Garden-to-be :)

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Lois

Re: Garden-to-be :)

Мнение от Lois »

denitsavm написа:Лойс, ето я Розомането при мен, нямам снимка на храст, защото беше малка още миналото лято, но си расте като ЧХ. Едногодишния и прираст беше към 70 см. миналото лято, ще я видим и тази година. :dovolen:
:potekoha: мисля, че ако там където е тази роза, (и където са останалите ти рози), са и бамбуците, ще трябва да дойда да ги взема по светло :angelche:
Lois

Re: Garden-to-be :)

Мнение от Lois »

Повтарям си и тук чуденките, дано не ви досадя, ама повече глави мислят по-добре :mrgreen:
Двете снимки представляват двете страни на един сложен ъгъл. До момента имам посадени A. Darby, Alexandra of Kent, Abs. Fabulous, Queen of Sweden. Въпросът е кои две да сложа между Дарби и другите? Разполагам с тези възможности: Crocus, Chippendale, Constanse Finn, Larissa FC. Обаче колкото и да ги гледам и да ги въртя, само Крокусът ми харесва там. Чипъндейл ми прилича по цвят на Дарби, а Лариса - на Александра Кентска. Само Констанс е по-различен нюанс, обаче май не ми се вписва в гамата :hmmm: Или пък ако се сетите за някоя съвсем друга, която да сложа там в ъгъла в празното място от следващите поръчки?
Изображение

Изображение

и в зависимост от решението горе, следва задача номер две: Тук съм избрала в ляво да е Сувенир де ла Малмезон, но коя да е до него в дясно? (имам предвид от останалите две от горната операция)
Изображение

Разполагам с още три flower circus - Lavender, Corina, Cream - но те май са доста по-ниски от тези горните?
И на всичкото чудене отгоре съм си поръчала и Шекспир и Графиня Астрид, които изобщо пък не ми се вписват в пастелите, та не влизат в сметката, ще им търся места другаде, както не влизат бониката и помпонелата, на които мисля им намерих местата.
Моля дайте съвет, защото розите пристигат, а не съм им определила местата за дупките още :sworried:
denitsavm

Re: Garden-to-be :)

Мнение от denitsavm »

Лариса и тя не е такъв цвят като на снимките, които си избрала Изображение Не е като Александра въобще. Крокуса пък не е с формата на Дарби и така една до друга ще стане пирамидално-кълбовидна форма
Шведската кралица става висока и не е за този ъгъл

Според моето не много вещо мнение ;) - сложи Шведската кралица, там където си подготвила да е Сувенира /тя е по-лигава старинна роза и не е кълбо от цвят като остинките /имам я от три години и е бая хилава, като се е отчела 2 пъти с по 2 цветчета :snif: / Сувенира може да сложиш до Дарби, като това ще даде ефект на леко преливане на цвета,

Там, на ъгълчето, където ти казвам че Шведката не става може да сложиш Лариса или Крокуса, защото са по-ниски и компактни.

И заповядай на дневна светлина :D то сега почти няма цвят, но пък след седмица-две ще има какво да се види :nod:
Lois

Re: Garden-to-be :)

Мнение от Lois »

Да, ето - знаех си. :ufff:
Просто на снимките в нета не може да се разчита да видиш верния цвят. Кой на синеещ лаптоп, кой на някой изблееднял стар монитор, и дори да се опитат авторите да докарат цвета на снимката като розата в градините си, не виждат реалността, като са им некалибрирани мониторите. Снощи се дзверих до два часа - ами една и съща роза, хем розова, хем оранж - чипъндейл това. Аз оранж чист не искам, сега и тази ако съм сбъркала, съседките много ще ми се зарадват. Ех как не ми се иска да местя есеннозасадените рози! Може би ще я оставя кралицата това лято и ще я преместя следващия сезон, знам ли.
Плюс проблемът е, че на павилиона не искам да расте нещо, което ще му запуши прозорците, все пак искам видимост към градината, май са ми съвсем грешни представите :ufff: :ufff: :ufff:
dal

Re: Garden-to-be :)

Мнение от dal »

Сувенир де ла малмезон е драматична роза , но като всеки старинен сорт си има своите спорни характеристики- цветовете понякога не се отварят , смарангясват при дъжд , нерядко я поразява мана и трябва да и хванеш цаката за повторен цъфтеж - с резитби и да и улучиш мястото , за да получи толкова слънце , че да се избегнат горните драми. За новак ще е чудо да се получи отведнъж . Ти защо взе от морето катерачи точно този?
Чипъндейл си е чудна роза , но ще се източи и над другите . Какво пречи дали е оранжевееща ти и без това нямаш жълти рози в композицията. Не че е задължително , но рано или късно ще ги поканиш при теб.
Остинките ти са хубави , те взаимно чудно се съчетават помежду си цветово , но ти сега не можеш да си го представиш , за това си натирила шекспир и астрид графин настрани заради тъмните съцветия. Истината е че те ще разчупят протяжната розова на цвят оратория , която си сътворила от останалите.
С Остин розите просто трябва да видиш структурата на сортовете и ще се ориентираш веднага .
Дарби и тя ще има да се чешеш докато стане храст и тръгне нагоре. Но пък цъфтят от дребосъци , с големи гюлове.
Лариса и боника , попмонела , честно казано аз нямам идея какво трябва да се направи с толкова вида розово и толкова различни рози.
Помпон-циркусите са за отпред , те не стават много високи .

Ти квото и да направиш октомври ще го местиш
Щото няма да улучиш нищо почти и щото ще поръчаш още.
Остави ги според мен и събирай инфо до наесен , тогава ще ги подредиш?
Ако па искаш да ти напиша размери и форма на храстите , ама време нещо не достига.... :hmmm:

На снимките в нета не можеш да разчиташ! Можеш да разчиташ на инфото от Румъния , Сърбия , България , Молдова и малко Полша.
В Австралия и Америка са огромни и сезоните са зруги ако изобщо ги има
В Русия имат няколко месеца вегетация
В Англия няма минуси зимата - целия остров е над 7-8 зона - северна гърция е това -т.е. там не мръзне нищо.
В Италия и Испания и Гърция розите живеят напълно друг живот и не прекъсват развитието си.
denitsavm

Re: Garden-to-be :)

Мнение от denitsavm »

Ми значи остави Сувенира там, той е с меки клони и ще можеш да го водиш по колоната :nod: Може би не е толкова обемен като големите остинки и ще е добре там. Чипендейл е с много едър цвят и с твърди клони и не е за там, защото става висока, освен ако не я сложиш в ъгъла да поскрие и улука :daaa: Лариса до чипендейл няма да стои добре защото е с много дребен цвят, мекички клони и светла, Шекспир би седял добре като цвят и форма на цвета, но е доста разчепатена и никакъв като форма на храста, но ако сложиш туфа ехинацеи или нещо многогодишно пред него няма да е проблем. Т.е. там правиш реда - Сувенир от едната страна на колоната и и насочваш клоните по колоната да се вият, следва точно пред колоната - Лариса - със сравнително гъвкави клони ще може да я оформиш като кълбо от цвят /на това място може и Бониката да сложиш, тя си е кълбо от цвят и може лесно да се контролира да остава по-ниска с рязане/, до нея Шекспир и до него, почти до улука - Чипендейл. Така Шекспира ще даде контраст и на двете си съседки и те ще се открояват повече като цвят и форма. Даже те съветвам той да е не на една линия с тях, а малко шахматно да ги сложиш като той е задна линия, а двете да са една идея по-напред :nod:

Другата редица - /ако ще махаш Шведката, го направи сега, а не като се е вкоренила, ако е от есента - сега е момента :nod: / Жълтата роза е за ъгъла, защото жълтото все пак е доста акцентен цвят, на мен не ми се вписва особено в реда, но ако ще е там - в ъгъла. Аз харесвам комбинацията на жълто с наситено розово, но си е силна и ако искаш да я омекотиш - между Александра и Фабулоса, трябва да сложиш или крокус, или Констанс Фин. А може и там да сложиш Astrid Gräfin, но съм виждала само малка такава и не зная колко ще стане на височина - но тя е много подходяща да подчертае жълтото и да направи преход към розовата гама. В такъв случай реда става - Абсолютли, Астрид, Констанс, Александра, Крокус, Шведката и накрая Дарбито.

И ни остават Бониката или Ларисата и дребосъците на Кордес. Ларисата е с подобни по форма цветове и подобни параметри със Червената шапчица на Кордес и ако си падаш по такава комбинация да ги сложиш някъде http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.44023" onclick="window.open(this.href);return false; Може би трябва да поразгледаш обстойно на Кордес розите и да избереш някакво съчетание между тях

Имам Cream veranda от миналата пролет и лятото не нарасна много, цъфтя си на 30 см. височина, доста цъфтя :D . Ако всички са такива, а като гледам няма намерение да расте много повече, то тогава те са за предна линия на цветен бордюр ...
Lois

Re: Garden-to-be :)

Мнение от Lois »

Dal, Сувенирът го поръчах спонтанно по картинка, признавам си. Не ми е само той катерач - на основните места, където искам, са пени лейн и ню даун. Ами лакомия - заразна е :mrgreen:
Много слънце ли му трябва на сувенира? Ако е така, ще има слънце. При новата информация, която ми давате, май наистина ще отиде при дарби, само че отляво си мисля да е, за да може да се качи на оградата при нужда, хем ако не цъфти много, да не се забелязва, нали дарби се води машина за цвят? :ieeee:
За жълто имам абсолютли фаб. - и не ми се ще да отивам към по-ярко жълто, поне в тази тук част. Иначе съм си записала греъм томас като вариант за жълто :) За крокуса инфото в хелпмифайнд и при рускините е разнопосочно и ме обърка, и шведската кралица съм объркала също - мислех си, че и тя, и алeксандра и абс. фаб са с еднаква структура - да, ама не. Изобщо е ясно, че ще се местят. Ама ако може по- малко да е местенето :hmmm:
Шекспир и графиня астрид не искам да ги слагам тук, харесва ми монохромността на палитрата в различни розово-бели-жълти-сьомгови нюанси, романтични са ми и така си го представям този край на двора.
Помпонела и боника съм им определила самостоятелни места в друг край на двора, на разстояние една от друга, и ще ги композирам с други видове - иглолистни и някакви дребноцъфтящи примерно.
Всъщност по-важен ми е пейзажа, защото разстоянията са сравнително големи и трябва да изглежда добре и от по-далеч, не само като се завреш в храста да го миришеш.
Лариса я взех от поръчката от Агел сега, заедно с останалите циркуси, с мисълта че и тя е нисичка като тях. Да, ама отново излиза не!
Благодаря ти за коментарите, и последно питане: дуварът, който е висок около 1,60 и гледа на север, неподходящ ли е за рози? Отпред пред тях е морава, тоест нищо не сенчи, но лятото дори сянката е поне на 60-80 см от стената. Като станат по метър високи ще се докопат до слънцето, но дали ще станат? А този дувар е към улицата, и много ми се иска да има роза върху него :hmmm:

Оооооох нов отговор, нека първо да го смеля.
Lois

Re: Garden-to-be :)

Мнение от Lois »

Дени, много благодаря за времето, което си ми отделила. Трябва да си подредя отново картинките (в главата и на екрана), че да осмисля всичко, което ми казваш.
Бониката дали пък не би могла да се съчетае с Шекспир? и двете са разхвърляни, ще стане една гора :D
Циркусите ще ги наредя на предна линия в лехата пред къщата, там има посадени куп неща, които може да останат, може и да се махнат, там имам място и за няколко по-големи рози, но не ми се искаше отсега да ги слагам и тях.

dal, сега видях, че си писала още за снимките - а как е Италия спрямо нашия климат, примерно северна Италия - открих един цветарски форум и ми се струва има доста инфо и картинки.

Благодаря на всички, които се включвате в моите драми, ще простите на новака, а аз ще се реванширам с нещо друго :slove:
dal

Re: Garden-to-be :)

Мнение от dal »

и най северната Италия няма планинска преграда между нея и средиземно море - от 7 Б - 8 зона нагоре е - Алпите са в северната и граница , а Апенините са по ниски , и по дължина на " ботуша "
Същото е и в Хърватска , и в Албания за това в Дубровник гледаш палми на първа линия , а тук гледаш през прозореца януари , щото гърците са на първата линия :D
За съжаление / или пък за радост , ние сме преградени от Родопите и след това Стара Планина по дължина и планините довършват нещата с мекия климат окончателно . И само по течението на някои от реките ни има полъх от юг .
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Garden-to-be :)

Мнение от calico »

Лоис, слушай Дал, не мести нищо сега. И без това розите вече се разлистиха. Ти без местене няма да се разминеш така или иначе, не го приемай толкова трагично.
ЛАРИСА е едно избеляло бледо розово, от три метра вече си е бяла роза.
на Дарби му дай простор около него, да не го затиснеш с рози и да не можеш да му видиш красотата. Той е цар и трябва да е сам.

и все се каня да питам- на тая трева там срещу ъгъла който редиш, що не сложиш един розов храст солитер?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”