Рози за жега, пек и фурна

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Рози за жега, пек и фурна

Мнение от calico »

Момичета, ей тука четох в руския форум темата за рози дето издържат жарък климат http://www.rosebook.ru/topics/natisk/so ... o-klimata/

пущам нова тема, щото този въпрос май все повече ще ни вълнува. Надявам се тука да направим една отсявка на рози дето издържат по на 50-60 градуса на слънце и жегата не ги спаружва.

Ако някой иска да прегледа темата на рускините и да каже дали описаните там сортове устойчиви на жега са устойчиви и при нас. Те описват условия доста на юг, Кубан, 40 гр. на сянка и пр., та може и да има нещо общо с нашите условия.

Това което там е изведено като общ принцип, е че розите с по-дебели листенца на цвета са по-устойчиви на жега. Ако е така трябва да махам остинките и да ги заменям с дебели високоцентрирани чаени хибриди :ufff:

Моя личен опит малък при това, сочи че на слънцето отлично виреят Алкантара, Грахам Томас, короната на принцеса Маргарита, Скиптъра на острова и може би Жаклин дю Пре.
всичко друго умря и изпадна в кома за два месеца лятото.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Рози за жега, пек и фурна

Мнение от libra »

Calico,ако това може да те охлади и моите рози страдат по същия начин,макар,че можем да се пишем планински картофен пояс.Ще прегледам линка и ще пусна някои от моите.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Рози за жега, пек и фурна

Мнение от calico »

libra написа:Calico,ако това може да те охлади и моите рози страдат по същия начин,макар,че можем да се пишем планински картофен пояс.Ще прегледам линка и ще пусна някои от моите.
а, не съм се разтревожила особено много, обаче ако ще подменям някои рози с по-устойчиви на жеги, трябва да съм сигурна че ще са наистина устойчиви.
Но този проблем едва ли ще е само мой, така като гледам жарките лета май засягат почти всички нас

давай твоите горещи предложения :liubov: :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
roselover

Re: Рози за жега, пек и фурна

Мнение от roselover »

При мен с жегата се справят добре -
Трите Айсберга - тези са ми първенци ИзображениеИзображениеИзображение снимки от 16 август
Лъки
Хайдок Парк -много здрава яркочервена флорибунда
Клоуд Найн
Принцеса Маргарета
Греъм Томас,
Носталгия
Рина Херолд
Брайтуайт -сравнително добре

Комт де Шамбо Изображение Изображение снимка 16 август
Спешъл ъкейжън - добре
Чеширският Регент - добре
Боника много добре
Кинг Мак

Шампейн Момент Изображение снимката е лошичка, но все пак - бялата в дъното е Шампейн, пред нея Спешъл Ъкейжън, в ляво от тях червенее Брайтуайт, снимки август
Кент - много добре
Хендел - катерач

Ъуейкънинг - страхотен катерач, много добре се справяИзображение снимка от 16 август
elena kirilova

Re: Рози за жега, пек и фурна

Мнение от elena kirilova »

Розе,искаш да кажеш ,че един от трите айсберга или по точно белия се държи добре на ярко слънце :hmmm:
аз съм го боднала на сянка
пък тя при мен е толкова кът ,той е с привилегия
поне така си мислех
ама ако държи на слънце ще го преместя ,че точно това място ми трябва за друго
roselover

Re: Рози за жега, пек и фурна

Мнение от roselover »

Ели, и трите айсберга са ми на пълно слънце цял ден, това са сред най-издръжливите ми рози. Не знам как се справят със засенчване, ако някой има опит да каже. :tzvetentze:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Рози за жега, пек и фурна

Мнение от calico »

roselover написа:Ели, и трите айсберга са ми на пълно слънце цял ден, това са сред най-издръжливите ми рози. Не знам как се справят със засенчване, ако някой има опит да каже. :tzvetentze:
специално белия айсберг явно е супер устойчив, защото при мен е зад северната стена на къщата и слънце го пече след 14 ч нататък, около 4 часа. не спира да цъфти естествено.

но е радостно че понася пълен пек, защото там може да освободи мястото за нещо по-нефелно
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Рози за жега, пек и фурна

Мнение от libra »

Red Ballerina-цъфти до края на сезона,леко изсветлява
Еден-цветовете стават като хартиени и така се препарират за дълго.розовия цвят изсветлява.
Елф
Charles Austin най-добре от всички остинки,самият храст стои изправен със силни клони,прецъфтява в ралични нюанси на праскова.
Don juan червеният цвят не страда много
Iceberg,категорично,също цъфти до последно.
Buttercup -ниска ,жълта със заострени листенца.
Изображение
Не се сдържах,защото е много сладка,а е малко употребявана тук.Съперничи на скъпите красавици.Ако се вярва на снимката е от 22 .9.Даже е доста затоплена и от камъка отзад.
Moulinex -една от малкото цъфтящи по време на жега остинки.
Изображение
Melli Mello на Orard 1997 от случайно довеяните в БГ/в случая ТИС/-ЧХ,шарена,големи цветове,хубав широк изправен храст .Цъфти до последно.
Изображение


Sissi/уж,иначе от Флоров/-Чх ,изправен тесен храст,интересен, синьо лилав цвят,ухае божествено на виолетки.
Изображение
Пожарникарско оранжево.напомня ми за Бат'Бойко-много напориста,няма спиране.Но не й знам името.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Рози за жега, пек и фурна

Мнение от libra »

Като правило :
Остинките много страдат-следобедна сянка и по-влажен въздух,биха облекчили положението.Иначе прецъфтяват за един ден,ръсят се ,стоят хептен клюмнали.
Червените нюанси избеляват на ярко слънце.
ЧХ ,предимно неизвестни ,цъфтят съвсем задоволително.А префалените каки -не.
За да оставя място за надежда все пак,моите рози са само на 2 лета,миналото явно беше доста горещо.И моята градина е 180 градуса слънце и коварен сух ветрец.Иначе вода и препарати има.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Рози за жега, пек и фурна

Мнение от calico »

за Елф-а и рускините пишат че издържа на жегата, учудващо и за тях, защото розата изглежда фина.
също пишат че издържат почти всички шарени рози на Делбар.

бутер-купата е много красива, гледала съм я за закупуване, и явно още не съм стигнала до нея, ама след някой още такава снимка и ще стигна. още повече щом казваш че издържа на жега
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”