Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 530
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от qn4eto »

От 3 -4 години имам Мулинекс. В началото от мерак изпробвах какво ли не, но реших, че кекса и козунака ще си ги правя по класическия начин. Ползвам различни видове брашна, много обичам да слагам семена. Основно пека хляб и меся за мекици, бухти, милинки - много време ми спестява - докато си измия зъбите - моята Марийка е омесила и закуската става докато народа се наспи. Използвам свежа мая - слагам я в началото при течните съставки, но тук проблема е, че не може да се ползва отложен старт. Има нещо, което искам да избегна, но досега не мога да разбера причината - кората на хляба става дебеличка. Пробвах да го пека на най-слабо запичане, да го извадя веднага и да го завия в кърпа, но не се получава. Някой има ли идеязащо става така?
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Албена »

Моята машина има три степени за изпичане . Аз избирам първата и става със светла и тънка коричка.На най-високата ,трета степен е много дебела и жилава. Може би машината ти е така настроена да пече и не може по-слабо. :hmmm:
Друг вариант е да изключваш хляба 5-6 минути преди да свърши програмата за печене.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 530
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от qn4eto »

И моята машина е с 3 степени и аз пека на най-ниската. Ще се възползвам обаче от идеята да изключвам по- рано. Сега се сещам и се замислям - да не е проблема в свежата мая? Не си спомням в началото като я взехме дали го имаше този момент - тогава не ползвах свежа.. Ще взема да пробвам и със суха мая, макар, че не ми се иска, но дори и само да си изясня причината.
Аватар
tsany
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Яну 3, '11, 15:59
Местоположение: София

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от tsany »

Аз имам мулинекс, малкия като беше бебе много я използвахе, не за друго имах повече време като бях в къщи. Има рецепти, но експериментирах-слагах в хляба маслини, кашкавал, яйце ама не на прах. И да ви кажа хляба става по хубав с жива мая вместо на прах. Моята има функция за сладка и конфитюри ама не съм я пробвала. Обаче имам намерение-като почнат да ми вързват беритата, а аз много обичам горски плодове, ще я пробвам и с това. Някой правил ли е сладка да даде отзиви.
ИРИСИ 2017
http://tzany.snimka.bg/advertising/2017.949279" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
tsany
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Яну 3, '11, 15:59
Местоположение: София

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от tsany »

Ами за маята пробвай един път със суха, то май единствения и проблем е отложения старт, иначе наистина с жива мая и истинско яйце е по вкусна.
ИРИСИ 2017
http://tzany.snimka.bg/advertising/2017.949279" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Албена »

Правила съм сладко от праскови и ягоди.Хубаво е ,но става малко количество.Изяжда се веднага. :mrgreen:
Янче ,и аз правя хляба със свежа мая.Според мен ,това не се отразява на коричката.
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Titi »

Никога не съм ползвала свежа мая, ама вие ме размисляте... Какво количество точно се слага, за 500 гр. хляб?
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Албена »

Titi написа:Никога не съм ползвала свежа мая, ама вие ме размисляте... Какво количество точно се слага, за 500 гр. хляб?
1/4 от кубче свежа мая, но аз купувам едно пакетче по 500 гр.свежа мая и я слагам малко на око. :mrgreen: Някъде четох ,че 1 ч.л. суха се равнява на 9 гр. свежа мая.
Свежата мая се слага при течните продукти в машината.
Ако сложиш повече мая ,хлябът изкипява и ппада голямо чистене след това.. :mrgreen:
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Titi »

Албена написа:
Titi написа:Никога не съм ползвала свежа мая, ама вие ме размисляте... Какво количество точно се слага, за 500 гр. хляб?
1/4 от кубче свежа мая, но аз купувам едно пакетче по 500 гр.свежа мая и я слагам малко на око. :mrgreen: Някъде четох ,че 1 ч.л. суха се равнява на 9 гр. свежа мая.
Свежата мая се слага при течните продукти в машината.
Ако сложиш повече мая ,хлябът изкипява и ппада голямо чистене след това.. :mrgreen:
Когато "правя" хляб използвам готварско кантарче и меря всичко по рецептата, никога не съм смеяла да сложа нещо на око. 1 чл суха мая равно на 9 гр. свежа, ме устройва като информация, благодаря ти. И понеже хич не им разбирам на маите, има ли по-добра и по-лоша заради марки, производство и тн или всички са еднакви? Каква да купя?
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ra4eto
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1034
Регистриран на: Мар 1, '11, 14:49
Местоположение: Габра,София

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от ra4eto »

Тити :D И аз съм по точните рецепти,и за това те моля да напишеш твоята за хляб от лимец.Никъде не намерих рецепта за хлебопекарна и правя някъкви опити с не голям успех :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”