Ето още една градинка :)

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
Пчела
Дълго кафе
Мнения: 146
Регистриран на: Апр 10, '13, 09:11

Re: Ето още една градинка :)

Мнение от Пчела »

Още малко снимки да покажа, вече панорамни и с обяснения къде какво има :dovolen:

Ето я цялата градинка, освен цветя, на преден фон се виждат и ягодките :mrgreen: :
Изображение

Ето още една част, която на първата снимка не съм хванала. Тук има разни вечнозелени храсти, малко треви (от ниските видове), измежду тях - нарциси, лалета и виоли:
Изображение

Тук има кампанула, рози (повечето от тях са все още захлупени до пълно вкореняване), есенна циклама, а до нея - градинска фуксия:
Изображение

Редичката с хемерокалиси, много ми е любима! А тази пролет засадих два еремуруса до двете най-големи туфи -
надявам се да се засекат с цъфтежа :stiskam:
Изображение

В тази част, която е в средата на снимката са лилиумите. Тази пролет садих още, но не ми стигна мястото, така че част от лилиумите съм ги сложила също близо до хемерокалисите:
Изображение

Тази елипса е в центъра на градинката, мисля там в средата да засадя гладиоли. По края, където сега са лалетата и нарцисите ще има разни едногодишни:
Изображение

Тук са флоксовете, измежду тях има няколко гигантски лилиума, които скоро садих и още не са поникнали. Пишеше, че стават до 2 м., ще видим :mrgreen:
Изображение

В тази част има разни дребни пролетноцъфтящи луковици, комбинирам ги с теменужки, а за през лятото там мисля да има разни едногодишни:
Изображение

Ирисите:
Изображение

Фритиларии:
Изображение

А ето тази се получи много готино - все едно флоксът се "излива" от гърненцето :D :
Изображение

Покрай оградата се редуват предимно рози и божури, в същия албум има и техни снимки...

Това е в общи линии - не е кой знае колко оформено или пък ландшафтно изпипано :oops: Мястото не е голямо, а ми се иска да добавям нови и нови растения, така че и аз като всички се опитвам да ги комбинирам, въпреки пространствените ограничения. Със сигурност има какво още да се желае и много ще се радвам на всякакви коментари, предложения, идеи, критики и поучения :tzvetentze:
"We can complain because rose bushes have thorns, or rejoice because thorn bushes have roses." Abraham Lincoln

"There are no gardening mistakes, only experiments." Janet Kilburn Phillips
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Ето още една градинка :)

Мнение от calico »

много хубави кътчета си имаш. да го покажеш като нацъфтят и лилиуми и другото.
Все ми се струва че това "няколко лилиума" е крайно недостатъчно за мястото което виждам.
според мен там ще побере поне още 50 лилиума

на мен лично ми липсва малко обем във височина- може би някакви храсти, групи плътнозелено нещо, знам ли....
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Ето още една градинка :)

Мнение от lenuza73 »

Хубава градинка имаш Пчеличке :daaa: и аз като Калико мисля ,че няма да ти е излишно някое друго храстче или пък от ниските плачещи върбички..
Аватар
Пчела
Дълго кафе
Мнения: 146
Регистриран на: Апр 10, '13, 09:11

Re: Ето още една градинка :)

Мнение от Пчела »

В момента на това място има около 15 лилиума, стори ми се, че ако сложа повече ще си пречат един на друг :hmmm: . Самото каре е с приблизителни размери 150*50 см.
За храстите - спира ме това, че се разрастват бързо и ще ми намалее мястото, което мога да използвам за цъфтящи :hmmmmmm:

За върбичката - отдавна мисля да сложа една, в средата.
"We can complain because rose bushes have thorns, or rejoice because thorn bushes have roses." Abraham Lincoln

"There are no gardening mistakes, only experiments." Janet Kilburn Phillips
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Ето още една градинка :)

Мнение от calico »

градинката ти е планирана като така наречените формални- т.е. симетрична и с прави линии
за тези градини съм чела че е много по-трудно планирането, отколкото свободния пейзажен стил, и почти не минават без чимширените бордюри

мислила ли си да озелениш някак оградите към улицата?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Пчела
Дълго кафе
Мнения: 146
Регистриран на: Апр 10, '13, 09:11

Re: Ето още една градинка :)

Мнение от Пчела »

На част от оградата съм качила една глициния с два основни клона, вървят по оградата в двете противоположни посоки. Мисля измежду храстовидните рози и божурите да намеря място за няколко катерливи рози. Мина лобата също стои много добре на оградата, а и не е нещо тежко и стабилно, което да създава проблеми.
Calico, ти нещо конкретно ли имаш предвид за оградата?
"We can complain because rose bushes have thorns, or rejoice because thorn bushes have roses." Abraham Lincoln

"There are no gardening mistakes, only experiments." Janet Kilburn Phillips
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Ето още една градинка :)

Мнение от Diyana »

Страхотно ти се е получило това окантване на плочките с трева-не знам дали е търсен ефект, но така ми се струва...Все съм виждала да окантват тревата с бордюри и плочки, но обратното не и просто ми влезна в окото... много оригинално :daaa:
Пчела написа:

Тази елипса е в центъра на градинката, мисля там в средата да засадя гладиоли. По края, където сега са лалетата и нарцисите ще има разни едногодишни:
Изображение


Аватар
Пчела
Дълго кафе
Мнения: 146
Регистриран на: Апр 10, '13, 09:11

Re: Ето още една градинка :)

Мнение от Пчела »

Благодаря, Дияна :)
Да, това е замисъла - тревата да е около плочките, впоследствие започна да се намества и във фугите между тях.
"We can complain because rose bushes have thorns, or rejoice because thorn bushes have roses." Abraham Lincoln

"There are no gardening mistakes, only experiments." Janet Kilburn Phillips
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Ето още една градинка :)

Мнение от calico »

Пчела написа:На част от оградата съм качила една глициния с два основни клона, вървят по оградата в двете противоположни посоки. Мисля измежду храстовидните рози и божурите да намеря място за няколко катерливи рози. Мина лобата също стои много добре на оградата, а и не е нещо тежко и стабилно, което да създава проблеми.
Calico, ти нещо конкретно ли имаш предвид за оградата?
не не, всичко е хубаво. :daaa: просто ей тъй си разсъждавам.
разбира се, много не ми вярвай, щото все пак си мисля за рози :lol:


а това с плочките и тревата покрай тях и на мен веднага ми грабна окото :daaa:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Пчела
Дълго кафе
Мнения: 146
Регистриран на: Апр 10, '13, 09:11

Re: Ето още една градинка :)

Мнение от Пчела »

calico написа:...щото все пак си мисля за рози... :lol:
Е, така де, значи горе долу еднакви неща си мислим... :mrgreen:
"We can complain because rose bushes have thorns, or rejoice because thorn bushes have roses." Abraham Lincoln

"There are no gardening mistakes, only experiments." Janet Kilburn Phillips
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”