Фикус Бенджамин (Ficus benjamina)

Аватар
desita-vk
Kъсо кафе
Мнения: 59
Регистриран на: Апр 6, '10, 07:55

Re: Фикус Бенджамин

Мнение от desita-vk »

Имам проблем с моя бенджамин, листата от тъмно зелени станаха по - бледи и с едни белезникави точици по тях, пощих го, рових го, оглеждах го от всякъде, грам буболечка не видях, да имате някаква идея от какво може да е?
- Господин Дявол, оттук ли е пътят за Ада?
- Да, карай все на криво...
Аватар
5ia
Кафевар/ка/
Мнения: 992
Регистриран на: Дек 13, '09, 09:06
Местоположение: Русе

Re: Фикус Бенджамин

Мнение от 5ia »

Пръсни го с нещо. Въпреки, че не ги виждаш, според мен са акари.
Аватар
pachetooo
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Юли 23, '10, 20:15
Местоположение: Пазарджик

Re: Фикус Бенджамин

Мнение от pachetooo »

Изображение
iana_hk
Кафевар/ка/
Мнения: 924
Регистриран на: Авг 26, '10, 22:00
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти

Re: Фикус Бенджамин

Мнение от iana_hk »

Имам бенджамин Кърли, с пъстри и къдрави листа, но това лято израсна клон с чисто зелеени листа. Дали не трябва да го отрежа, как мислите?
"Ако искате да живеете дълго, започнете да живеете с кеф!"
д-р Мишел Саймс
Аватар
nadiak
Дълго кафе
Мнения: 132
Регистриран на: Ное 23, '10, 13:06
Местоположение: София

Re: Фикус Бенджамин

Мнение от nadiak »

Ето го и моят Бенджамин. За да не му падат листата го пръскам редовно и обилно с вода. Четах из нета някъде, че е добре да се пръскат листата с вода и чрез тях си набавял необходимото количество и по рядко да се полива през зимата. Така правя с моят и за сега се развива добре. Трябва да има и много светлина. През лятото го изнасям на остъклен балкон, но не на пряка слънчева светлина. Бенджамините със шарени листа растът по-бавно от другият вид само с зелени листа.
ИзображениеИзображение
Животът е кратък. Прощавайте бързо, целувайте бавно, обичайте истински.
Аватар
danielka_y
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1481
Регистриран на: Апр 4, '10, 21:36

Re: Фикус Бенджамин

Мнение от danielka_y »

iana_hk написа:Имам бенджамин Кърли, с пъстри и къдрави листа, но това лято израсна клон с чисто зелеени листа. Дали не трябва да го отрежа, как мислите?
Възможно ли е да е присадка :hmmm: ? Ако е така този клон, е избил от подложката и трябва да се отреже :nod:

Надя, имам 2-3 години опит с такова бенджи, според мен хич не е каприз, листа не са ми падали до сега, поливам когато се сетя, особено зимата :mrgreen: , торя с тор за нецъфтящи растения и отвреме на време с амониева силитра, рядко пръскам с вода и то само лято, когато е на въздух, зимата ми е в къщи на топло на по-приглушена светлина, поради липса на по-слънчево място :liubov2: И за сега му е добре :nod:

И като стана на въпрос.... Дал, как е коренчето? А от резниците успя ли да вкорениш някое от тях?
Изображение
Аватар
nadiak
Дълго кафе
Мнения: 132
Регистриран на: Ное 23, '10, 13:06
Местоположение: София

Re: Фикус Бенджамин

Мнение от nadiak »

Даниелка този бенджамин така съм го купила преди 1г и половина и само го спетах да расте като дърво иначе нищо друго не съм му правила. Преди да си купя тоди една приятелка ми даде резници и от тях нищо не стана неможаха да пуснат корени, опадаха им листата и после изсъхнаха целите така както си бяха във водата.
Животът е кратък. Прощавайте бързо, целувайте бавно, обичайте истински.
Аватар
danielka_y
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1481
Регистриран на: Апр 4, '10, 21:36

Re: Фикус Бенджамин

Мнение от danielka_y »

nadiak написа:Даниелка този бенджамин така съм го купила преди 1г и половина и само го спетах да расте като дърво иначе нищо друго не съм му правила. Преди да си купя тоди една приятелка ми даде резници и от тях нищо не стана неможаха да пуснат корени, опадаха им листата и после изсъхнаха целите така както си бяха във водата.
Ами аз си захванах от резници, откраднах си ги от един магазин за дрехи във варна :angelche: , скърших 4, и 4-тие ми се вкорениха във вода без проблем, за година и половина стана като твоето, нещо спря да расте от тогава, може би на пролет трябва да му сменям саксийката :nod: Но не се развиват равномерно резниците, сплетени ми са до едно положение и по-натам - на дали ще мога, та ще го оставя така и ще видим какво ще излезе ;)
Последно промяна от danielka_y на Ное 23, '10, 15:16, променено общо 1 път.
Изображение
Аватар
nadiak
Дълго кафе
Мнения: 132
Регистриран на: Ное 23, '10, 13:06
Местоположение: София

Re: Фикус Бенджамин

Мнение от nadiak »

И моят бенджамин расте неравномерно, до където мога съм го сплела, а по- малките и дребни клончета съм оставила да растът на воля свободно и когато станат по-големички ще продължа да сплитам. А твоят щом е избил чисто зелен защо не го сплетеш с шареният и така ще стане още по интересен.
Животът е кратък. Прощавайте бързо, целувайте бавно, обичайте истински.
Аватар
danielka_y
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1481
Регистриран на: Апр 4, '10, 21:36

Re: Фикус Бенджамин

Мнение от danielka_y »

Аз нямам чисто зелен, търся си резничета от зелен и бял, искам такава комбинация да си направя - зелен, пъстър, бял :D
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”