Градината на Nadin

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на Nadin

Мнение от nadin »

renimoss написа:Наде, продължаваш да вадиш скъпоценни камъчета от кутийката :D
Всеки път откривам нови видове. Страшен кеф :potekoha:
Тази Cephalanthera (нали е това?) на третата снимка коя е? И сама ли се е размножила или са засадени повече индивиди?
Да орхидея е. Определиха ми я като cephalanthera damasonium ама може да е и друга щото имало две. Аз много не им разбирам на диивте орхидеи.
Тази се самосее. Имах един брой преди сигурно десетина години дошъл неясно от къде и от тогава само си се размножава. Не може да се мести и пресажда. Пробвала съм нищо не става. Като узреят семената просто ги насипвам там където ми се иска да никнат и ако всичко е ок след две години има цвят наоколо :D
Семена пускат много ако има желаещи края на лятото мога да пратя. Искат сухо и сянка и може би гнили борови иглички, защото растат само под боровете.
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Градината на Nadin

Мнение от tili »

nadin написа:
renimoss написа:Наде, продължаваш да вадиш скъпоценни камъчета от кутийката :D
Всеки път откривам нови видове. Страшен кеф :potekoha:
Тази Cephalanthera (нали е това?) на третата снимка коя е? И сама ли се е размножила или са засадени повече индивиди?
Да орхидея е. Определиха ми я като cephalanthera damasonium ама може да е и друга щото имало две. Аз много не им разбирам на диивте орхидеи.
Тази се самосее. Имах един брой преди сигурно десетина години дошъл неясно от къде и от тогава само си се размножава. Не може да се мести и пресажда. Пробвала съм нищо не става. Като узреят семената просто ги насипвам там където ми се иска да никнат и ако всичко е ок след две години има цвят наоколо :D
Семена пускат много ако има желаещи края на лятото мога да пратя. Искат сухо и сянка и може би гнили борови иглички, защото растат само под боровете.
Имам и бор и борови иглички :) Запази ми малко семенца за наесен, плз :D
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на Nadin

Мнение от nadin »

Тука цяло лято нищо не съм писала и смнимала, що ли? Защото ей този порутен зид тука край сенчестата ми леха:

Изображение

съседите го бутнаха и два месеца се зида наново:

Изображение

Стана доста по-висок и с много цимент, защото на майсторат не му се редяха камъни и гледаше да компенсира с огромно количество цимент.
Та затова всяка седмица вместо да снимам съм чистила цимента и падналите камъни от градината, та дано оцелеят цветята от долу. Предполагам че ще има фира ама ще разбера на пролет кое ще поникне отново и кое не. За сега установих че папратите пробиват и през цимента:


Изображение
Последно промяна от nadin на Авг 29, '16, 21:22, променено общо 1 път.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на Nadin

Мнение от nadin »

За сметка на това спечелих още два метра градина, които са по-слънчеви и тепърва ще мисля какво и как ще садя там:

Изображение

Изображение

Заради височината на зида в по-тясната си част лехата стана съвсем сенчеста и ще се наложи тотално пренареждане и местене на по светлолюбивите растения, ама това ще е напролет че не ми останаха сили. От тука например трябва задължително да махна хортензията и божура, че слънце вече не ги огрява :snif:

Изображение

Пак заради височината на всички борове се наложи да се отрежат долните им клони, което хич не ми се щеше ама нямаше как да стане инак. Децата обаче са щастливи, защото от отрязаните клоните си построиха къща :D

Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1730 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Градината на Nadin

Мнение от Тутти »

Ето защо те нямаше дълго време....Не се ядосвай,ще си нагласиш пак бордюра,в това не се съмнявам.Дано да са ти оцелели всички малки чаровни цветенца.И сигурно са си живи и здрави и ще ги видиш пролетта. :stiskam:
Като го написах видях,че си добавила още снимки.Ето че пак всяко зло ще е за добро.Сега като е поправен дувара,показвай по-често как растат красавците.И браво на дечицата,изобретателни са.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2440 пъти

Re: Градината на Nadin

Мнение от Мария Николова »

Най-важна е боровата къща на децата, браво на тях!!! :daaa: :ieeee: :ieeee:
Иначе няма да остане място без китки, сигурна съм! :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на Nadin

Мнение от nadin »

Ще оставям само доказалите се сенколюбиви.
Тука вече съм почнала да махам разни кеки и са останали само кукуряците, хаконехлоята, хепатиката и еомекона.
Дори на на игликите им е вече прекалено тъмно тука:

Изображение

Същото е и тука - остват папрати , хаконехлоите, и хостите. Чудя се какво да правя с нещастните хортензии отзад. Хем са възможно най-сенколюбивите хем едва едва цъфтят, но поне правят хубава зелена маса, а са големи корени и така са се оплели в корените на смъча че вадене нямат.

Изображение
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Градината на Nadin

Мнение от Asarina »

Не ми се коментират майсторите, че в нашия край мъжете по-тежко от чаша не могат да вдигнат. :svekurva: Пък сухата зидария иска голям майсторлък, наскоро видях много добре направен зид зад Етнографския музей в София.
Дано са оцелели цветенцата :stiskam:
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Градината на Nadin

Мнение от Asarina »

Наде, аз като пълен лаик - какво е това растение на първия ред - отляво на хостата?
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на Nadin

Мнение от nadin »

Дано да сте прави. И аз стискам палци напролет отново да поникнат. :stiskam:
Иначе единсвеното дето цъфти са едни пършиви рози дето измръзнаха пролетта и това им е почти първия цъфтеж:

Едно клонче на Белканто:

Изображение

Любимката ми Голделзе:

Изображение

И LoveSong, която пак не можах да снимам в цялата и красота.

Изображение

Fransis Blaise и богородички :D

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”