Градината на Боги :)

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 415 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на Боги :)

Мнение от nadin »

Божурите цъфтят веднъж обикновено края на май- юни, в зависимост от сорта след това листата се оставят до есента. Някой есента стават красиви червеникави или жълтеникави туфи, но не всички божури имат есенна окраска на листата- виж в темата за божурите.
Почвопокривно е и сенколюбивия флокс phlox stolonifera:

Изображение

а отпред може да сложиш някои от сенколюбивите хойхери, тиарели.

Paeonia mlokosewitschii се намира много трудно. Аз също го търся но за сега намирам само семена , а божур от семе е много гърчава работа.
Но ако го намеря някъде ще свиркам.
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Градината на Боги :)

Мнение от boggy »

Да, точно това ми беше и на мен идеята.божурите са хубави, но май месец няма кой да им види красотата.рододендроните и те не цъфтят лятото, а и май са доста сложни за гледане.Това ми е вилата и не всеки ден може да се грижиме за тях.Затова искам нещо ефектно, не капризно.
Хойхери също съм си поръчала, флокс също ще взема,ако предлага някой на пролет :)

Мерси супер идейки ми даде, точно подобни неща си представях :)
denitsavm

Re: Градината на Боги :)

Мнение от denitsavm »

Ако не е съвсем сенчесто може да засадиш някой ацер и иглолистно.... кътче тип японска градина ще седи добре :dovolen:
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Градината на Боги :)

Мнение от boggy »

Мисля, че ъгъла си е сянка :( Такъв червенолистен Ацер ще взема за другия ъгъл, но са доста скъпи и няма да е тази година :( аз искам голям и хубав :)))

А от къде мога да поръчам тази хортензия: Hydrangea arborescens?
В зелена пролет я няма, дали ще има някоя поръчка да си я взема?Бяла май ме устройва идеално :)
presto
Кафевар/ка/
Мнения: 870
Регистриран на: Юни 25, '13, 11:25
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 1 път

Re: Градината на Боги :)

Мнение от presto »

boggy написа: А от къде мога да поръчам тази хортензия: Hydrangea arborescens?
В зелена пролет я няма, дали ще има някоя поръчка да си я взема?Бяла май ме устройва идеално :)
В полската поръчка има няколко сорта.

HYDRANGEA

412 hydrangea arborescens Annabelle hortensja krzewiasta fp 60, poj. 37,80
duże białe kuliste kwiatostany średnicy do 25 cm
NOWOŚĆ
413 hydrangea arb Endless Summer Bella Anna ® hortensja krzewiasta c 3,5 52,92
czerwono-różowe, kuliste kwiatostany, sztywne pędy

414 hydrangea arborescens Strong Annabelle ® hortensja krzewiasta 40-50, poj. 45,36
syn. Incrediball, białe kwiatostany na silnych pędach

415 hydrangea arborescens Picadilly hortensja krzewiasta 30-40, c 5 52,92
duże, ciemnozielone liście, wys do 1,5 m
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: Градината на Боги :)

Мнение от zeleno »

Пиша тук , за да не спамя
Има бреза с червени листа - Royal Frost , има японска вишня с червени листа - prunus serrulata Royal Burgundy
, бъз с тъмни листа , смрадлика ... въобще варианти много ... разгледай - имаш време
За съжаление в полската поръчка брезата е твърде висока , а вишнята е на щамб
лалесъм

Re: Градината на Боги :)

Мнение от лалесъм »

Червенолистна бреза има в поръчката от Витрофлора за храсти и дрвета на добра цена ако ще се налага подмяна на брезата ти, въпреки че най-добре ще е да е оцеляла твоята За лавандулата - Миша ще предлага разсад на различни видове лавандула - бяла, розова, ниска синя, а отделно аз имам няколко самозасяли се лавандулки и мога да ти ги пратя :daaa:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 415 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на Боги :)

Мнение от nadin »

Ако става дума за дървото аз съм за едно голямо дърво с красива корона малко в страни от къщата, което да дава сянка лятно време. Мястото е голямо и може да понесе един орех, явор, домашен кестен, липа или нещо подобно. Всички други - брези, декоративните ацери, магнолии , бъз могат да се оформяр в групи по ъглите на двора .

Нещо такова:
Изображение

Или пък такова но не толкова близо до къщата:
Изображение

Изображение

Аз имам орех, липа и лешник близо до къщата и макар да правят голяма шума есента не бих ги махнала за нищо на света. Лятото без тяхната сянка ще е ад.
Ето го и ореха превърнат в пиратски кораб който е на не повече от 8-9 метра от терасата на къщата. За децата е страхотна играчка лятото

Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1355 пъти

Re: Градината на Боги :)

Мнение от ljuboznatelna »

Уау! Страхотно местенце е този орех!
Боги, червенолистната бреза не е нищо особено, кората й не е бяла. И червеното не е толкова добро червено. Ако трябва да се сравнява с червенолистна слива , разликата им е във формата на короната и листата, но като сложа на кантара, бих предпочела слива. Има по-гъста корона, някак червеното е по-изразено. Червенолистните брези ги има по нашите разсадници.
А ти защо мислиш, че брезата е умряла? Питам, защото не си сигурна :hmmm:
За хойхери мислила ли си на сянката? Те правят шаренийка на сянка.
Синя фестука понася засенчване, стига да й е светло. И да не задържа вода. В смисъл - ако там не огрява, но няма какво да й хвърля сянка допълнително и почвата е пропусклива (може да сложиш пясък в дупката за садене) - расте и хубавее. :)
Изображение

Хаконехлоата също е добра за сянка, но туфата нараства доста бавно.
Изображение

Някакви хемерокалиси можеш да сложиш, вярно, че цъфтят веднъж, но отварят цветове почти месец. Особено като нарастне туфата - цвят след цвят.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: Градината на Боги :)

Мнение от zeleno »

Надин , ореха е върха :!: :!: :!:
Да добавя в списъка за разглеждане и дръвчетата с криви клонки
И там има от всичко - върба , лешник , бреза и прочие
пп От червенолстните моят фаворит е тетрата
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”