Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от wrong dreamer »

Първо - градината е във Уисконсин. Второ - засади на слънце, а при нужда забий 2 кола от южната страна и нанижи една гаца от картофи. Засенчва около 50% за около 5 часа / най горещите /, а като порастне ще се справи леко. Трето садиш от северна страна. Иначе, големите дървета засенчват всичко зад себе си.
И за бодливия хинап - не е облагороден. Сигурно е от костилка. Вкусен е , но е дребен и бодлив. А асимината започва да расте интензивно след 5-7 година. Горе-долу тогава и плододава. Но си струва чакането. В нета има десетки рецепти за сладки, сладоледи, пюрета и смутита. Напишете "Ohio Pow Pow festival" или просто Pow Pow и ще видите всичко подробно. Аз не бих ползвал този цветарски тор. Силен е за бавнорастящи. Затова пък Осмокота е супер. Или торовете за трева + дървесна пепел /2 с.л./. Бих поливал с вода с накиснати за 24 часа върбови кори и клонки.
Това е най добрия вкоренител. Съдържа Ауксин. Това е коренов и растежен стимулатор. Аз го ползвам всяка пролет. Тогава е най наситен. За Асимината не е верно, че няма опрашители. Но ако пръскате с инсектициди, няма да има. Аз пръскам с отвара от люти чушки и си имам опрашители в изобилие. Та това е....
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5275
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Daniela Pargu »

Колко му е ,ще прескоча да я видя! :dovolen:
А аз си мислех, че стават до 6-7м. Така съм ги и садила...
Май ще е добре, че умират,че новите да ги сложа на по широко/ама съм чела да се садят на 2.5м едно от друго?/
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Пчелите обичат люти чушки.Когато е необходимо да се подхранват,
се прави сироп в който се слагат люти чушки(може и сухи), т.к. съдържат витамин С .
Не знаех,че може и да се пръскат растения с отвара от люти чушки.
Значи правилно съм го засадила асимина , сега ще сложа два колци,на които ще сложа засенчващо,
което да го засенчва първите 5-7 години , докато започва да плододава.
Имам един брой асимина,но и аз прочетох,че се садят на 2.5 метра(между асимините,или от другите дръвчета) ?
Гаца - това е мрежестия материал от който се правят торбичките,в които се продават картофите ли ?
Не съм запозната с тор Осмокот,ще питам как се използва и дали го има в агроаптеките. Мислех,че е само за саксийни ?
Освен че височината на асимина е 30 метра,каква е широчината до която достига ?
Имам и въпрос за брането на плодовете , не могат и да се брулят т.к. ще се разпаднат като паднат на земята ?
Но , дано да започне да дава плодове,благодаря че си писал и за приложението му,освен за директна консумация.
Ще трябва да се сади и някаква върба(някакъв компактен сорт,за да не заема много място),явно има голямо приложение.
wrong dreamer , благодаря много !
Аватар
Did_ka
Двойно кафе
Мнения: 182
Регистриран на: Дек 4, '15, 15:33

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Did_ka »

zeleno написа:......не съм чувала да се използва за някакъв вид консервиране ...
Аз го суша - става за хапване така или за влагане в десерти. Пробвахме на компот - аромата се размива (като компот от ябълки е). Разсадих три в моя двор и един едър зизипус - ще го видим и него що за трънка е.

И моята асимина е ни жива, ни умряла ... като чета тук , явно големия пек я е уморил, но е жилава :hmmm: ще я почакам още.

Имам една японска мушмула, която вървеше много добре, цъфна ноември, но след зимата е в трагично състояние - листата са увиснали, кафеви, сухи, но не падат! Клонките са жилави. Трудно ми е да я опазя и от мравките - голяма напаст! Може ли някой да ми каже малко повече за това растение?
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivrabetsa »

Японската мушмула е хубаво растение,ама при нашия климат губи декоративния си вид(ако оцелее),а за опитване на зрели плодове няма шанс,защото се формират преди зима а зреят сега през март.Ял съм много от тях в Испания и наистина са вкусни.Знам,че присадена върху дюля или мушмула,е по-студоустойчива,но това не запазва красивите вечнозелени листа.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от peterstamov »

При Asimina Triloba първото лято е достатъчно засенчването - тествано! Втората година вече се чувства добре - имаше и цвят, но не успях да ги опитам. На третата година вече опитах плодовете!
Хоп
May the Force be with You!
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5275
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Daniela Pargu »

Петер,виждам,че си в час с Асимината :daaa: Може ли да ме посъветваш как да разбера моите дали са живи- клончетата на върха са сухи,
не виждам пъпчици,но като цяло- жилави са.Дали има шанс или да вземам други? :stiskam:
Дали да резна от клонче?
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от peterstamov »

Не ги пипай. Асимината по ясно как тръгва се вижда през м. Април. При младите насаждения първите години забелязвам изсъхнали (измръзнали? )връхчета на клонките - почерняват.
May the Force be with You!
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5275
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Daniela Pargu »

О.к.! Не пип ,че пляс! :daaa:
Не са почернели,само сухи около 3-5 см. :stiskam:
Добър човек си тии , Петер!Приемам съвета ти с надежда! А дано! :stiskam: :dovolen:
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от wesselin »

Като нов искам да попитам,тук не се ли дискутира за агротехника,пръскане на дърветата,..........,или това се отнася само за доматите. :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”