Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 635
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 414 пъти
Получил благодарност: 218 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Misi »

Мария Николова написа: Апр 9, '24, 12:35 Моля който знае, да ми посочи разсадник, където се продава плододаващ лимон.
Обожавам аромата :sheart: на белите цитрусови цветчета, но търсената информация не е за мен. Ще препиша на ХН получената информация и специално телефона за контакт - да я дам на приятелка от която си купувам стека цигари и си лафим. Но коята е в аналоговата епоха. :angelche:
Като чуе цената сама ще се откаже вероятно.
В Баухаус са 105 лв, но магазина е само в София. В оранжерията за цветя намираща се близо до работа ми цената е 97 лв. Имат вързали едри лимони по 1-2 броя и цъфтят.
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1703
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 309 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от penkeler »

Мария Николова написа: Апр 9, '24, 12:35 Моля който знае, да ми посочи разсадник, където се продава плододаващ лимон....
В разсадник Палм Център - Пловдив може да се направи подходящ избор между различни сортове и да се поръча онлайн. Изпращат с куриер.
https://palmi.bg/category/64/sortove-li ... troni.html
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31702
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1050 пъти
Получил благодарност: 2518 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Мария Николова »

Misi, благодаря ти за отделеното време даа ми отговориш!

penkeler, много ти благодаря за отговора и особено за линка.
Прегледах и избрах да предложа на девойката сорта "Майер" за 51.40 лв. Преписах първия от дадените телефони за контакт.
Като запримирам за някоя китка, готова съм да се откажа от нови парцалки за нея. :lol:
Но както реши девойката. Важното е да дам възможност за идбор - да иска лимона, или да мине без него.
Благодаря!
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 635
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 414 пъти
Получил благодарност: 218 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Misi »

Мария Николова написа: Апр 9, '24, 20:22 Misi, благодаря ти за отделеното време даа ми отговориш!

penkeler, много ти благодаря за отговора и особено за линка.
Прегледах и избрах да предложа на девойката сорта "Майер" за 51.40 лв. Преписах първия от дадените телефони за контакт.
Като запримирам за някоя китка, готова съм да се откажа от нови парцалки за нея. :lol:
Но както реши девойката. Важното е да дам възможност за идбор - да иска лимона, или да мине без него.
Благодаря!
Този връзва един път на сезон- през зимата. Има друг сорт, които го дават, че ражда целогодишно. Цените са пак около посочената от теб. Според мен на тази цена няма да са плододаващи още. Питайте по телефона.
https://palmi.bg/product/1948/limon-lun ... ragon.html
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1703
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 309 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от penkeler »

Аз бих си засял семка от купен от магазина и ако не първата най много на втората година (като стане поне около 4-5 мм.) да го облагородя. Така на следващата година може да има и плод. Правил съм го няколко пъти преди години. По принцип трудно ми се получава с други овошки, но с лимон съм имал най често успехи. Има и много клипове за облагородяване на лимони.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1703
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 309 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от penkeler »

Хубавото при облагородяване на лимони е, че може да се прави от ранна пролет до есента по всяко време.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31702
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1050 пъти
Получил благодарност: 2518 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Мария Николова »

Благодаря ви, но нито девойката, нито мъжа й, нито сина й през плет ще са чували за нещо, наречено облагородяване. :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4828
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 572 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivko69 »

Само чип бъдинг не бях пробвал,това е първият опит..Миии,справил съм се,пъпката е тръгнАла... :zazaazaz:

Изображение
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 378
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 140 пъти
Получил благодарност: 376 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от радост-31 »

Лимоните и от резник се захващат- успеваемост около 50%. Точно като розите- под бутилка. Има и още един начин- прави се пръстен и се маха кората на клонка, дебела колкото молив. На мястото се слага пластмасова прозрачна чашка, пълна с почва и се полива редовно. Също дава резултати около 50%. В повечето случаи тези лимони започват да цъфтят още на следващата година. До плододаване се стига, когато самото растение заякне- зависи от грижите.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4828
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 572 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivko69 »

Специално за Петър Стамов относно функционалността на триходермата против къдравост по праскови..На това дръвче първите листенца бяха болни,пръснах един път,съвсем икономично...
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”