Тунел от влечащи рози 15 м.

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
nikel
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Яну 12, '13, 11:26
Местоположение: Раднево

Тунел от влечащи рози 15 м.

Мнение от nikel »

По съвет от форума отварям нова тема.Ще копирам въпросите си от другата тема /Дано да успея/
1.Здравейте на всичи любетели на розите и за много години.
А сега на въпроса.Тази година ми предсои изграждане на арка / тунел /с размери: ширина 2,5 м./височина 2,5 м. и
дължина 15 м. ориентиран изток - запад ще се засажда от двете страни. Каква влечаща роза да насадя която да цъфти целогодишно.Инересуват ме брой насаждения,растояние на насаждане и други неща по отгледането. Не на последно място и цената на това удоволствие.
Късмет.
2.Входа на вилата ми от изток /закупена миналата година/и няма как едната страна да не е северна.
Затова се регистрирах в този форум да питам знаещите за розите.Да розите искам да различни цветово.
Така се стекоха обстоятелствата че съпругата ми има желание да се занимава със зеленчуковата градина,а на мен
остана сроителството,ремонтите ,цветята лозето и много други дейности.
п.п.Живея в апартамент / 8 / етаж и съм на Вие с цветята,а много искам да имам тунел от рози.
Последно промяна от nikel на Яну 12, '13, 21:01, променено общо 1 път.
nikel
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Яну 12, '13, 11:26
Местоположение: Раднево

Re: Тунел от влечащи рози 15 м.

Мнение от nikel »

3.Климата е като за централно - южна България.Студена зима до около -5, -20 градуса при редки случаи 30 - 35 градуса лятото.почвата глинесто- песъклива до около 60 см дълбочина/предшественик -лозе на 20 годишно - не много редовно торено/,надолу е жълта и сива глина.
Уточнение:
Парцела с денивелация 5-10 градуса на север към Стара Планина, който е терасиран на три нива.
първо ниво - туя,ръйграс,вила и лозе.
второ ниво - стопански вход,овощна градина и стопански постройки.
трето ниво - въпросния вход с розите и зеленчукова градина.
подпорните стени между нивата са 40 см.
Като втори етап - рози на 2 бр.огради /мрежа/едната 14м, другата 12м.
/На оградата 12 м.съм засадил 10 бр.Туя на 2 м. разстояние от оградата - първо ниво посока изток,но за това ще питам като му дойде времето или вече е дошло? /
Водоизточник - сонда 58 м. дълбочинна помпа - изходящ отвор 40 мм.
dal

Re: Тунел от влечащи рози 15 м.

Мнение от dal »

Здрасти :
сайтът http://www.tuincentrumlottum.nl/index.c ... estellijst
сортовете катерачи -горе долу подбрани
в случая ще струват 140 евро , за 30 броя
има и такива , които липсват сега в листите , защото е пролет , а заслужават да се вземат
няма целогодишно цъфтящи рози , има с повторен цъфтеж , или поне с няколкомесечен лятото
Ако тунелът ти е посока изток-запад , ще трябва откъм падащата се северна страна да ми кажеш свободно пространство ли е , или има сграда? Има ли видимост от северната страна на тунела?
ако това е така , там ще трябва да се подберат сортове рози , защото не всичко ще върви и трябва да приложиш трик-садиш от северната страна розите и чак след година и нещо тези от южната-така северните ще се източат по конструкцията и ще получават светлина поне горе , където ще ти цъфтят
Листата
487 Barock € 5,00 1 € 5,00
732 Compassion € 4,50 1 € 4,50
1400 Laguna € 4,50 1 € 4,50
257 Warm Welcome € 5,50 1 € 5,50
1195 Perpetually Yours € 4,50 1 € 4,50
1394 Rosarium Uetersen € 4,50 1 € 4,50
616 Coral Dawn € 4,50 1 € 4,50
199 Zepherine Drouhin € 4,50 1 € 4,50
1671 Jasmina € 4,50 1 € 4,50
1890 Giardina € 5,50 1 € 5,50
1013 Goldstern € 4,50 1 € 4,50
1015 Guirlande d'Amour € 4,50 1 € 4,50
638 Penny Lane € 4,50 1 € 4,50
669 Ilse Krohn € 4,50 1 € 4,50
196 New Dawn € 4,50 1 € 4,50
615 Clg. Iceberg € 4,50 1 € 4,50
866 Swanlake € 4,50 1 € 4,50
1011 Clg. Etoile de Hollande € 4,50 1 € 4,50
497 Elfe € 5,00 1 € 5,00
531 Momo € 5,50 1 € 5,50
962 Clg. Polka € 4,00 1 € 4,00
1191 Ghislaine de Feligonde € 4,50 1 € 4,50
255 Clg. Souv. de la Malmaison € 4,50 1 € 4,50
1768 Uetersen Klosterrose € 5,50 1 € 5,50
1197 Amadeus € 4,50 1 € 4,50
1831 Belcanto € 5,50 1 € 5,50
202 Francois Juranville € 4,50 1 € 4,50
957 Edenrose (Pierre de Ronsard) € 4,50 1 € 4,50
560 Aloha (Kordes Aloha) € 4,50 1 € 4,50
716 Aloha € 4,50 1 € 4,50
totaal exclusief 30 € 140,50

Не е най доброто което можеш да имаш , но е най доброто над 2 метра което сега се предлага при холандото.
Поръчката е на първа страница- разгледай , почети и помисли дали знаеш , какво не знаеш , почети и т.н.
ДоБре си дошъл тук :dovolen:

отстоянията зависят от сортовете , но за арка тип колонада -тунел 70-90 см е добре
ще ти остане място за минита около макситата , ама за това по нататък :mrgreen:
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Тунел от влечащи рози 15 м.

Мнение от Виола »

Добре дошъл! :tzvetentze:
Представям си каква чудесна аркада ще се получи. Аз бих засадила ноазетови рози + чаено хибридни катерачи. Прочети малко за ноазетките ето тук. http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=25&t=3002" onclick="window.open(this.href);return false;
Не си уточнил тази аркада изток-запад от северната страна на вилата ли е или от южната? Горепосочените рози са подходящи за южната страна на вилата, а ако аркадата е от северната страна ще са по-подходящи мускусно-хибридни катерачи и/ли английски рози.
nikel
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Яну 12, '13, 11:26
Местоположение: Раднево

Re: Тунел от влечащи рози 15 м.

Мнение от nikel »

Около тунела няма сгради.От ляво е стопанския вход и райграса, а от дясно е зеленчуковата градина.
Посоката е като влизаш в двора/изток - запад/.В зеленчуковата градина ще монтирам оранжерия,но тя ще е далеч от тунела.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Тунел от влечащи рози 15 м.

Мнение от calico »

както вече ти казах в другата тема, розите от северната страна на тунела ще са на сянка, цялата редица по дължина на арката ще е на почти непрекъсната сянка, защото ще са близо до тия от южната когато пораснат достатъчно и се вдигнат горе.
моя двор също е ориентиран изток-запад и от личен опит знам това за сенките


дай снимки ако имаш, или начертай скица
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Тунел от влечащи рози 15 м.

Мнение от dolli »

А на мен ми се струва, че няма да се получи добре с рози от двете страни. Тези от северната страна ще бъдат засенчени от тези от южната. А тези от южната ще се развиват и цъфтят предимно от външната страна на тунела, където ги огрява слънцето. Така че вътрешността на тунела ще остане без изобилие от цвят. Аз бих насадила рози само от северната страна, така те ще се стремят към слънцето и ще имаш обилен цвят от вътрешната страна на тунела. От южната страна бих насадила нещо по-ниско до около метър - рози или други многогодишни - ириси, хемерокалиси, лилиуми. Струва ми си че така ще се запази усещане за простор, докато при другия вариант мисля, че ще стане малко клаустрофобично.
П.П. Димов също предлага доста катерещи се рози, много от тях са остинки. Това, ако търсиш нещо за по-ограничен бюджет.
dal

Re: Тунел от влечащи рози 15 м.

Мнение от dal »

точно това имах предвид , и за това му писах да остави по големи растояния между розите принципно , за просвет , както и да насади с разлика поне година и половина двата реда от север и юг , като севера да е първи
отделно му писах да каже ако идеите му допадат да му ги наредим , защото част от сортовете горе ги дават метър и половина-два- те са за южната му страна , да не сплетат и засенчат откъм слънчевата страна ;
решението с храстови от юг + лилиуми и клематиси примерно е много по добре , отколкото тунелното разполагане само на рози , обаче е въпрос на опит и градинарстване дали той може да си го представи сега като му го пишем -аз си го представям и знам че ще стане много хубаво....
въобще , четене и информация му е майката-така ще си добие той сам опит и ще си реши , щото по принцип турен акъл на глава рядко се закрепва сам :D
да ти кажа Доли , направо му завиждам най благородно и творчески на възможността
ех , сега на този акъл някой да ми даде такова разположение , а не преди 7 години , дето не различавах петуния от хризантема и джанка от бор :mrgreen:
nikel
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Яну 12, '13, 11:26
Местоположение: Раднево

Re: Тунел от влечащи рози 15 м.

Мнение от nikel »

Всичко засега е идеен проект.Миналата година ремонтирах вилата+обзавеждане.
Дойде ли март - април започвам двора /пътеки, перголи,подземна напоитилна система,стопонски постройки и много други неща/
За тунела съм твърдо решен -ще го има.Другата седмица купувам квадратните тръби и ги давам за огъване на тръбогиб.
Въпрос?
Квадратните тръби ще са 20/20 мм.разположени на 2м свод от свод между тях опънат поцинкован тел 3 мм на 20 см
тел от тел.На върха ще заварена квадратна тръба по дължина /15м/ -
Тази конструкция ще издържи ли розите?
/На всеки свод ще слагам светещ мъркуч - дали ще се вижда светлината/

п.п.През март ще ходя на Аграта в Пловдив - някави съвети на какво да обърна повече внимание
dal

Re: Тунел от влечащи рози 15 м.

Мнение от dal »

конструкцията ти ще издържи вероятно , маркучите ще се виждат най вече като няма листа
тунел нека си има , ние коментирахме тапицирането му , по скоро :D
не знам каква полза има от агрите , сигурно има , ама на мен не ми е известна
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”