За розите гиганти над 5 метра с любов и респект!

Публикувай отговор
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: За розите гиганти над 5 метра с любов и респект!

Мнение от Lilly »

libra, ако знаеш колко те обичам :tzeluvka: :tzvetentze:
купила съм си VEILCHENBLAU без никакъв шанс да му намеря място. И ти реши проблема с тая идея с каталпата.
Малиййй...много съм доволна :ssun: :ssun: :ssun:
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: За розите гиганти над 5 метра с любов и респект!

Мнение от Havga »

Странно е точно аз да съм в тази тема, но ми хрумна нещо и търся информация. Търсачката не даде бърз резултат и реших да питам тук.
Да предположим, че посадя едно такова “чудовище” в земята, под терасата. Тя е на кота 7,5 м.
Мястото обаче е затиснато от блока и в началото няма да има много светлина, поне докато не изпълзи 2-3м. Нагоре.
Та първо ще стане ли? Второ как се подвежда розата да расте нагоре, а не на страни? Как ще пръскам? Ако не пръскам, няма ли заразите да плъпнат по другите растения?
Видях това в интернет това и се вдъхнових
Изображение
Това е New dawn
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1440
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 329 пъти
Получил благодарност: 457 пъти

Re: За розите гиганти над 5 метра с любов и респект!

Мнение от Ема »

И аз надничам често в темата, с лукавата мисъл след време на асмалъка, вместо киселото грозде, да метна един гигант.
Хавга, според мен трябва всички от долните етажи да са съгласни и да съдействат, т.е. да направляват, привързват и евентуално пръскат. Честно казано, аз не си го представям.
Иначе признавам, че съм изключително респектирана от всички гиганти показани в темата, а тази снимка, която си показала, е виш пилотаж :liubov2:
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: За розите гиганти над 5 метра с любов и респект!

Мнение от libra »

Розата трябва да се укрепва за нещо .Дори ,по етажите може да се хоризонтира ,както е на Грийни Екселцата .С една дума,както правят с лози .За пръскането -най-добре ,да се търси някоя ,която не се петноства и маносва .Моята Розеа хваща мана .До сега ,криво-ляво сме се справяли .Например,бялата не хваща мана,така че има възможност .Добра идея е ,да е без бодли или малко .
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: За розите гиганти над 5 метра с любов и респект!

Мнение от clock »

Хавгичка, погледни снимката , която си качила. На къщата, от дясната страна, по фасадата, се виждат теловете, по които се закрепва и привързва розата и така се качва на височина. От прозореца можеш да си помогнеш ограничено. Нужна е стълба поне за привързването. И да не те е страх от високото. Иначе тези рози почти не боледуват, сами се преборват с въшките, сами си отсипват. Но за привързване и контролиращо рязане не може без стълба. Моята Ню Даун е на арката тунел. Поне на три метра височина е направила стена дълга около 4- 5 м. Дотук можех да внеса някоя поправка в поведението и. От тук нататък нямам възможност да я контролирам освен само там където стигам.
Иначе картинката с къщата е невероятно красива.
ПП А за израстването и в началото, под сянката на блока мисля, че няма да е такъв проблем. Такива рози дърпат бързо на височина. За сезон може да се изтеглят и по метър и половина- два. Тогава ще е нужно да я подхраниш с тор, за сила, а светлината сама ще я дърпа нагоре.
Аватар
flora
Баш кафе майстор
Мнения: 2153
Регистриран на: Яну 14, '13, 13:32
Местоположение: София
Получил благодарност: 57 пъти

Re: За розите гиганти над 5 метра с любов и респект!

Мнение от flora »

Понеже и при мен не липсват такива гиганти да кажа моите впечатления - Veilchenblau e розата, която почти няма бодли, с гъвкави клони е, не се напада от въшки, не боледува и при меки зими си остава зелена.New Dawn има прекрасни едри цветове, бързо втвърдява клоните обаче и поне при мен се напада от гъбички. American Pillar също не боледува и не е вкусна на въшките, но не достига тези гигантски размери във височина, а расте по-скоро на ширина.Айсберг става голяма, но не достига тези височини-почти без бодли е ине се напада от инсекти, но страда от гъбички в дъждовни сезони. За разлика от другите рози изброени до тук повтаря цъфтежа макар и по слабо (като направи 4-5 години).PAUL’S HIMALAYAN MUSK при мен засега е бурно растяща и цъфтяща, не се напада от въшки и гъбички, клоните и са гъвкави и може да се подвежда лесно. Каквато и да е розата обаче ще иска закрепване и трябва да има възможност да се достига за рязане.
Изображение Изображение
Аватар
elitka
Виенско кафе
Мнения: 372
Регистриран на: Окт 12, '16, 12:51

Re: За розите гиганти над 5 метра с любов и респект!

Мнение от elitka »

Едно бебче роза banksiae lutea, което е още едва две педи високо, но вече цъфти 😍
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: За розите гиганти над 5 метра с любов и респект!

Мнение от libra »

Лутеята е страхотна роза , но при мен не издеяни . Ти имаш ли достатъчно място за това чудовище ? И цъфти на стари клони ,нали знаеш.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2248 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: За розите гиганти над 5 метра с любов и респект!

Мнение от pepelqshka71 »

И при мен лутеята не устиска миналата зима.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Deisy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1088
Регистриран на: Мар 20, '19, 20:22

Re: За розите гиганти над 5 метра с любов и респект!

Мнение от Deisy »

Много е красива но за съжаление и моята измръзне март месец. Розовата и бялата Банксия обаче нямат нито един измръзнал клон :ieeemyzh: и са в пъпки .Ако намеря пак жълта ще и дам още един шанс на друго място.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”