ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1429
Регистриран на: Май 20, '10, 13:51
Местоположение: София

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Fiut »

calico написа:а как се размножава розмарина?
неочаквано при мен се разви храста, като не измръзна последните 2 зими без защити, и сега е един кривиндел с вдървенени клони в основата :hmmm:
Ох тва розмарина ми е проблемен, трета зима ще се опитам да го пазя. Имам навън от храстовия, малък е. Първата измръзна , втората увих с полар и нещо оцеля, а тази зима ще видим. Имам в висящи саксии от пълзящия вид, ще пъхна в студената стая при мушките, дано оцелее. Да не говорим, че го ползвам редовно и искам и зимата да има, ако стане.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Lizi »

Розмаринът се вкоренява с резници .Много лесно става .Просто се нарязват резници и се бучкат в пясък.
Много пъти съм вкоренявала ,но и много пъти съм го уморявала .Сега имам един в градината , но не знам дали няма да измръзне . :stiskam:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от calico »

Lizi написа:Розмаринът се вкоренява с резници .Много лесно става .Просто се нарязват резници и се бучкат в пясък.
Много пъти съм вкоренявала ,но и много пъти съм го уморявала .Сега имам един в градината , но не знам дали няма да измръзне . :stiskam:
аз бях късметлийка две години, но тази ще го покрия и зазимя, че много го ползваме

резници кога? сега едва ли, може би напролет или лятото, ще се опитам за го развъдя в случай че се затрие
макар че като аромат няма кой знае каква разлика от салвията, за мен поне, за манджи, а салвията е неунищожима
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Lizi »

Резници през лятото .Предполагам и сега би се вкоренил но на топло .
До нас има едни съседи с огромен храст.Може би само докато е малък измръзва ?
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1429
Регистриран на: Май 20, '10, 13:51
Местоположение: София

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Fiut »

Ами докато стане голям ще го дондуркам. И как ще е като салвията? Нищо общо няма, според мен. Розмаринът е в пъти по-ароматен и с друга миризма. Но всяка коза за свой крак.
denitsavm

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от denitsavm »

Аз преместих всички "билки" в задния двор, при зеленчуците. Това защото лятото все пак си ползвам, а като пръскам /не, че го правя често/ пръскам и подправките. Та съвета ми е да не са в цветната градина, колкото и да ни впечатляват разни снимки, ако се слагат подправки в цветна градина, да се ползват предимно за красота.

Друго, което според мен е важно - някой билки са доста агресивни - маточина, мента, джоджен... тия трябва да са си на отделни петна около зеленчуците. На малкото китно местенце би трябвало да се сложат тези, които са цели стегнати неинвазивни храстчета /риган, мащерка, девисил, естрагон и т.н/ + едногодишните - чубрица, босилек...

Има много подправки с декоративни качества като жълтия риган, червения босилек... Имам нещо като копър /на пакетчето със семена пишеше копър/, но е многогодишно и не е баш копър - Фани ми беше казвала името му :hmmm: , такова същото има и червенолистно и си става за заместител.

Чубрицата има заместител - многогодишно растение, което може да се отглежда на такова местенце - сатурея монтана /Надето ни показва преди време/
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7221
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 427 пъти
Обратна връзка:

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от nadin »

Дени ти какво направи с монтаната тази година?
Ако трябва на пролет да вадя пак?
Аватар
setipeti
Кана кафе
Мнения: 525
Регистриран на: Май 20, '13, 10:42
Местоположение: Варна

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от setipeti »

calico написа:
Lizi написа:Розмаринът се вкоренява с резници .Много лесно става .Просто се нарязват резници и се бучкат в пясък.
Много пъти съм вкоренявала ,но и много пъти съм го уморявала .Сега имам един в градината , но не знам дали няма да измръзне . :stiskam:
аз бях късметлийка две години, но тази ще го покрия и зазимя, че много го ползваме
Калико, дай идеи къде го ползваш, аз го слагам пресен на картофи на фурна.. и до там.., иначе съм си купувала сушен за някакви сладкиши, ама много спорадично.., иначе отглеждам един в саксия на балкона, много добре си се развива, ще го бучна половината напролет в градината.., но не знам защо ама като съм си купувала от магазин пресен розмаримн не ми е миришел толкова силно като моя в саксията.., моя е чак прекалено силна миризмата..., лошо няма.., само дето не съм му измислила приложение :mrgreen:
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Lizi »

Аз лично го харесвам с пилешко.Например крилца или бутчета с розмарин . Пържолки или шишчета също.
Аватар
setipeti
Кана кафе
Мнения: 525
Регистриран на: Май 20, '13, 10:42
Местоположение: Варна

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от setipeti »

а безмесни предложения :angelche: :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”