня от плевелите и охлювите. Дали ще са рози - не знам :) за сега ми изглежда привлекателна идея - още повече че имам вече няколко, добре се развиват въпреки моите топли грижи :angelche: :angelche:
иначе споделям, че с повече и различни растения композициите се обогатяват, но пък грижите вероятно са по-трудни (ама че израз).
Надявам се все пак, че ако свърша някаква глупост, ще мога поне да я видя, и да я разкарам :dovolen: да се надяваме, че ще ми стигне визуалната култура :srofl:

wenche мерси за заешката почерпка на теб :)
sasha

Re: Garden-to-be :)

Мнение от sasha »

Lois , метни му на съседа/ситуация номер 3/ една Текома, ще имаш цвят цяло лято , ще му избият издънки даже вътре в навеса и му гледай сеира :mrgreen:
Аватар
setipeti
Кана кафе
Мнения: 525
Регистриран на: Май 20, '13, 10:42
Местоположение: Варна

Re: Garden-to-be :)

Мнение от setipeti »

:lol: :lol: :lol: ооо това беше тежка присъда за навеса :mrgreen:
Lois

Re: Garden-to-be :)

Мнение от Lois »

Ооооо, наистина злобно :)
Познавам й нрава на текомата и много предпазливо бучнах едно коренче до оградата :D
Иначе имам една наследена от баба ми 30 годишна текома, която боря из цялата ливада (това е в друга градина)
Пък и събира всички оси и мравки :mrgreen:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Garden-to-be :)

Мнение от nadin »

За розите дето си изброила в ситуация 1. Дижонката няма да се върже като цвят с розовите клематиси, а Шведската кралица не е катерач и не знам дали ще достигне въпросната височина. Ще не помислиш за Еден, това си е класика все пак.

нещо такова ли искаш?
Изображение

Тука розата е зеферинето а клематиса е Perle

или пък това, но тука не пише нито розта нито клематиса

Изображение
Lois

Re: Garden-to-be :)

Мнение от Lois »

nadin, това в смелите си представи го искам :)
по-скоро си мисля, че на този етап над по-ниския клематис ще пусна роза, а под по-високия клематис ще сложа един по-нисък :)
поръчах вече клематисите, а току-що и розите :ieeee: дано съм си ги избрала красивииииии :angelche:
Lois

Re: Garden-to-be :)

Мнение от Lois »

да дам отчет каква я свърших от миналата есен насам ☺
благодарение на вас, поръчките и съветите ви, ситуациите за които питах, се развиха така:

на стената с клематисите добавих още два клематиса: Nelly Moser и Konigskid Rosa, а в дясно сложих Penny Lane, с надеждата да се качи отгоре над тях и да тръгне и по задната стена на къщата.
Изображение

На грозното покривче в основата засадих New Dawn, големи надежди й възлагам ☺
Изображение

До единия крак на конструкцията за сянка засадих Eden, а до другия крак клематис Bella.
Изображение

На стената на любимата тухлена къщичка сложих Abraham Darby
Изображение

а в съседната лехичка пред чемширения плет засадих Princess Alexandra of Kent, Absolutely Fabulous и Queen of Sweden. Тази последната леко ме притеснява, защото разбрах че върви изправена и нависоко, може би пред нея да сложа нещо ниско, че да има повече цвят?
Изображение

Турската пашмина е ето тук на ъгълчето пред къщата.
Изображение

и сега, новите питанки
От Агел поръчах тези:
Corinna-Flower-Circus - 1 бр
Garden-of-Roses-syn-Cream-Flower-Circus - 1 бр
Larissa-Flower-Circus - 1 бр
Lavender-Flower-Circus- 1бр

и от холандеца тези:
1. 238 Bonica 60cm,
2. 1096 Crystal Palace 60 cm
3. 1125 Constance Finn 70 cm
4. 1188 William Shakespeare 2000
5. 980 Chippendale 80
6. 991 Astrid Grafin von Hardenberg
7. 1164 Crocus Rose
8. 1692 Pomponella 80
9. 704 Souvenir de la Malmaison 70


Флауър сиркусите мисля да ги засадя в градинката пред къщата, на по-предна линия, с идеята, че ще са нисички. Ето тук, но гледано от другата страна.
Изображение

Зад тях си мислех да сложа няколко по-високи от холандките, но искам да си спестя грешките. Чета, че достигат доста по-големи размери от посочените, че и от тези в helpmefind, и искам да помоля за съвети от първо лице – ако някоя от тези в списъка има специфични особености и изсквания, посъветвайте ме къде да ги сложа?
Също имам място и пред стената на градинското wc, тя е със западно изложение обаче, пече почти цял ден, някоя от изброените ще се чувства ли добре там?
И още място за солитери примерно имам покрай оградата - каменен дувар, северно изложение обаче, не съм отбелязвала до сега колко точно се засенчва през лятото?
лалесъм

Re: Garden-to-be :)

Мнение от лалесъм »

Аз само да споделя - Дарбито е омагьосваща роза. Цъфне ли, постоянно се навъртах около нея я да я помириша, я да я докосна. Ако и теб те плени така, предвиди, че доста често ще си до въпросната сграда ;)
Под металната конструкция пространството предполагам ще се ползва интензивно - Едена става голяма роза, но не знам как е с бодлите :hmmm: Аз така така съм посадила Мадам Картие уж е без бодли ама и малкото, които има постоянно ни закачат и ми лазят по нервите, защото постоянно се минава около нея :snif:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”