Чушки и домати и други зарзавати

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Миша »

Малко е трудно да ти кажа без да съм видяла поне снимка,но имам някаква идея.Преди всичко на 90%съм убедена,че не става въпрос за сиво гниене.То съвсем не протича по този начин.И става въпрос за различни заболявания в различния етап от развитието на растението.Първоначалното просмукване при разсаждането се причинява от фитофтора или фузариум,за предотвратяването им в момента на разсаждане се прави поливка с 1%разтвор на Проплант+0.1% ТопсинМ,по 100мл на растение.Пропланта е създаден да се придвижва от корена към листата за разлика от повечето системни фунгициди,за това задължително се внася с поливане.Предпазва от мана до 6 седмици.Пипера не се сади по дата,както повечето баби казват,сади се,когато почвената температура достигне трайно поне 15 градуса в дълбочина от 10 см.По- ранното засаждане също може да причини просмукване.И да,тук си права,пипера не обича много вода,но само в началото.След прихващане е хубаво да се позасуши,така ще може да развие силна коренова система,но след това задължително се поддържа 70-75% влажност,а по време на плододаване 80-85% влажност.
Увяхването и изсъхването по време на плододаване се дължи най-вече на вертицилийното увяхване.То се развива при високи температури и ПОНИЖЕНА почвена влажност.Не мога да съм съвсем сигурна дали това е точно при теб, за това ще кача няколко снимки,кажи на кое ти прилича.Симптомите много често толкова си приличат,че трябва да се огледа цялото растение,вкл.корени.Защото спокойно би могла да имаш и галова нематода ,и алтернария и фузарийно увяхване ,и бактериално увяхване,а и заразяване с някой вирус.Дай да уточним горе-долу нещата,пък после ще мислим за профилактика.
Изображение
Phytophthora capsici

Изображение
BCTV2


Изображение
Verticillium2

Изображение
Verticillium
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3128
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от mucunka »

Със сигурност е това на последната снимка.Миша,много ти благодаря за ангажираността с проблемите ми, ще те питам и за доматите като решим проблем с пипера.Може ли? :dovolen:
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
svetla06
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1586
Регистриран на: Ное 29, '09, 19:41
Местоположение: Русе

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от svetla06 »

Моите ранни доматки са засяти. :D Много съм доволна от миналогодишния сорт, заложих пак на него. :nod: Щях да забравя сорта - Салат.
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3128
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от mucunka »

Да,и аз съм доволна от него.Но миналата година ми дадоха семена уж от същия сорт,но с ново име и се оказа нещо съвсем различно.П ри теб как беше?
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
svetla06
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1586
Регистриран на: Ное 29, '09, 19:41
Местоположение: Русе

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от svetla06 »

На моята опаковка си пише Salat F1 - не знам за друго име. помниш ли какво е? Освен това имам останали семенца ;) .
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от zmei4o »

в Сортови семена има доста разнообразие на сортове :)

Биволско сърце - 40ст
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
toni
Кафевар/ка/
Мнения: 900
Регистриран на: Ное 29, '09, 21:45
Местоположение: София

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от toni »

Има много, ама не са вкусни като онези преди... абе вкусотия, като ябълка да ги хрупаш.
И това биволско сърце не е като старото. Онова направо беше като без люспа.
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от evita »

Днес насях ранните доматки.Малко избързах ,ама пусто сърце не трае :D
Аватар
toni
Кафевар/ка/
Мнения: 900
Регистриран на: Ное 29, '09, 21:45
Местоположение: София

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от toni »

Къде ги насади? Ние още разсад не сме направили :oops: В оранжерията вече има лук, чесън и салатки обаче.
Аватар
svetla06
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1586
Регистриран на: Ное 29, '09, 19:41
Местоположение: Русе

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от svetla06 »

Що да си избързала за ранните, Еви? :hmmm: Тъкмо си е време. :nod:
А новото име на Салат било Калина. Ще бучна няколко семки и от него, та да видя какво ще излезе.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”