Западните потайности-древност,магия,рицари и пееща керамика

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Аватар
setipeti
Кана кафе
Мнения: 525
Регистриран на: Май 20, '13, 10:42
Местоположение: Варна

Re: Западните потайности-древност,магия,рицари и пееща кера

Мнение от setipeti »

:tzvetentze: много хубаво разказваш, Мише, чакаме продължението :tzvetentze:

:liubov2: на мен заглавието много ми харесва :angelche: , чакам разказа ти да обхваща всички аспекти :ieeee: :ieeee: от него
пери
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Ное 28, '09, 20:30
Дал благодарност: 1060 пъти
Получил благодарност: 199 пъти

Re: Западните потайности-древност,магия,рицари и пееща кера

Мнение от пери »

Миша, радвам се, че откри твоето тайнствено местенце, а още повече се радвам, че го споделяш с нас :tzeluvka:
Съпругът ми навремето обикаляше по западната граница по съвсем други причини и знае почти всички села и паланки.
Но за съжаление няма представа нито от архелогически, нито от исторически факти.
Само сподели, че хора от с.Гърло са основали близкото с. Грълска падина.
И той чака с интерес разнищването на западните потайности ;)
denitsavm

Re: Западните потайности-древност,магия,рицари и пееща кера

Мнение от denitsavm »

Много увлекателно :tzeluvka: :tzvetentze: И що не се обади да ме разходиш и мен :snif: Чакам продължението :sheart:
Аватар
serena
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1401
Регистриран на: Мар 20, '12, 20:25
Местоположение: Варна

Re: Западните потайности-древност,магия,рицари и пееща кера

Мнение от serena »

Миша, толкова интересно разказваш! И аз като другите чакам с нетърпение продължението и ми се иска някой ден и аз да видя с очите си тези скрити древни градежи. Жалко, че в нашата държава това изглежда не се цени и не се отделят средства, а съм сигурна, че земята ни крие много тайни, някои от които може би биха предизвикали научни сензации, ако излязат на бял свят.
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17036
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Западните потайности-древност,магия,рицари и пееща кера

Мнение от Миша »

пери написа:Миша, радвам се, че откри твоето тайнствено местенце, а още повече се радвам, че го споделяш с нас :tzeluvka:
Съпругът ми навремето обикаляше по западната граница по съвсем други причини и знае почти всички села и паланки.
Но за съжаление няма представа нито от архелогически, нито от исторически факти.
Само сподели, че хора от с.Гърло са основали близкото с. Грълска падина.
И той чака с интерес разнищването на западните потайности ;)
Таничка,не чакай наготово,а се вземи в ръце и ми помогни да разкрием тайните на вашия край,аз вече тотално се оплетох,непрекъснато ми излиза нова и нова информация и просто не знам от къде да започна .Либре,помагай и ти,май и Нат има какво да разкаже,хайде и другите скрити западняци ,разказвайте!Много ми се ще да съберем колкото се може повече информация за различните краища на България,защото не ми се ходи по изтърканите пътеки,искам да открия тайните на всеки край ,уж събирам парчета оттук-оттам ,а когато тръгнем на някъде,вече съм изгубила половината информация ,друго си е ако можем да направим нещо като справочник "Какво да посетим в еди кой си район ",отваряш го и спокойно начертаваш маршрута


Радвам се,че разходката ви харесва,ако имате възможност непременно отидете ,усещането е неописуемо .Понякога си мисля,че съдбата си знае работата и крие древните съкровища ,в очакване на по-добри времена и по-добри люде,които да оценят това,което им дарява историята :snif: точно на такива мисли ме навяват останките от грозните дебели стени ,изградени уж да опазят древния градеж ,а едва не станали причина той да бъде унищожен .Както каза водзачът ни,за тук трябва съвсем лека и едва загатната конструкция,която дискретно да паза градежа ,без да се натрапва ,а най-вече трябват резачки,които да поразчистят дърветата ,да не се допусне корените да проникнат сред камъните.Днешния стремеж на управниците е от всичко да правим атракция (последната идиотщина,за която се сещам, е превръщането на Леденика в нещо като Дисниленд :evil: ),така че може би е по-добре,че още не са посегнали на това място .Тези места трябва да се почустват,не само да се видят ,и в нашето бездуховно време май е по.добре да останат скрити ,не мога да си представя как джипове газят древните свещени места и дебеловрати с ланци ,или с костюми,се снимат до тях като с трофей ,без да оценят това,до което стоят .Сигурно много от вас няма да се съгласят с тезата ми ,но знаете ли какво ми направи най-силно впечатление от целият разговор с пазача на язовира?Говорихме за какво ли не,за траки,за рицари,за манастири,показа ни и парчетата праисторическа керамика,която изобилства в този район,по-късно ще обясня защо,говорихме и за билки,разказа ни за стогодишната си липа в двора и за лековития и ароматен чай,който го топли в студената зима .Ето и думите,които ме впечатлиха :"Как да вдигна ръка и да посегна на тази липа,над сто години е живяла,сърце не ми дава да я отсека,не ми пречат двата дни,в които ще събера шумата й"Ето това изгубихме,преклонението пред Майката Природа и пред нейните дарове,май в мене дреме езичникът,и друг път съм го казвала :D .Извинявам се за отклонението :oops: .

Сега за праисторическата керамика.Язовирът е потопил още едно антично селище и прилежащ некропол ,които са се намиралли край сегашното село Красава,което е от другата страна на язовира Според пазача водите често изхвърлят парчета керамика (и ние ги докоснахме,човекът беше ги събрал близо до стената на язовира),намирал бил и монети,дори праисторически нож ,иска ми се да вярвам,а и защо ли не,и аз съм намирала нещичко някъде :angelche: .Интересни легенди се разказват и за това село,то било изградено под единственото дърво в района,огромно старо дърво,което расло самотно на гол баир и при буря бучало и трещяло,за това го наричали Лудото дърво.В търсене на информация за Красава попаднах на един разказ,от който буца застана гърлото ми,за съжаление такава е съдбата на много селища .Не знам защо не мога да го дам като линк,ще го цитирам целия
СПОМЕН ЗА МОИТЕ БРАТОВЧЕДИ


Преди няколко години отидох за последно на нашия селски събор. В едно загубено брезнишко село с дивно име Красава. Там минаха детските лета и наистина е скъпо, баба и дядо са погребани там.

Над селото още живее Лудото дърво. То е толкова старо, колкото целия свят. Пораснало е там върху един хълм наречен "Градище" и под него е живяло селото. Дървото е лудо, защото хълмът бил гол и вятърничав, но после както обикновено се случва с лудите неща, всичко станало друго, кръстът вкопали също там и празнували Великден. В нашето село.

Като дошли новите времена нещата се подобрили. Построили път. Път,по който всички да си отидат, едни към гробището, други към живот, който не е истински. Никой не си дойде за селския събор, нито тези от гробището, нито моите безбройни братовчеди пръснати по света от Париж до Хонолулу.

В онази сутрин или следобед на селския събор купени непознати започнаха да прииждат към Красава. Един подир друг до площада пред олющената община пъплеха старите автобуси и от тях слизаха старци от другаде, и заемаха чинно местата край пушещите скари пред трибуната. Хапваха и пийваха щастливи, че имат вяра и са добри. Дойде и ораторът. С глупава скъпа кола и каза:

- Ако не бяхме Ние, тук щеше да има още една трета национална катастрофа!

След първите две национални катастрофи, в селото е имало гимназия. И много, много деца. След "избегната" трета катастрофа, там няма никой, само две баби напук пушат зиме комините. Няма ги и моите братовчеди. Ораторът си тръгна заедно с всички, а аз взех забравеното българско знаме зад трибуната и си го занесох вкъщи. Не знаех какво друго може да се направи...

Лудото дърво линее на хълма. Засадените в редица борове по хълма му пият водата, но едва ли това е причината, просто няма смисъл. И кръстът седи заровен под близките храсталаци.

Там е вододелът. На юг реките се вливат в Бялото море, а на север - в Черното. Така е цел живот, стоя на някакъв вятърничав хълм, до древното дърво и кръст скрит твърде отдавна, за да разбера. Накъде да тръгна, на север към изкусителното тъмно или на юг, дето небето сурово мъжделее, не знам. Не знам и къде са се дянали моите братовчеди, имам тефтер с адреси от Париж до Хонолулу.

Слязох бързо надолу, до празната кирпичена къща на баба и дядо, където зад вратата се беше свило забравеното българско знаме. И тъкмо да заплача се сетих.

За тефтера дето са всичките адреси на тия мои незнайни братовчеди. Ще им пиша да си дойдат, от Париж до Хонолулу, през Черното и Бялото море да пристигнат всичките в загубеното брезнишко село Красава. Не знам нещо да може да се направи, боровете пият водата по хълма, а догодина може бабешките комини и те да не пушат зиме.

Ама те така, да си дойдат, да се видиме.
Автор е Петър Иванчев
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17036
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Западните потайности-древност,магия,рицари и пееща кера

Мнение от Миша »

Пропуснахп да пиша,в Красава се намира средновековна църква,която според преданието останала неосветена и дори името й не се помни,наричат я "Забравената църква"
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
dantonova
Двойно кафе
Мнения: 182
Регистриран на: Авг 8, '11, 17:41

Re: Западните потайности-древност,магия,рицари и пееща кера

Мнение от dantonova »

Миша, благодаря за невероятните впечатления, споделени по прекрасен начин!

А ето линк към блога на Петър Иванчев, има още много неща, които си струва да се прочетат.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Западните потайности-древност,магия,рицари и пееща кера

Мнение от calico »

Мише, ти си скрит археолог. а може би явен археолог и скрит фермер :liubov:
мога ли да помогна с нещо?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
libra
Наркоман
Мнения: 11643
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 63 пъти

Re: Западните потайности-древност,магия,рицари и пееща кера

Мнение от libra »

Да,можем -да й прекопаме доматИто,докато тя открива забравени тайни!
Мише,и аз мисля като Калико!Ще има още,нали?
Не разбрах този серозен градеж за какво е бил,не вярвам да е само за каптиране на вода?
libra
Наркоман
Мнения: 11643
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 63 пъти

Re: Западните потайности-древност,магия,рицари и пееща кера

Мнение от libra »

Изображение
Странно е ,че има само един знак.Между другото,знака е изрязан доста прецизно-триъгълникът е почти равностраннен ,а "опашките" отстрани са равни.Така,че нашият прародител доста се е старал,не е просто драсканица.
Знаци,оставени въху различни археологични находки:
http://www.google.co.uk/imgres?imgurl=h ... CDAQrQMwAg" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”