ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

Много хубав дафинов лист,и е навън в градината,преди колко време е засаден ?
Казаха ми,че трябва да го засадя в саксия и да го внасям през зимата,иначе щял да измръзне.Затова се отказах.
После във форума писаха,че имало мъжки и женски растения,по какво се различават,и кой от двата трябва да купим ?
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3611
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от venetka70 »

apis написа:Много хубав дафинов лист,и е навън в градината,преди колко време е засаден ?
Казаха ми,че трябва да го засадя в саксия и да го внасям през зимата,иначе щял да измръзне.Затова се отказах.
После във форума писаха,че имало мъжки и женски растения,по какво се различават,и кой от двата трябва да купим ?
Миналата година ми подариха саксия с 10 коренчета дафинов лист. Раздадох 6 броя, а четири си запазих. Бяха високи около 20-25 см.
Чудих се какво да ги правя и 2 коренчета засадих навън, а две оставих в саксия, която прибрах на хладно място. На тези навън направих защита от агривело, но вятъра я беше отнесъл, та си призимуваха без защита. Съвсем са добре. Само няколко от листата са леко като прегорели по края.
За пръв път чувам, че има мъжки и женски растения. Ще ми е интересно да прочета за различията.

От всички налични билки и подправки не виждам само левурдата да е тръгнала. Да не би пък да е рано се чудя. За първа година я имам след като услужливо другарче ми прати от нея миналата година и нямам опит. За всеки случай си купих и семена, но видях, че пише, че се засаждат есента.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
elitka
Виенско кафе
Мнения: 372
Регистриран на: Окт 12, '16, 12:51

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от elitka »

Аз живея в сравнително топъл регион - Хасковска област, но сме имали няколко доста коварни зими до сега. Та опита ми е следния. Имам дафина от около десет години. Първите две години беше в саксия и зимата го прибирах, но почти не растеше, линееше ... не вървеше добре, дори го бях отписала и затова го засадих навън. На слънчево място е и няколко пъти измръзва почти до земята, но пак бързо се възстановява. Много лесен е за отглеждане, често забравям със седмици да го поливам. Единственото нещо, което не му харесвам е, че за тези години не е пуснал нито една издънка, а много трудно се вкореняват резниците, поне от моя опит. Наскоро разбрах, че е мъжки. Доколкото знам, единствената разлика от женското растение е, че няма плод. Мъжкият дафин цъфти, но не връзва плод. А женския връзва плодчета, които приличат на дребни маслинки. Вътре в плодчето има костилка, която се засажда и от нея пониква ново растение. Затова около женските растения имало доста новопоникнали растения, а около мъжките - не.


Снимката, която съм публикувала по-горе е от есента. След зимата има частични повреди по листата, но не е нещо фатално.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

Тъкмо щях да искам едно клонче,но дафиновия лист на venetka70,може пък да има семена ?
Аватар
elitka
Виенско кафе
Мнения: 372
Регистриран на: Окт 12, '16, 12:51

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от elitka »

apis написа:Тъкмо щях да искам едно клонче,но дафиновия лист на venetka70,може пък да има семена ?
С удоволствие ще ти дам клончета, няма проблем, пък ти се мъчи да си ги вкореняваш като искаш :lol:
А на Вени мисля, че е младо растението и едва ли ще пусне скоро плодчета :dovolen:
Аватар
elitka
Виенско кафе
Мнения: 372
Регистриран на: Окт 12, '16, 12:51

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от elitka »

А това е хрянът, през есента и сега напролет:

Изображение

Изображение

А това е ментата през есента:
Изображение
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3611
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от venetka70 »

apis написа:Тъкмо щях да искам едно клонче,но дафиновия лист на venetka70,може пък да има семена ?
Никакъв проблем няма да дам, ама са малки растенията и не знам кога ще почват да правят семена. Снаха ми ми подари въпросната саксия с дафинов лист и доста се чудих защо са набучкани толкова клончета на едно място.
Иначе, докато живеех в Карлово съм виждала в няколко двора огромни растения / по 2-2,5 високи / от дафинов лист, но тогава не съм се интересувала как ги отглеждат.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
azalia
Виенско кафе
Мнения: 474
Регистриран на: Апр 9, '13, 15:42
Местоположение: Ахтопол,Стара Загора

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от azalia »

Моята кандидатсмокинова градина граничи с 10 дка дафинов лист,изоставен от някогашните"Южни култури".Разни кози,овце и крави го изпасват почти до земя,но винаги се възстановява и пуска листа :mrgreen:Като плевел е жилав.
„Питате ме защо купувам ориз и цветя?
Купувам ориз, за да живея, а цветята – за да имам причина да живея.”
Конфуций
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

Значи и на животинките им харесва дафиновия лист.
elitka и аз миналата година засадих хрян,освен за употребата на корените ми казаха,че от листата може да се правят сърми.
А сърми правели и от лобуда.
Миналата година от Кауфланд взех саксийки с портокалова мента и майорана със зелени листа,
а от един разсадник майорана с жълтозелени листа.
Жената от разсадника каза,че тази майорана не мръзне и ги засадих отвън. Гледам,че не са измръзнали.
Иначе за майораната пишат,че била едногодишна и не е зимоустойчива.
GIOIA(Джоя)

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Моята майорана е жива. :ieeee: Зимува под 10 литрова бутилка.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”