Как да превърна хаоса в градина ?

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от Магдалена »

:dovolen: Благодаря ви, за отделеното време! До самата ограда съм пуснала една лента с хемерокалиси, но са от тази пролет,надявам се да пораснат, ако останат там и скрият долу бетоновата част на оградата.Четох и за мулча.Не е скъп, но и споделяте ,че го прибирате на есен;налага ли се ; мухлясва ли;оправдано ли е?Бадемът е с много рехава сенчица;ако пред около него посадя трите остинки, пред тях двете по-ниски чаени ,ориентирани към улицата и пред тях в основата малко широк неправилен кръг от камъни; да мога да слагам и рано на пролет лаленца ,нарциси и др.подобни?А около розмарина сложа различни по височина вечнозелени и около тях пак разпръснати камъни(ех, тези камъни); И между тези две точки една издължена елипса, в която да си садя сезонни-от фритилария, през лилиуми и гладиоли ?До двата индийски люляка пак нещо вечнозелено,но по-високо и тясно от тях, щото те са за сега ниски и широки;когато поотраснат след година ще ги вдигна и ще имат хубав фон до себе си? :hmmm: Нали не ми се смеете с глас? Но ме коригирайте, моля, все ще намеря нещо сносно като решение.Ех, ако можех да изкъртя като Дал един ред от плочника, ще има повече място. Да, ще снимам и фронтално мястото с къщата, но нека малко се поразнесе народът, че ще ми се чудят на акъла!!
Ако очертая цветните петна с камъни, налага ли се пак да сея трева на празното място,или мога да насипя цветен мулч? Къщата е санирана в оранжево с кафеникав цокъл; може ли с мулча да повторя някои от тези цветове, поне някъде, или ще стане цигания?В снимките, където Дени ме разходи има мулчирани петна. :hmmm:
denitsavm

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от denitsavm »

Маги, за мулча мисля, че ако е в тон с къщата ще седи добре :nod: Ако го ползваш, за да мулчираш растения трябва да го прибираш и т.н. всички описани грижи, но ако ще е пълнеж по "пътеките" надали ще е необходимо, но си изисква допълване и донагласяване ако се размества. За останалото, казано честно не мога да си го представя така само по описание. Реално - пробваш и виждаш как е :nod: Всички картинки, които наслагах мисля, че биха ти помогнали да ти се избистри в главата някаква идея, не толкова да ги повтаряме... то повечето са американски и те огради нямат, което си е голяма разлика. Единствено мога да кажа, че не ми се струва добра идея на такова място да имаш хем правилни, хем неправилни фигури - малко е и ще изглежда пак хаос. Като имаш заден двор, по-скоро там направи миксовете и пейзажните решения, това местенце е за някакво геометрично формално и изчистено решение. Друг съвет - боядисай оградката и вратата - ще даде съвсем друг вид :daaa: Освен това - не е необходимо да включваш бадема в композицията - ако зацветиш около него - ще се превърне във фокусна точка, ако си направиш цветните петна, така че той да не влиза в тях - ще остане "незабележим". Т.е съвета ми е вместо неправилни подобни на кръгове фигури с елепса между тях, си направи хубави кръгове с елипсата :nod: Аз лично бих предпочела рози пред оградата, а хемерокалисите в петно, но не твърдя, че е по-добре :nod:
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от Магдалена »

Дени, :tzeluvka: !Розите, които имам ,са не знам какви.Та навярно ще преместя няколко в задния двор. Остинките,, които сега си поръчах дали биха понесли(споделяте в темата им,че по-скоро да) слънце от обяд до вечерта? Аз исках да ги сложа около бадема с идеята малко да ги засенчва, но пък .....
Абе, по-скоро няма да им е от полза. Те ,розите, дали ще имат нужда в някакъв по-късен етап от подпора.Четох, че не им е добре,когато се местят, затова ми се иска да ги сложа на постоянно място.Ако трябва да ги посадя покрай оградата .Розата и лилиума застъпват ли се като цъфтеж и комбинират ли се?Питам,защото по епизодичния цъфтеж на моите розета, не мога да се ориентирам кога е масовият цъфтеж на розата като цяло- през м.май ли е ?
Чак съм смешна на самата себе си- ще взема да уморя розите и тогава?
И Дени, :ssmiah: :swink: аз си мисля, че металната ми оградка и вратата са боядисани, ама ако трябва, мъж ми пак ще хване четката. На този етап ням как да облицоваме с нещо самата основа на оградата; къщата е двуетажна, но наш е само първия етаж и трудно се стига до споразумение за каквото и да било.Градинката обаче си е само моя!! :daaa:
denitsavm

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от denitsavm »

Не съм много наясно с остинките, но няма причина да не цъфтят, ако ги грее от обяд :nod: Както и всички рози. Можеш да ги засадиш покрай оградата, като внимаваш корена да е на около 50 - 60 см. от нея, защото те сравнително бързо си стават обемни храсти. Даже от гледна точка на това, че израстват повече от това, което пише по сайтовете, е добре да са там, за да се подпрат на оградата, а нее да хвърчат в разни нежелани посоки :daaa: Биха ти направили хубав масив, нещо, което хемерокалисите не могат когато са в редица - след цъфтеж стават доста ошмулени и от август до октомври ще седят неприветливо... А розите заспиват накрая като завали сняг и цъфтят докато могат :dovolen: Обилния цъфтеж е в края на май и началото на юни, после цъфтят или на вълни, или с по-малко цветове... има и рози - файрита разни и други от този тип, които цъфтят нон-стоп с по много цвят. Лилиуми при розите може да сложиш, няма правило, може и да се засекат, може и да не се засичат винаги, но мисля, че като поотраснат розите ще цъфтят по-продължително и почти няма да има незасекли се с лилиумите :nod:

Няма да умориш розите :svekurva: , но като гледам какво става в поръчките - внимавай те да не те уморят :lol:
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от Магдалена »

:angelche: Аз съм заплес и пропуснах Унгарската поръчка, ама защото я приключихте по-рано от обявеното. Затова сега участвам много скромно при брат Петрович само с три и още две от не знам къде си.Ако се справя с тези,догодина ще попълвам пропуските, или местата. :hihihi: :zzz:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от calico »

как не съм я видяла тая тема, ми то за ръсене на акъл, и аз да пропусна? :angel2: :angel2: :angel2:

Магдалена, Дени е права- мястото ти е с геометрични форми и е малко за да рзвиеш из него пейзажен стил или градина тип котидж- дето всичко е наблъскано, ама все пак има някаква хармония

на толкова място да сложиш само цъфтящи неща както и да ги редиш ще е все неподреден хаос. това е щото ти липсва зеленото за фон. Според мен за да стане хубава предна градинка отчаяно се нуждаеш или от чимшири като бордюри, или от тревна лента някак си.

проблема с чимшира е че като е толкова голям колкото ти трябва, е доста скъп, а иначе расте бавно.

на мен не ми е много ясно от снимката кое какво е и колко е голямо, но какво бих направила аз- щях да се опитам да скупча всички храсти около това бадемово дърво, ако е възможно, и щях да сложа околовръст там за фон зелено килимче, може и кръг но по-добре нещо малко в неправилна форма, като по края там някъде може да се нареди малко скално кътче. За такива малки зелени площи ти препоръчвам не житни треви, а бяла детелина- стои чудесно зелено и почти не се коси, най-много 2-3 пъти на сезон.

после вече може да раздвижиш из мястото нещо като зелени виещи се пътечки и около тях да скупчиш от другите цветя- на туфички
за толкова малко място бих избягвала ярките цветове- жълто и червено
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от Магдалена »

:dovolen: Благодаря,Калико!А ти къде спА до сега, та не се произнесе!? :hihihi: :hihihi: Времето минава, идва ред на пререждане на щуротията ми, а аз нямам нищо в главата си! :ovtza: Първо ще си пооправя оградката-искам да я облепим с камъни. :hmmm: Ще местя многогодишните в задния двор;ще махна кайсията и навярно бадема; ще сложа няколко туи за зеленина.И другаде четох за зеленкото на детелината,ще помисля!Някак си и камъните ще разположа, а ако не ми хареса - пак ще пререждам.Мисля да заложа на пролетните луковични, после на няколко рози и летните лилиуми;на есен - ниски хризантеми.Опасявам се, че пак ще сътворя хаос, но поне да е по-малък.Така ще си редя няколко сезона явно, докато реша какво искам .Ами това е ! :glupav: :glupav:
Ако има и други като Калико, моля, сега е моментът да дадете акъл , та дано хване място!! :hihihi: :hihihi:
И нещо се сетих да попитам- защо малка площ не търпи червени и жълти цветове; те я смаляват още повече оптически или ..... :hmmm:
dal

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от dal »

Магдалена написа::dovolen: :hihihi: :hihihi:
И нещо се сетих да попитам- защо малка площ не търпи червени и жълти цветове; те я смаляват още повече оптически или ..... :hmmm:
щото тука калико и още няколко звезди не могат да съчетават червеното и жълтото с нищо , уж
иначе в градините им двата цвята присъстват обилно , разбира се
други пък нещат розово и само такова купуват
трети като мен дуднат срещу шареното , пък току им се образува нейде из пейзажа
изобщо не им обръщай внимание на тия горните , сядай чертай и пиши и ще го нагласиш :tzvetentze:
denitsavm

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от denitsavm »

Ярко жълтите и червени цветове привличат погледа неудържимо и се превръщат във фокусни точки. Ако си сигурна, че на някое място искаш такава точка - точно такъв цвят трябва, но иначе не е много удачно. Подходящи са за рамкиране също - 2 храста ярки червени рози рамкират нещото, което е по средата идеално. Жълтите рози не са особено ярки и не са проблемен цвят обикновено. Принципно можеш да омекотиш ефекта на червено с достатъчно розови цветове наоколо, а ефекта на жълтото с кремави и бели... но това пък изисква по-голямо пространство и пейзажен стил. Също ако направиш всичко само в червено... тогава пък ще е доста ярко и ще привлича погледи от началото на улицата ... От друга страна бледи тонове, подчертават акцент върху сградата..Всичко зависи от целите, които искаш да постигнеш.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от calico »

Маги, бадема е оня ствол на дърво който се вижда до пейката нали?

и ще го местиш или махаш???? :evil: :evil: това голямо дърво??? :svekurva: :svekurva:

аааа, отказвам се повече да давам мнение, не съм съгласна и това си е. Че то тъкмо имаш една хубава фокусна точка, и във височина имаш обем за тая градинка.. иначе кво ще стане- един килим някак си нашарен и без клонка отгоре :x
а бадемите имат толкова ефирна и красива корона :cry: :cry:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”