рози за масив

Публикувай отговор
Аватар
meduza
Кафевар/ка/
Мнения: 948
Регистриран на: Окт 13, '11, 20:47
Местоположение: София

Re: рози за масив

Мнение от meduza »

calico, благодаря ти, съмненията се задълбочиха :dovolen:
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: рози за масив

Мнение от milena02 »

Дайте съвет за най-заден план на масив. Планирала съм 3 Айсберга, 3 Боники и ? още един сорт ми трябва, пак три корена. Първите два ги избрах уж заради що-годе еднаквата височина на самите растения и сходните по-дребни, но обилни, цветове. Т.е. сортът храсти, който ще им прави компания, трябва да е пак в този дух и да не е ярък, тази розова "стена" ще е фон на шаренията отпред. Всъщност, баш розарите, кажете, ако сега правите масив, кои три храста ще разположите най-отзад? Мястото е за 8-9 големи храста в редица, но все ми се струва, че, щом ще се гледат от 15 метра дистанция, най-ефектно ще е да са по три еднакви един до друг.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: рози за масив

Мнение от calico »

а какво ще слагаш пред тях?
щото и айсберга и бониката правят прекрасни кълбовидни храсти цъфтящи до долу. искаш с нещо отпред да им закриеш цвета и красотата ли? :mrgreen:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: рози за масив

Мнение от milena02 »

Отпред ще са още 3-4 реда по-ниски, градирани по-височина. Най-отпред ще са минита. Представи си поляна и този масив в дъното на поляната. Но ти разбирам идеята и може би за отзад ми трябва нещо конусовидно растящо, т.е. с оголени долу стебла. Ама кое? Или пък да си оставя само една редица от три вида кълбовидни храсти и това да е? Аз затова се надявам някой от вас, по-разбиращите, да каже, ако тепърва разполага със свободен терен за масив, как ще го оформи.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: рози за масив

Мнение от calico »

ми то по принцип за отзад обикновено по-големи храстовидни дето се оголват оттолу, или чаени хибриди високи, или катерачи като Римозата и ....абе на мен ми се струва че ако са ти на три реда розите тия за най-отзад не са достатъчно високи
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: рози за масив

Мнение от milena02 »

Да вземем ли да направим една тема "Храстовидни рози"? Не я пускам, защото ветераните във форума може да сте ги обсъждали вече, но пък от друга страна намирам теми за катерачи, за чаени хибриди, за минита, за остинки, но за храстови - не. Аз колкото и да набелязвам храсти и да им гледам размерите по чужбинските форуми, ако не ми каже от вас някой в неговата градина каква височина са стигнали и какво пространство са заели, пак ще сгазя лука, то е ясно.
dal

Re: рози за масив

Мнение от dal »

давай де :stiskam:
http://www.roseexpert.no/S-thumbs.htm ето ти една партитура с имена и снимки на храстови , като за начало
и още една пресявка
http://www.agel-rosen.de/en/Garden-Roses/Shrub-Roses/

по принцип английските също се водят храстови , както и доста от патио /флорибундите/ чаени хибриди -има ги и към едни и към други разделения съотнесени :daaa:
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: рози за масив

Мнение от milena02 »

Много моля за акъл, преди да съм направила някоя величайша глупост. Смятам да оформя масив от два реда храстови рози по едната страна на голяма тревна плош. Значи, представете си полянка и в дъното й ето такава подредба:

Изброявам розите отляво надясно. С латинските букви накрая съм отбелязвала формата на храста Y-стърчащ, U - изправен, W - разлат.

Заден ред (давам си сметка, че ще им трябват някакви опори):

Compassion - 250 см., 150 ш, розово-оранж, Y
Florentina - 200 cm. в, 100 ш - пурпурна, W
Caramella - жълта, 160 см в-70 ш, Y
Bienvenue® delrochipar - бонбонено розова, до 2,5 м, U
Cyrano de Bergerac - бледо жълта, 2 м, 150 м. ш., U
Laguna - 250 см в, 100 ш - цикламена, U
Strike it Rich - ярко жълта, 2 м в, 60 ш, Y,
Crimson Meidiland - червена, 150 см в, 125 ш, U

Преден ред шахматно спрямо задния и на метър и половина разстояние:
Schneewittchen - бяла, 150 см в-100 ш , U
Heavenly Pink - муск, бледо розова, 120 см -100 ш, U
Dinky - муск, цикламена, 120 см в, 120 ш, W
Bouquet Parfait - муск, 150 на 150 см, бяло-розова, W
Аngela - ярко розова, 150 см в, 100 ш, Y
Bonica - - бледо розова, над 120 см -120 ш, W
Schneewittchen - бяла 150 см в, 100 ш, U
Аватар
desiyoto
Кафе машина
Мнения: 3352
Регистриран на: Яну 30, '11, 16:39
Местоположение: софия
Обратна връзка:

Re: рози за масив

Мнение от desiyoto »

Миленка според моето скромно мнение на Caramella и Strike it Rich не им е мястото отзад. На първата защото е храстова ,ниска в сравнение с катерачите,които си подбрала, а на втората защото е голям чаен хибрид и ще цъфти най вече по върховете, а краката ще са голи, пред вид шахматното разпределение отпред :daaa:
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: рози за масив

Мнение от milena02 »

Благодаря, Деси! За Карамелата и аз се двоумя (имам избор, това не са всички храстови, които съм поръчала), докато "краката" на Strike it Rich мисля, че ще се закрият от Бониката - тя е бая разлата и му се пада отпред.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”