Студоустойчивост на растенията

Публикувай отговор
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от ToBo »

Влагата ми измъчи предимно розите и 4 клематиса, които си бяха под вода цяла зима :nod: Всичките са живи, но тръгнаха късно, сега растат и още не са цъфнали.
Никога не е късно да засадиш клематис...
незабравка

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от незабравка »

Да докладвам тука каква защита осигурих на топлолюбивите растения тази шантава зима. :mrgreen:
Значи,нахлузена автомобилна гума около корена-пълнеж от сухи стебла и листа от мискантуси,стипи ,паникуми,пенисетуми и всекакви други културни треволяци .На някои места и клонки от иглолистни сложих след презимната резитба на елички и смърчове.Това за тези на които и без това стъблата им зимата отмират-фукции градински,леспедеца,ромнея и др.

Изображение


Ето и един елаеагнус-защита само около корена,понеже е на завет.-отвън до стената на оранжерията.Същото и за абелиите.

Изображение


За по кекавите-Отново треви и стъбла ,увити около короната,отгоре агротекстил.Така съм завила-малка лагерстремия.цеанотус листопаден,гомфростигма,лоропеталум,маслина,евкалипт.

Изображение

Изображение
Deleted User 5091

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от Deleted User 5091 »

Много интересна и важна тема. Аз съм си определила зона 5b за градината и ще следя тази година дали вярно съм я определила. Би било добре да си допълним в профила и зоната, в която сме, както е направила Любознателна.
bell

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от bell »

mija написа:Много интересна и важна тема. Аз съм си определила зона 5b за градината и ще следя тази година дали вярно съм я определила. Би било добре да си допълним в профила и зоната, в която сме, както е направила Любознателна.
Съгласна съм да допълваме зони, само не разбрах как си определи твоята, като 5b :hmmm:
bell

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от bell »

Ето още една карта на Европа и зоните й
Изображение
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от ToBo »

Ами аз като знам къде е Мия, съм съгласна със зоната :nod:
Аз съм малко по-ниско и почти всяка зима пада до -25 -27

Оставила съм тая зима 4 годишна фуксия Tom Thumb без никакво укритие. В големия студ имаше много сняг :stiskam: Ще пиша резултат
Никога не е късно да засадиш клематис...
лалесъм

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от лалесъм »

bell написа:
mija написа:Много интересна и важна тема. Аз съм си определила зона 5b за градината и ще следя тази година дали вярно съм я определила. Би било добре да си допълним в профила и зоната, в която сме, както е направила Любознателна.
Съгласна съм да допълваме зони, само не разбрах как си определи твоята, като 5b :hmmm:
Ми как - надморска височина, изложение, преобладаващи ветрове....
То и аз съм си написала зоната в профила, ама дали се разбира :angelche: И то локалната зона :nod:
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от ToBo »

лалесъм написа: То и аз съм си написала зоната в профила, ама дали се разбира :angelche: И то локалната зона :nod:
Да не е това, дето пише "баш кафе майстор" :hihihi:
Никога не е късно да засадиш клематис...
bell

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от bell »

Тобо и при мен е зверски студ и микроклимат. Обичайно и тук температурите са по-ниски от останалите в района, а ветровете са за добро утро из хълмовете. Вероятно ме спасява само това, че има ли слънце е от изгрев до залез /ако няма облаци/, защото не сме на северен склон. И въпреки това освен пампаската трева и розите /все още наблюдавам кои/, нямам измръзнали растения. Индийските люляци ги рестартирам всяка година, но не умират, розовата гаура оцелява при мен /бялата е по-устойчива/, която е топлолюбива и тя, албицията вече заприлича на дръвче и смятам, че ще я бъде, а земята е глина и т.н.т.
Не споря, просто ми е интересно как да определя... студ е и ветрове също, повечето рози 6 зона, катерачи имат обичайно частични измръзвания, а ми оцеляват по-топлолюбиви растения... така че каква зона съм :hmmm:
лалесъм

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от лалесъм »

ToBo написа:
лалесъм написа: То и аз съм си написала зоната в профила, ама дали се разбира :angelche: И то локалната зона :nod:
Да не е това, дето пише "баш кафе майстор" :hihihi:
Аха, някъде там - баш майсторски съм я определила :lol:

Еее, ама, Белисима, ти отвсякъде си 6+ :angelche:
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”