Западните потайности-древност,магия,рицари и пееща керамика

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Западните потайности-древност,магия,рицари и пееща кера

Мнение от Миша »

Извинявам се,бях толкова погълната от емоциите ,че не дадох почти никакво обяснение за предназначението на този градеж :oops: .Предполага се,че кладенецът винаги е бил сух,освен когато е събирал дъждовна вода през малкия отвор на купола,както писах,отворът при откриването е бил с ширината около метър,колкото е и ширината на кладенеца и точно над него.Има две версии-че това е храм за отдаване на почит на бог Енки,бог на сладките води ,на мъдростта и магията при древните шумери ,и макар че това ни звучи малко странно,все пак шумерите са доста отдалечени от пределите на Балканския полуостров,може наистина сме имали връзка с тях ,ето малко повече по въпроса

http://souroujon.blog.bg/technology/200 ... zho.378547" onclick="window.open(this.href);return false;

Друга теория гласи,че кладенецът е служил като астрономически календар за определяне времето за селскостопански дейности ,стандартна теория
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Западните потайности-древност,магия,рицари и пееща кера

Мнение от Миша »

calico написа:Мише, ти си скрит археолог. а може би явен археолог и скрит фермер :liubov:
мога ли да помогна с нещо?
Можеш,да направиш тема за вашия край и да напишеш за някое интересно местенце :tzvetentze:
libra написа:Да,можем -да й прекопаме доматИто,докато тя открива забравени тайни!
Мише,и аз мисля като Калико!Ще има още,нали?
Ще има още много,просто нямам време да пиша,има още много интересни неща,вкл още нещо наистина уникално,и отново потънало в забрава :snif:

Дени,обещавам,следващия път,като тръгнем натам,ще свиркам,но имай предвид,че западните потайности включват и ей тези забележителности,към Ябланишкото ждрело направо гъмжеше от тях :eeeh: ,станах разногледа,всяка клонка и вейка на края ми приличаше на змия :eeeh:
Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11643
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 63 пъти

Re: Западните потайности-древност,магия,рицари и пееща кера

Мнение от libra »

Брррр,това последното не трябваше да постваш,особено като си представя ,че навсякъде е имало!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Западните потайности-древност,магия,рицари и пееща кера

Мнение от Миша »

Споко,не бяха толкова много ,и бяха само в района на с.Банкя,просто там е диво и естествено пълно с живот


Ето още няколко интересности

как цъфтят боровете 8-)

Изображение

Изображение

прегръдка

Изображение

водно конче по време на обяд,хич не го интересуваше,че фотото е на сантиметри от него
Изображение

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Западните потайности-древност,магия,рицари и пееща кера

Мнение от Миша »

Имам малко време и ще кача снимките от "рицарското гробище" ,май никой не знае откога точно датират каменните кръстове или поне аз не успях да открия нищо за тях .Някак странно се почувствах там,сред древното гробище,гледайки немите лица на кръстовете,стана ми болно и тъжно,кой ли лежи под старите каменни кръстове без надписи , кой ли вятър го е довял по тези места и какво ли се е случило тук

Не знам доколко ще ви е интересно,ще вметна съвсем малко информация за кръста като символ .Кръстът съвсем не е притежание на християнството,той е един от най-старите символи на човечеството .Според някои хипотези кръстът в древността е изобразявал огън-идва от две пресичащи се пръчки,които са служели за паленето на огъня.Според други хипотези кръстът изобразява слънцестоенията и равноденствията ,двете хоризонтални страни изобразяват равноденствието,късата страна-най-късия ден и дългата -най-дългия ден .Християнството всъщност взима кръста от гръцката митология-там кръстът е символ на Аполон-богът на слънцето.Няма повече да ви занимавам с истории,макар да мога да пиша още много- за прабългарския слънчев кръст,кръстът при славяните-перуновият кръст,свастиката ,египетските кръстове и т.нат ,преди доста време се бях запалила по изучаването на свастиката като религиозен символ .Само още нещо любопитно ,вече почти по темата -Келтския кръст,като тези на гробовете в с.Гърло,според някои може да бъде копие на древен навигационен уред ,с него спокойно можело да се определя географското местоположение -кръгът бил разграфен и кръстът можел да се върти .

На мен обаче кръстовете при с.Гърло ми приличат на богомилско погребение -при тях кръгът е обърнат с лице към гроба ,в кръга е вписан равнораменен кръст като символ на четирите основни елемента на вселената -въздух ,вода,земя и огън ,това е живият богомилски кръст ,в центъра на който стои слънцето .

Теории много,а истината е една- лека полека забравяме историята си,миналото и нехаем за бъдещето :snif:

каменните кръстове от с.Гърло ,охранявани от ....закона ;)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”