моята ненормална градина

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: моята ненормална градина

Мнение от Di_Va »

И още нещо - малко ме смущава името на темата, звучи ми недобре, пък и неправилно намирам подобно определение. Градинката е различна, необикновена, но не е ненормална.
Algol
Kафенце
Мнения: 13
Регистриран на: Май 14, '13, 14:44
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: моята ненормална градина

Мнение от Algol »

Абе ненормална си е градинката. Най-вече по размер. Все се шегувам с майка ми, че отивам да се разходя в градината. Или че ще водя дъщеря си по екопътеката. А екопътеката се състои от две варовикови плочи в средата на четирите квадратни метра, на които да стъпвам когато подрязвам и пресаждам растенията :-)
Другото ненормалното са видовете, които са събрани на тая мизерна площ - по едно време седнах да броя и като преминах 50 се отказах (а това беше преди 2 години). Сега даже искам да махна част от растенията и да намаля видовете, за да имат място да се развиват по-свободно, но сърце не ми дава да ги изкореня. Събирани са от къде ли не и ми е жал да ги изхвърля. Има от Странджа, Пирин, Рила, Врачанския Балкан, Троянския Балкан, Витоша, Карлуково, Златна Панега и няколко селски двора на приказливи и усмихнати баби :-)

Изображение
https://www.flickr.com/photos/56973830@ ... 1703791670

"Използвачите се катерят нагоре по стълбата, обути в твоите панталони, а ти стоиш отдолу без гащи и се чудиш от къде ти духа!"
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2248 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: моята ненормална градина

Мнение от pepelqshka71 »

Благодаря Algol :ieeee: Записвам се за ранната есен - за волски език и ако имаш и други наплодени папрати. Естествено бих искала да си платя, каквото определиш или до наесен ще пусна още снимки на цветята и зимоустоичивите тревички в градината ми и ако си харесаш нещо - твое е :tzvetentze:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Re: моята ненормална градина

Мнение от илюзия »

Разкошно кътче си оформил! Искрени поздравления и дори възхищение за проявените естетически усет, умение за аранжиране и търпение във времето до постигане на желания резултат! Впечатлена съм не само от огромното видово разнообразие, сместено на 4 кв.м., но и от знанията, които си натрупал в процеса на изграждане. Или по-скоро - на сътворение, защото си е изкуство да създадеш нещо подобно.

Много дълго разглеждах снимките и дали заради преобладаващия зелен цвят или под въздействие на магията, която се крие в градината ти, но през цялото време се чувствах така, както като стоя пред аквариум - дава ми усещане за натуралност, излъчва хармония и действа много успокояващо...

А по повод това:
Algol написа:Сега даже искам да махна част от растенията и да намаля видовете, за да имат място да се развиват по-свободно, но сърце не ми дава да ги изкореня. Събирани са от къде ли не и ми е жал да ги изхвърля. Има от Странджа, Пирин, Рила, Врачанския Балкан, Троянския Балкан, Витоша, Карлуково, Златна Панега и няколко селски двора на приказливи и усмихнати баби :-)
Дано сърцето ти си остане на същото мнение и в бъдеще :dovolen: Не намалявай видовете, а стесни/скъси циментовите пътечки наоколо, т.е. разшири градинката, не махай растенията :daaa:
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
Algol
Kафенце
Мнения: 13
Регистриран на: Май 14, '13, 14:44
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: моята ненормална градина

Мнение от Algol »

:) благодаря ти искрено за хубавите думи, илюзия
За огромно мое съжаление няма начин да разширя градината, но някой ден като си имам мой собствен двор ще си го пълня с каквото ми душа иска.
Това за аквариума и аз съм си го мислил. И в тази връзка дори по едно време исках да си направя палудариум - това е нещо като голям аквариум специално за отглеждане на влаголюбиви растения. Бях измислил и конструкция и растения за него, осветление, всичко :-) Но тъй като живея на квартира, а това нещо си е колкото един гардероб и е трудно после да се разглоби, се отказах.
https://www.flickr.com/photos/56973830@ ... 1703791670

"Използвачите се катерят нагоре по стълбата, обути в твоите панталони, а ти стоиш отдолу без гащи и се чудиш от къде ти духа!"
helan
Виенско кафе
Мнения: 415
Регистриран на: Дек 14, '11, 14:52
Местоположение: Пловдив

Re: моята ненормална градина

Мнение от helan »

Просто съм възхитена.Нямам думи а като една "истинска " жена аз рядко оставам без думи.Поклон пред търпението и малкото красиво нещо наречено градинка.
:o
viktoriaivanova
Кафевар/ка/
Мнения: 841
Регистриран на: Мар 22, '13, 13:35
Получил благодарност: 7 пъти

Re: моята ненормална градина

Мнение от viktoriaivanova »

Харесах градинката, прохладно и свежо е.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7295
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 745 пъти
Получил благодарност: 1359 пъти

Re: моята ненормална градина

Мнение от ljuboznatelna »

Уникално красиви снимки! Браво за ентусиазма и всичко постигнато! Истинско удоволствие е да се съзерцава тази прелест!
Моите опити да завъдя папрат се увенчаха с неуспех, въпреки редовните поливки :( Как успяваш да ги поддържаш толкова свежи? От температурата ли зависи, от въздушната влажност, друго, или просто подходящата комбинация?
Наистина е впечатляващо как са се събрали толкова много растения на толкова малка площ.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2248 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: моята ненормална градина

Мнение от pepelqshka71 »

Как са прекрасните папрати в тази горещина? Ще се радвам на още снимки от твоята невероятна градинка :ieeemyzh:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Algol
Kафенце
Мнения: 13
Регистриран на: Май 14, '13, 14:44
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: моята ненормална градина

Мнение от Algol »

:) Надявам се скоро да пусна нови снимки. В момента учудващо и за самия мен папратите в градината са ОК, дори масово изкарват нови листа. Правим голям ремонт на къщата и за да запазя градината от невнимателните майстори и от хвърчащите боклуци покрих всичко с една зелена ПВЦ мрежа, която в железарията се води мрежа против градушки. Оказа се, че тая мрежа освен всичко останало пази и сянка. Предишните лета разчитах на асмите над градината, но явно и тази мрежа помага срещу слънцето, пък и асмите вече порастнаха и имат повече шума. Поливам всяка вечер, не много обилно, но с лейката, за да наръся и листата. А няколко от по претенциозните получават доза ръсене с вода и сутрин.
Папратите нямат поражения, но най-големият ми дебелец даде фира. Беше станал над 20см в диаметър, но докато съм бил в София предния месец е изкарал цвят, а след като цъфнат обикновено загиват. А и то не беше цвят като цвят. Такова чудо досега не бях виждал - около 60см дълга дръжка с огромно съцветие. Цветът не особено красив, защото е жълто-зеленикав и рехав, но за сметка на това е огромен. Нямам как да го снимам, защото в цялата суматоха с ремонта забравих, а сега е зад мрежата, която е доста гъста.
https://www.flickr.com/photos/56973830@ ... 1703791670

"Използвачите се катерят нагоре по стълбата, обути в твоите панталони, а ти стоиш отдолу без гащи и се чудиш от къде ти духа!"
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”