Препоръчайте ми рози за....

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11643
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 63 пъти

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от libra »

Поначало ,Айберг буквално е чудовище,което заема много място. Тя е и падаща роза,така че няма нужда от нещо пред нея.Трябва й много място, за се разположи и да бъде обслужвана .Ще се омотае около туите и те няма да растат.За нея е най-добре да бъде метната на някоя сериозна подпора-арка,пергола ,ограда,покрив.Имам 4 Айсберга ,за които не съм знаела ,че ще стават толкова големи и съм принудена да ги стрижа непрекъснато,за да ги укротявам.По време на цъфтеж са отрупани и падат до земята и са подпрени с подръчни дръжки. И една,по случайност сложена на ограда,която се преметна към съседите на 4 метра подпорна ограда и там си прави водопадите.В момента е насочена върху къщата на кучето ,която е към 15 кв.Нея пък вятъра непрекъснато я събаря.
За да се правят композиции с Айберг трябва много място и много добре да й се преценят размерите и отстоянията с други растения,дървета и храсти.
Тези обяснения са за катерливата.Ако е флорибунда вариант пак трябва внимателно да се обмисля.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8511
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 857 пъти
Получил благодарност: 658 пъти

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от Shami »

Сега сигурно аз съм оплела конците.Исках Айсберг,точно като на Либра,но съм си мислела че е флорибунда вариант.Затова точно такъв си потърсих и Дара ми изпрати резници . Един успя да се хване на точното място под асмата,но някак по встрани и може да се подпира за подпората на асмалъка и да се вихри.Даже и да я превземе не съм против.Исках голям бял облак.Флорибунда Айсберг дали ще може да го направи или да местя докато е време :hmmm:
libra
Наркоман
Мнения: 11643
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 63 пъти

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от libra »

Аз съм експерт по Айсберг ,защото 5-те броя са купени от бГ производители ,та не се знае какви са.Според мен ,имам шанс да притежавам всички възможни модификации:
1 доказано катерлива,повтаряща
1 принудително стригана,но и тя може да се покатери,ако не я стрижа,повтаряща
2.подобни на горните,но не щат да повтарят
1.сбутана при катерачите,която може да мине за флорибунда,ама не е сигурно,защото и нея ограничавам.Повтаряща.
Та,флорибундата ,би трябвало да си е с по-кротки размери.Гледам,че в руската енциклопедия да дали само катерливата.Една дама съобщава за Украйна ,че й е 150х150.Но,тук имаме флорибунди,предполагам,че съфорумците ще кажат.
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 954
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от Аника »

А как ви звучи съчетание Novali и Aspirin? Бях си харесала още една лилава за комбинация, но не я записах и сега не си я спомням, така че ако ви хрумне нещо подходящо, подсказвайте :)
libra
Наркоман
Мнения: 11643
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 63 пъти

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от libra »

Aми,добре ми звучи.Но за Аспирин имам подозрения,че може да стане по-големичка ,отколкото я дават в енциклопедията.Виж тук ,има много снимки,за да си я представиш.
http://www.rosebook.ru/roses/gallery/aspirin-rose/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 954
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от Аника »

А третата да е Blue for you? Малко простоцветна ми се струва, но не мога да се сетя за другата...
libra
Наркоман
Мнения: 11643
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 63 пъти

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от libra »

Предполагам,че искаш двете да стоят пред Новалис? Аспирин и блу фор ю си отиват като цветове и тип на цвета.Моята едва крета ,а и вече е затрупана от една доста напориста роза,та едва ли пред нея повече ще покаже качества.Също прегаря на слънце.Иначе,тук съм виждала хубави екземпляри.
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 954
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от Аника »

libra написа:Предполагам,че искаш двете да стоят пред Новалис? Аспирин и блу фор ю си отиват като цветове и тип на цвета.Моята едва крета ,а и вече е затрупана от една доста напориста роза,та едва ли пред нея повече ще покаже качества.Също прегаря на слънце.Иначе,тук съм виждала хубави екземпляри.
Мерси :) Да, искам Аспирин отпред, евентуално с третата, а Новалис отзад. Другият вариант е само Аспирин отпред, а комбинация от лилави отзад. Лилавите прегарят, така ли?

Аа, намерих я третата: Terra Limburgia
http://www.rosebook.ru/roses/floribunda ... limburgia/
niania
Кафе с мляко
Мнения: 254
Регистриран на: Май 20, '16, 01:27

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от niania »

Либра , благодаря , за Айсберга знам аз , че е такова чудовище , точно един голям ъгъл съм и предвидила , катерач ще е , обаче не искам трите ми иглолистни да бъдат изтормозени от нея , а за Аспирина мислех да го слагам , защото съм виждала две-три рози - огромни , но от черните петна , долу все оголени стоят . Мястото е доста сенчесто , та си мисля , че както и всичките ми други рози , няма да достигнат пищността и размерите на твоите .
Единственото сигурно нещо е , че нищо не е сигурно .
libra
Наркоман
Мнения: 11643
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 63 пъти

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от libra »

Вярно е ,че Айсберг страда от черни петна,но тя пуска много и дълги ,меки клони,които можеш да оставиш да падат свободно до долу.Също и да не режеш дребните клонки,които по правилно режем и прочистваме в основата.Ако нещо съвсем се обърка схемата с голите крака ,по -старите клони могат да се режат стъпаловидно отпред и те ще дадат фонтановиден ефект .
Но при Айсберг,по-скоро ,ще се чудиш как да се отървеш от клонаци ,отколкото да не ти достигат.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”