Хабитус/форма и структура на храстите рози

Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Хабитус/форма и структура на храстите рози

Мнение от calico »

ще взема да пусна тая тема, щото разпиляваме из другите ценна информация. Не вярвам само мен да ме интересува формата на храста на розите които купуваме.
Предлагам да слагаме снимки предимно на наши си рози, от нашите градини. Може дори и без цвят, нали идеята е да видим как изглежда храста.
Моите рози всичките са още млади за да мога нещо категорично да кажа, но все пак ще си прегледам снимките и ще видя какво мога да пусна. все пак като минат три години си е вече друго.
разбира се, ще слагаме и снимки на впечатлителни неща от нета, без това не може.

ето за начало един линк от гугъла на тема Хабитус на розитеhttp://www.flickr.com/search/?q=habitus+roses

и един традескант
Изображение

в руската енциклопедия дават някаква форма на храста на всяка роза, там са разделени на 4 групи
Изображение това е изправен май, ама понякога и за тоя пишат Ветвистый, обикновено с твърди клони. това е формата на храста на повечето чаени хибриди.

Изображение - "ветвистый", преводачите да кажат, но това май е разклонен. ЧХ и храстовидни

Изображение - фонтановиден, гибкый, гъвкав, дето се увива. тук основно са видове катерачи, а също и големи храстовидни

Изображение радикистый ??? - това е повечето случаи формата на храста на почвопокривните рози, но има и други видове с такава форма

http://www.flickriver.com/photos/klasse ... 274027046/- тук има снимки и надпис на розата и храста

Вероятно много можем да си помогнем с подходяща резитба, но има и естествена склонност на розата към точно определена форма на храста.

ако намеря още нещо, или практически неща, ще ги пусна тук
ето и линка на един немски форум, темата за хабитуса, 20 стр. със коментари и снимки http://forum.garten-pur.de/index.php?bo ... adid=12600
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1429
Регистриран на: Май 20, '10, 13:51
Местоположение: София

Re: Хабитус/форма и структура на храстите рози

Мнение от Fiut »

Само да поясня последното е разкидистый, което означава по-скоро ширещ се, разпростиращ се.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 419 пъти
Обратна връзка:

Re: Хабитус/форма и структура на храстите рози

Мнение от nadin »

И аз искам много тука да се слагат снимки на големи храсти.
Че наистина е много трудно да си представи човек как ще му изглеждат розите след 5,6 години.
А в нета за съжаление снимки на целите храсти се намират трудно
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 419 пъти
Обратна връзка:

Re: Хабитус/форма и структура на храстите рози

Мнение от nadin »

В тази връзка докато рових по сайтовете да гледам за Neptune попаднах на тези две снимки на вече възрастен храст:
Изображение
Изображение

противно на всякви очаквания това чудо е сигурно над 2 метра а и няма вид на типичен чаен хибрид с оголени долни клони.Верно не е снимано в нашите градини , но човека живее близо до НюЙорк което е с почти същите климатични характеристики като при нас.
Аватар
meduza
Кафевар/ка/
Мнения: 948
Регистриран на: Окт 13, '11, 20:47
Местоположение: София

Re: Хабитус/форма и структура на храстите рози

Мнение от meduza »

" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Хабитус/форма и структура на храстите рози

Мнение от calico »

meduza написа:
тука отдясно има страшни клипчета за рози, вече час ги разглеждам :potekoha:

на тоя клип ясно се вижда формата на храста на розите. и ясно се вижда че не трябва да са нагъкани и сбутани една до друга както аз правя, иначе розата не може да си покаже красотата.
след 3-4 години явно ще вадя през роза
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
dal

Re: Хабитус/форма и структура на храстите рози

Мнение от dal »

хайде хайде.... :D
не бързай да вадиш :liubov:
кое е с хубав храст и обилен цъфтеж за три четири години само ще си наложи мястото и ще си отвоюва територия ...
гледам и тук при мен , нали често като пиша описвам и големините и формата на храстите , щото знам че хората ще стигнат да ги интересува и това , та гледам-много са различни
и доста пъти хич не са като в енциклопедиите ....
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Хабитус/форма и структура на храстите рози

Мнение от clock »

Мен също ме интересува кои рози какъв храст имат. Мисля, че е изключително важно когато се прави макар и бегла планировка на градината. За съжаление повечето снимки са на самият цвят и пада голямо търсене на снимка, на която е показано същинската структура на храста на дадена роза. Умишлено вдигам темата, защото е полезна, а и са минали години, розите са пораснали и вече са оформили окончателният си храст.
Оля и Калико обсъждайки Дарби ме подсетиха за тази тема. Дано не потъне отново!
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Хабитус/форма и структура на храстите рози

Мнение от calico »

Гледай ти каква полезна тема сме имали.
остава да я напълним със снимки, особено сега при пролетното рязане, да се види добре храста.

при планиране на градина установих, че формата на храст е дори по-важна от цветовото съчетание.
щото то роза с роза си отива всякак, както Дал казва - само бой връз бой не може.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Хабитус/форма и структура на храстите рози

Мнение от clock »

Да, важна е формата на храста. Преди не съм се замисляла, цветът първо грабва окото и той пленява. Но сега като задълбах в ровене за моите пет рози и се оказа, че и най - доброто съчетание на цветовете губи ако розите са Крачун и Малчо, примерно. Та хайде отново с избраните мечталки да им проверявам храстите. Отделно дето много често споменавате, че размерите им в действителност са различни от посочените. Затова ми се иска наистина темата да не потъне и напролет да се покажат храстите.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”