Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Novodomka
Дълго кафе
Мнения: 124
Регистриран на: Юни 6, '12, 13:22
Местоположение: София

Re: Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Мнение от Novodomka »

Люб а какво мислиш за центрирането дето съм писала по-горе? :hmmm: До сантиметър ли да спазя геометрията или да си го наглася според патиото да е точно в средата фонтанът и беседката?
П.п.Разликата между двете линии е около 2.5 метра ?
исках да пусна и снимка на двора -ама нещо не я намирам-ще снимам пак-то не че има нещо освен трева ...
Последно промяна от Novodomka на Окт 16, '12, 13:19, променено общо 1 път.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7301
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 752 пъти
Получил благодарност: 1379 пъти

Re: Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Мнение от ljuboznatelna »

Току що го видях.
Novodomka написа:Момичета мерси на всички за мненията.Още не съм напълно готова с плана.Чудя се дали да си центрирам нещата спрямо двора или спрямо къщата.В единия случай ми се измества гледката накриво, в др.случай-нама да е 100 % геометрично :hmmm: :hmmm: :hmmm:
За беседката-ще е айсберг-поръчан е вече :mrgreen:
Дай схема на двора и къщата, с размери ако може. И откъде виждаш градината.
Novodomka
Дълго кафе
Мнения: 124
Регистриран на: Юни 6, '12, 13:22
Местоположение: София

Re: Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Мнение от Novodomka »

Ето снимка:
Изображение
Вече ги няма дърветата с изключение на двата ореха един зад др.най-дясно.
Размерът е 22.5 шир. на 22.3 дълж. до плочките.оттам гледам, но къщата не е точно в средата на парцела и
ако прекарам линия център-между двата варианта разликата е 2.5 м.
Не знам дали се разбира обяснението ми.Както и да е -ще се радвам ако дадеш насока :tzvetentze:
Novodomka
Дълго кафе
Мнения: 124
Регистриран на: Юни 6, '12, 13:22
Местоположение: София

Re: Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Мнение от Novodomka »

Мдам-такива са цените на бетонните джунджурийки за градината.Поне ръце да им слагаха на статуите за тия пари ;) :mrgreen:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7301
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 752 пъти
Получил благодарност: 1379 пъти

Re: Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Мнение от ljuboznatelna »

Виж сега, стига мъжете са пълнили очи, като правиш градина , заслужаваш поне това :mrgreen:
Изображение

Разглеждам блога на дизайнера (със сайта ми се зави свят), много ми допада :)
Аватар
magea1
Двойно кафе
Мнения: 170
Регистриран на: Сеп 18, '11, 23:57

Re: Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Мнение от magea1 »

Тези градини са прелестни и излъчват хармония със своята симетричност. Проблемът според мен е, че това са живи растения и както знаем се развиват различно. Например розите-щамби трудно постижимо е да изглеждат и 4те еднакво. Ако едната не върви ще трябва да се подменят всички. Освен това, е почти забранено свободни хрумвания и нахвърляне на случайни растения, който са ни "пленили" от някоя поръчка ;) . Повтаряемостта на елементите изисква закупуването от един вид на множество растения и е желателно да е по едно и също време, за да се развиват и растат заедно. Ако вече не те кефят лилавите лалета, от които имаш напр. 100-300 броя за лехта май ще трябва тотално да се заменят със същата бройка от друг цвят, който позволява де.. И още нещо - тази градина за да е красива иска ежедневна поддръжка. То не че другите не искат, но тук едно стръкче накриво нарушава хармонията и дразни окото.
Не случайно повечето хора се спират на пейзажния стил и свободни форми. Това е така защото изглеждат по-близки до природните естествени форми и стръкчето накриво не създава дисбаланс, а може дори да е очарователно. Можеш да разширяваш лехи, да групираш днес едни, а утре други растения.
А статуите...защо не, стига да не са кич. Мисля си, че е по-лесно да създадеш подобна традиционна градина отколкото такава от свободния пейзажен тип. Красота-да, но някак си застинала... Поне няма да ти се налага да разкопаваш трева за нови лехи за садене на спонтанни хрумвания... :daaa:
За изгледа сега.. Какъвто и стил да избереш, проектирай местат за сядане и визия така, че винаги да имаш хубава гледка. Ако това не е напълно възможно, степенувай по това къде ще се заседяваш най-много. Например, миналата година все висяхме в беседката до езерото защото беше най-интересното място - гледаш водопада и т.н. Обаче, аз си нямам Дживс или там как се казваше да разнася таблите напред-назад. Не че е много далече - 20-30 м. от къщата, ама писва. Затова сега седим там най-често като имаме гости. :hihihi: Бих ти препоръчала да ползваш за изходна позиция най-вече верандата или мястото където е най-близко до къщата.
Каквото и да решиш ще е добре, защото това е твойта градина! :dovolen: :tzvetentze: Очаквам и аз новини за нея с нетърпение!
Novodomka
Дълго кафе
Мнения: 124
Регистриран на: Юни 6, '12, 13:22
Местоположение: София

Re: Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Мнение от Novodomka »

Магеа-разбирам напълно и съм съгласна с всичко което казваш.Нооо много ми харесва точно този тип хармония-студено,подредено, дори измито може да се каже.Имам си 2 широки ръкава около къщата-ако чак пък толкова нещо ме изкуши от поръчките-място бол ;)
За статуите-още нищо конкретно не съм решила-мисля някоя колона или от тези големите каменни саксии (т.нар.урни)-въпреки че предложението на Люб е изкушаващо-ама май за децата ще е по интригуващо отколкото за мен :mrgreen:
Мястото където стоим е точно до къщата-щото и аз нямам дживс :mrgreen: .Да не забравя да пиша че градината ти е прекрасна :tzvetentze:
Раздвоена съм единствено защото-ако гледате схемата най-отгоре-фонтанът и беседката са точно в средата и ако ги поставя така и седна на патиото-леко са ми на една страна.
Ако пък ги поставя в средата спрямо патиото-двете ленти отстрани ще са различна ширина
И така... не мога да реша дали геометрията или гледката-клоня да центрирам спрямо гледката :ufff:
Люб-радвам се че ти харесва Андрю :tzvetentze:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7301
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 752 пъти
Получил благодарност: 1379 пъти

Re: Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Мнение от ljuboznatelna »

Хич не ги слушай, направи си формална градина :dovolen: Никой няма да подскача като ужилен, ако види, че отдясно розите са ти пораснали повече :mrgreen:
Досега мислих по твоя въпрос, и ако трябва аз да си я правя, ще си я центрирам спрямо градината. Изхождах от твоята схема и малкото разминаване. Може би ще трябва малко да я промениш, защото градината ти е квадратна, а схемата - правоъгълна.
Ето на тази снимка входът е изместен спрямо оста, и за да се направи прехода без да дразни изместването, е направена площадка. Може би нещо такова ще ти трябва, но всичко зависи от конкретния случай.
Изображение
Аватар
magea1
Двойно кафе
Мнения: 170
Регистриран на: Сеп 18, '11, 23:57

Re: Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Мнение от magea1 »

Аз пък си мисля точно обратното! :-) Няма да я гледаш от самолет я ... Нагаждай спрямо мястото където седиш. Разликата от едната страна ще я обереш с увеличаване масата на растителността от същия вид или друга зелена неутрална и визуално пак ще имаш симетрия. И на снимката, пътеката си е точно центрирана както трябва и то не заради входа, а заради стремежа към пълна симетрия. И един съвет - направи това което с минимум усилия ще постигне най-добър резултат. Така те съветвам, макар аз да не съм от тия... :hihihi: :dovolen: И този правоъгълник, да знаеш, ще се промени доста като го вкараш в квадрат! Някои елементи май ще трябва да изчезнат.. :?:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Мнение от calico »

ами като ще даваме мнения за ценнтрирането, и аз съм за централна ос на градината, а не според гледката
иначе ми се струва че ще стане едно изместване което ще изглежда като недовършено и ще дразни окото.
ама някой ако може да напрви двата варианта на картинка
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”