ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Валя Никифорова
Kафенце
Мнения: 26
Регистриран на: Фев 20, '17, 12:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Валя Никифорова »

Здравейте!Аз съм ей така :o :potekoha: от вашите градини познания!Респект!
От скоро имам двор и освен цветята си гледам и билки и подправки.Имам мента,мащерка и лавандула,засега.Вкоренявам и от червения босилек,когато приятелка ми даде корен.Сега искам аз да си завъдя.Вчера със синът ми засяхме копър,магданоз и моркови.обаче искам да си засея босилек,салвия,розмарин.Време ли е да купувам семена и да действам,или е рано?
libra
Наркоман
Мнения: 11643
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 63 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от libra »

И аз това питам,не е ли рано за копъри и магданози, а и други семена?Ако вземе най-случайно нещо да поникне,няма ли да измръзне в сланите?
Lois

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Lois »

Според мен е рано за семена.
Но салвия и розмарин по-добре си купи растения в саксийки и си засади, че то от семе кога ще ги чакаш?
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

За магданоза не е рано,точно навреме е,засява се най късно до 15 март,
т.к. пониква бавно - нужни са 45 дни за поникване на семената,а и достатъчно влага.
После трябва да се полива често и въпреки това трудно пониква.
И аз го засях през тази седмица.Семената ми даде приятелка от нейната градина,миналата година купувах 2-3 пъти и не поникна.
Някои го сеят и есента,но трябва почвата да има влага.Затова го сях една седмица преди края на октомври
и в началото на декември беше поникнал,но коренчетата и стръкчетата бяха нежни,снега и студа го повредиха.Септември може би е по добре.

Т.к. копъра се самозасява ,затова предполагам,че не е рано засяването му сега.

Босилека иска топлина,не може да се засява навън в момента.Продаваните семена,много често са с изминал срок на годност и не поникват.
По миналата година,го сях в леха,както магданоза,поникна много хубаво,нагъсто.Колкото повече го беряхме,толкова повече стръкчета покарваха.
Остана си буен,зелен,нисък както магданоза,до сланите,естествено нямаше цъфтеж.
Ако се цели цъфтеж,разсаждат се стръкчетата и те си се развиват до цъфтежа и събиране на семена ако желаем.
Миналата година правих разсад в едни сандъчета.
Има някакъв многогодишен босилек,но трябва да се отглежда в саксия.

Салвия и розмарин размножавам чрез резници,а и засяването на семената е по късно през пролетта.
Валя Никифорова
Kафенце
Мнения: 26
Регистриран на: Фев 20, '17, 12:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Валя Никифорова »

Благодаря!Аз си взех семена да пробвам-босилек,майорана и лавандула.Ще ги сложа в сандъчета и на топло,а пък като пуснат стръкчета на пазара,ще си взема от тях.
А лавандулата, дали сега мога да я разсадя малко,тя ми е от миналата година една голяма туфа?
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

Голямата туфа лавандула сега можеш да я разделиш и разсадиш.
Валя Никифорова
Kафенце
Мнения: 26
Регистриран на: Фев 20, '17, 12:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Валя Никифорова »

Окей,значи днес действам!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17036
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Миша »

Валя Никифорова написа:Окей,значи днес действам!
Не, не може сега, разделя се при първи видими признаци на растеж и ако не предстои сериозно застудяване, от 7 март температурите падат до -6,-8 градуса, какво ще се прихване в този студ
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

Вчера разсадниците бяха изнесли на пазара дръвчета,лози и други,казаха че може да се засажда вече.
Затова реших,че и за лавандулата не е проблем.Но Миша най добре може да прецени.
Аватар
elitka
Виенско кафе
Мнения: 372
Регистриран на: Окт 12, '16, 12:51

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от elitka »

Моята лавандула, която засадих на открито в градината през ноември месец е презимувала безпроблемно зимата :ieeemyzh: . Миналата година имах в градината - хрян, манголд, мента, босилек, резене, копър и магданоз, дафинов лист и салвия. Тази година засега оцелели от тези са салвията, дафиновия лист, хряна и лавандулата :nod:

дафиновия лист
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”