Тунел от влечащи рози 15 м.

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Тунел от влечащи рози 15 м.

Мнение от milena02 »

Щом ти я ясен вече тунелът като размери и конструкция, няма да е зле да засадиш още тази пролет розите, защото, за да го видиш в пълния му блясък, ще трябват минимум 5 години. В момента тече поръчката със сортовете, които Dal ти е извадила.
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Тунел от влечащи рози 15 м.

Мнение от dolli »

Тоя "светещ мЪркуч" уби всичко детско в мен :snif: Може би ако се комбинира с розови балюстрички и поне 15-20 глинени патета и джудета ще стане шукар комбинацията ;)
nikel
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Яну 12, '13, 11:26
Местоположение: Раднево

Re: Тунел от влечащи рози 15 м.

Мнение от nikel »

Иронията въобще не е уместна.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Тунел от влечащи рози 15 м.

Мнение от calico »

nikel написа:Иронията въобще не е уместна.
ти пък не се обиждай, защо да е ирония.
ние тук сме искрени, казва ти че й звучи кичозно
на мен също
тия светещи маркучи никак не ми се връзват с розите
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 419 пъти
Обратна връзка:

Re: Тунел от влечащи рози 15 м.

Мнение от nadin »

виж това:

Изображение
тука се вижда горе долу през какво разстояние са засдени розите ( 70 -100 ) см .
И въпреки това изглежда някак рядко. Ако са много нагъсто пък ще си пречат, но много зависи от сортовете рози които си вземеш. Има рози които всяка година изкарват много леторасли от долу и не са много дълги към 2, 3 метра. На теб такова нещо ти трябва, защото искаш да имаш рози от двете страни на които тази дължина е добре и по-гъст тунел тоест повече клони отдолу. Момичетата са прави за ориентаията на розте. Трябва да го имаш предвид. Те се ориентират в посоката от която грее най-много слънце и от там е най-добре да имаш видимост към тях. В противен случай рискуваш да гледаш главно листа. също за да се сгъсти тунела може м/у розите да сложиш други катерливи като май най-добрата комбинация е с клематиси.
Другото което бих те посъветвала и тъй като искаш различни рози избери такива които да са в един тон. Например лилаво розово бяло и нюансите им (от тях май има най-много комбинации ). Ако почнеш да мешаш всички възможни цветове ще стане голяма шарения.
Ако кажеш в какъв основен цвят искаш да ти е тунела ( розов, червен или жълрооранжев ) може да ти кажем и кави конкретни рози ще са най-подходящи.
denitsavm

Re: Тунел от влечащи рози 15 м.

Мнение от denitsavm »

Аз пък не виждам нищо кичозно в светещия маркуч. За зимните вечери ще изглежда приказно :nod: И за летните нощи също такава светлина би била хубава... всичко зависи от това как ще е направено, а и е въпрос на вкус :nod: Не е задължително да е шарен, може и бял/едноцветен да си го подбере човека... Допълнителното и декоративното осветяване на двора е нещо, което не сме обсъждали по темите, а мисля всички сме виждали добри изпълнения по сайтове и чужди градини :dovolen:
nikel
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Яну 12, '13, 11:26
Местоположение: Раднево

Re: Тунел от влечащи рози 15 м.

Мнение от nikel »

Аз не искам да обидя никого.Осветлението не е решено още.А може тунела да стане с прекъсване ,нещоподобно на третата снимка по горе
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 419 пъти
Обратна връзка:

Re: Тунел от влечащи рози 15 м.

Мнение от nadin »

Струва ми се че ако може без прекъсване ще е по-ефектен.
Другото което ми хрумва е че ако след време тунела се сгъсти от долу ще е сравнително тъмно и в такъв случай ще е по-добре да имаш по светли рози защото те са по-контрастни спрямо зелените листа. Много тъмните лилави и червени сортове като Gunee, tradescant, Souvenir de docteur Jamais няма да са много подходящи, випреки че пък от друга страна те са по-сенколюбиви.
Според мен помисли си пак как точно си го представяш този тунел. С едри ароматни рози с ефектен цвят, или пък с дребни рози, които цъфтят толкова много че почти не се виждат листата.
Също за катерачите е от значение какви са зимните и летните температури. Ако зимата падат много ниско, по нежните катерачи ще мръзнат и на две три години може да се наложи да режеш до много ниско и да се скапе визията. От друга страна в много топлите лета дори и повторно цъфтящите рози не цъфтят и както калико е казала по другите теми си струва да се замислиш дали да не вземеш сортове които цъфтят веднъж ама пък обилно и дълго. Според мен не бързай да поръчваш сега защото ти трябват много рози а ако нещо не нацелиш ще си хвърлиш парите на вятъра. Помисли пак избери внимателно сортовете и поръчай с есените поръчки.
nikel
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Яну 12, '13, 11:26
Местоположение: Раднево

Re: Тунел от влечащи рози 15 м.

Мнение от nikel »

Сега не съм готов за поръчка.Има много друга работа докато се стигне до засаждане.
denitsavm

Re: Тунел от влечащи рози 15 м.

Мнение от denitsavm »

Моето мнение - розите ще цъфтят по посока на светлината. Ако южната част на тунела ще се вижда от някое ключово място - перфектна гледка ще се получи. В самия тунел няма да има изобилие от цвят :snif: , както и от северната страна. Варианта, както Дал е казала, да засадиш розите от северната страна е чудесен - катерливи /увивни с меки клони/ рози, които стават високи и ще покрият аркадата отгоре. Тях ги подбираш единствено по височина и изобилие от цвят. От южната страна може само покрай "коловете" да се засадят по-ниски катерачи с твърди клони, остинки и разни ЧХ високи, които няма да успеят да засенчат другата част много и ще достига слънце до северните. Може да засадиш катерачите и да ги чакаш да се развият /май повечето не нарастват първата година, а след това тръгват бурно, като на третото лято вече приличат на това, което се иска от тях/, а после, когато те вече са достатъчно развити, да запълниш "дупките" с храстови :dovolen:


Това е перголата на Roselover отвън: Изображение , от най-сенчестата източна мисля част Изображение и отвътре ИзображениеИзображение - вижда се колко е малко цвета вътре

Друг вариант е да има по-голямо разстояние между отделните арки, така че да има достатъчно огряване на всяка роза, нещо подобно http://www.flickriver.com/photos/tags/s ... teresting/" onclick="window.open(this.href);return false; - виж надолу има доста снимки на тунел с рози :nod: С две думи ако е плътен тунел, доста по трудно ще се озелени като на картинките, ще стане сигурно, но ще изисква повече време, а ние искаме всичко за вчера :angelche: и ако и ти си така започни с по-сигурните варианти

Успех и да не ни забравиш - да показваш снимки на всяка стъпка в изработката и на всяко цъфнало цветче :tzvetoman:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”