Градината на Иво

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Анемоне
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1143
Регистриран на: Юни 29, '12, 22:43

Re: Градината на Иво

Мнение от Анемоне »

Иво,градината ти е различна...и това не трябва да те плаши,защото различен не означава лош,защо искаш да скъсаш канапа (синджира),нещо в теб ли се промени.Допълвай я само с различни растения и продължавай да я обичаш,виж колко добре поддържана е :tzvetentze:
Аватар
iveliks
Виенско кафе
Мнения: 338
Регистриран на: Сеп 24, '10, 09:05
Местоположение: София

Re: Градината на Иво

Мнение от iveliks »

Не градината си ми харесва и я гледам с любов но като гледам вашите пейзажни градини а моята една такава паркова(ама лесо соц.парк) и да си призная преди да навляза в дъбливинте на форума за мен този тип беше целта и затова все така съм я изграждал имам една стара книга за парково изкуство и създаване на тъкъв тип градина и ми е била доста интересна но вече виждам толкова различни концепций и ми харесва .И не искам да я променя цялата а само задната част да стане още малко по-хубава.Моля Ви давайте предложения за растения .
Ех колко нетърпеливо чакам идей и мнения.Благодаря Ви.
Аватар
daneda
Баш кафе майстор
Мнения: 2220
Регистриран на: Мар 14, '12, 11:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 1401 пъти
Получил благодарност: 579 пъти

Re: Градината на Иво

Мнение от daneda »

Иво и аз съм съгласна с Анемоне! Градината ти е красива и ако само допълниш още малко растения за сяка с разлечно оцветяване на листата и различни височини пак ще се получи раздвижено.
Все пак и аз ще ти пусна малко идейки/ но като гледам повече се залага на хостите, астилбето и хортензиите/

Изображение

Изображение

Изображение - това много ми харесва, но в моята градина няма място, докато при теб мисля, че можеда се получи

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Градината на Иво

Мнение от Noel »

Анемоне е права,Иво :nod:
Твоята градина е една от малкото с толкова перфектни форми.
Мен и под смъртно наказание не можеш да ме накараш да извая прави линии.
Виж една права,която е разчупена само от формите на растенията.На пръв поглед е монотонно,но окото си почива
Изображение

Изображение
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на Иво

Мнение от nadin »

На сянка много цъфтеж не може да докараш затова за да има разнообразие се набляга предимно на цветя с шарени листа и с листа с нестандартна форма. За това са толкова популярни хостите и хойхерите заради разнообразите на цвета на листата. Още едно нещо което ми е направило впечатление - когато имаш права леха но не ти се пипа формата за да получиш малко от ефекта на кривите лехи може да ползваш различни начини за вдигане във височина и да комбинираш с интересни каменни композиции и дървени пънове. Това някак разчупва лехата и правата форма вече не се набива толкова на очи. Аз точно това правя при мен защото мойте лехи всичките са прави и покрай оградите и за сега няма изгледи да ги преправям, защото останалата част от двора е за ритане на топка.
Растения за сянка има много и аз си имам фаворити, но не знам на теб какво ти допада.
Сега например съм запланувала един съвсем нисък бордюр почти без слънце от иглики с червени листа и съвсем ниски хости. Може да се ползват успешно и хойхерите в комбинация с треви, които са по-сенколюбиви например фестуките и хаконехлоите. Аз имам една такава комбинация при мен снимана.
За по-заден фон и малко вдигнато във височина може да се ползва Хиломекон, Арункуси от ниските, ниските кандилки, папрати. И вече най-назад са и най-високите - разни дървовидни хортензии, Киренгешома, високите астилбета, Цимифуги, Таликтруми. Ако искаш да получиш ефект растенията трябва да са садени така че между тях пръст да не се вижда и когато са едно до друга да са с контрастна форма и цвят на листата. Например трева с остри и дълги тесни листа, хойхера или хоста с широки шарени листа и кандилка, таликтрум или виола бенизуро с нестандартна назъбена форма на листата.

Просто прегледай темата със сенколюбивите растения, повечето сме ги обсъждали там. И най-вече си изясни какво те кефи и как искаш да ти изглежда градината, тогава ще можем да помогнем повече.
Аватар
iveliks
Виенско кафе
Мнения: 338
Регистриран на: Сеп 24, '10, 09:05
Местоположение: София

Re: Градината на Иво

Мнение от iveliks »

А дали са си на мястото кълбовидните форми кадето съм ги направил от Лигустрома и градината не е съвсем на сянка огрява я слънце сутрин и след обяда.Харесва миградината на Рачето нийните комбинаций, икам и цвят.
Изображение
Изображение
е това си ми харесва нищо че е стройно наредено .
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Последно промяна от iveliks на Яну 9, '15, 17:32, променено общо 1 път.
Аватар
Анемоне
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1143
Регистриран на: Юни 29, '12, 22:43

Re: Градината на Иво

Мнение от Анемоне »

Явно се стремиш към съвършенството щом харесваш на Рачето градината:)
Аватар
iveliks
Виенско кафе
Мнения: 338
Регистриран на: Сеп 24, '10, 09:05
Местоположение: София

Re: Градината на Иво

Мнение от iveliks »

Ами дано достигна до това ниво но и твоята ми е фаворит.
Аватар
Анемоне
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1143
Регистриран на: Юни 29, '12, 22:43

Re: Градината на Иво

Мнение от Анемоне »

Мойта направо е скъсала синджирите и всъщност аз никога не съм споменавала защо я нарекох ,,дива,,. Много от растенията,да не кажа всички,са засадени с цел да изхранват или подслоняват ,да дават живот.Не всички са кой знае какъв писък на модата,важно е целогодишно да са полезни .
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Градината на Иво

Мнение от calico »

Иво, градината ти е прекрасна. Обаче щом си наумил че искаш нещо по-различно, трябва да опиташ. :mrgreen:

дали можеш да вземеш малко от тревата тук и да оформиш цветен бордюр с плавни линии?
ето тук, не можах много добре да го направя, щото хич ме няма в тая работа, но ти разбираш
Изображение

от другата страна пътеката с хризантемите е чудна, а и там нямаш възможност да лавираш. От към тревата обаче обаче можеш да направиш доста работи, без при това да я намаляваш кой знае колко.
Трябва да потърся снимки на старата градина на Лили, тя при нея имаше такива групи покрай тревата.
Можеш да композираш храсти, хости, астилбета, аквилегии, - все неща за сянка.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”