Лалетата - грижи и садене /вадене

Публикувай отговор
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10043
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 642 пъти
Получил благодарност: 1135 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от greeneyed »

Аз намушках няколко стотин луковици 8-) , покрих местата с най-бодливите клони от рози, че малките котета си мислят, че там е най-меко и удобно за тоалетна :svekurva: . Сега съм гроги, ама отметнах една трудоемка есенна задача. Да идва пролетта! :angel2:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4388
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 2112 пъти
Получил благодарност: 696 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Emilly1212 »

Аз незнам кога ще садя лаленца... ;) Тук е адска суша, глината е станала твърда и макар да поливам, все едно нищо не правя...Вече имаме забрана за поливане, прибрах маркуча, и тичам с едни шишета, абе мъка..
Искам дъжд, искам хладна есен с топлинка отвреме навреме, ама тая жега дето беше днес не е нормална.
Та ще чакам дъжд някога и чак тогава ще садя лалетата, а са толкова много.
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2595
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 769 пъти
Получил благодарност: 752 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

Аа, Грийни, поспри са малко, каква пролет! Още вадя! :lol:
А това с котешката тоалетна… добра идея! Аз вече се примирих да бърникам в котешки кхм, а може би не трябваше :hmmm:
Бодливи клони не мога да слагам и махам всеки път, ама някаква мрежа може да си намеря - не съм се сещала!
Аз сега вадя, оставям големи петна разрохкана пръст - така е в продължение на месец - два, после ще садя и пак ще е рохкаво, макар че позатъпквам и поливам.. но не мога да слагам и махам клони, трябва да е нещо по-лесно.

Емче, споко, едва ли са повече от мойте! :mrgreen:
Има време, преди средата на ноември не смятам да почвам!
Така казва и Nevita - да захладнее, дневните да не качват над 10 градуса. Не че и сега ще им е лошо да се посадят, ама не е спешно!
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2595
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 769 пъти
Получил благодарност: 752 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

Lalel4e написа: Окт 26, '22, 14:57 Наскоро четох в сайта на Fluwel по въпроса КОГА се садят лалетата.
Според него природата сама подсказвала - когато опадат листата на дърветата.

Това е хубав ориентир според мен, понеже така разликата в климата на отделните райони не пречи да се установи кога е това КОГА.

Ей!... благодаря на последния харесал това мнение - като отворих известието (макар че обикновено не го правя), и си прочетох поста... ами, да ви кажа, абсолютно го бях забравила! :shock: Ама абсолютно абсолютно! Никога нямаше да се сетя, ако не бях го прочела пак!
Ауу... притесних са за паметта си :chchaa:
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10043
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 642 пъти
Получил благодарност: 1135 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от greeneyed »

През лятото залагат цветната пъпка и трябва да са на топло и сухо, през есента трябва да са в почвата, за да пуснат корени и да функционира системата- да се регулира ,ако има излишна влага, за да не изгние луковицата.Поне 5-8 седмици да са на студено, за да цъфтят напролет. Какво му е хубавото сега да седят по шкафовете, вместо да са в почвата. Тези луковици, които съм пропуснала да извадя, сега имат коренчета по 5-10 мм. :dovolen:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2595
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 769 пъти
Получил благодарност: 752 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

Грийни, може да зависи от местния климат или условията, но моите са в пълен покой, никакви признаци на събуждане нямат! За тези, които са в земята говоря - вадих последно в петък, онзи ден - съвсем сухи и заспали. При мен едва ли ще започнат да се вкроеняват преди първите по-обилни дъждове. Валяло е колкото да намокри 3 прЪста отгоре пръсттА. Сигурно затова, не знам. Вжи обаче, зюмбюли, нарциси и мускарита са тръгнали, не знам как я мислят в сухото... ще ме накарат да ги поливам.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2595
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 769 пъти
Получил благодарност: 752 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

greeneyed написа: Окт 22, '23, 14:27 .. Какво му е хубавото сега да седят по шкафовете, вместо да са в почвата. Тези луковици, които съм пропуснала да извадя, сега имат коренчета по 5-10 мм. :dovolen:
Грийни... чак сега се усещам - моля те, не възприемай горния ми пост (за Fluwel) като някакво противопоставяне на това, че ти вече си засадила лаетата! Уверявам те, няма нищо, ама нищо общо! Октомври си им е време. Даже миналата година се бях зарекла да ги започна от края на септември, защото мислех, че ще ги извадя навреме... :oops: ама то пак не стана.

Аз просто си преглеждах форума за последно (виж по кое време нощИте съм постнала) и видях, че някой е харесал мой пост, отворих, видях го и много се зарадвах, защото напоследък този въпрос ме занимава (няма да навлизам в подробности). Просто го приех като "навсякъде е различно, но ето как можем да се ориентираме по местния климат". Отделно, наистина се стъписах как съм могла дотолкова да го забравя, че все едно за пръв път го чета! И като го гледам, си личи колко бурно и емоционално го възприех.

Но твоите лаленца са си били съвсем за засаждане и аз изобщо не смятам, че е трябвало да чакаш повече!! :gush:

Аз съм забелязала и друго нещо - когато купя нови луковици, докато ги засадя, си стоят все същите. А тези, които съм извадила от градината, ей по това време или малко по-късно, тръгват да издължават носовете. Явно и обработката си казва думата.

Повярвай ми, изобщо не мисля, че си подранила, аз и тази година си казвам (не се заричам, че знам ли...), че догодина ще ги садя до края на октомври. Е, наистина си го пожелавам!
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1029
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 296 пъти
Получил благодарност: 213 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от belika »

greeneyed написа: Окт 22, '23, 14:27 През лятото залагат цветната пъпка и трябва да са на топло и сухо, през есента трябва да са в почвата, за да пуснат корени и да функционира системата- да се регулира ,ако има излишна влага, за да не изгние луковицата.Поне 5-8 седмици да са на студено, за да цъфтят напролет. Какво му е хубавото сега да седят по шкафовете, вместо да са в почвата. Тези луковици, които съм пропуснала да извадя, сега имат коренчета по 5-10 мм. :dovolen:
Дори в студено мазе със стърготини, или във вестници и наелони в легенче на хладилника/вторият вариант дава по-малко щети при дълго съхранение преди садене според моя опит, но колко хладилници трябва да имаме?/ пак започват да изсъхват и се контузват някои.

До кога да ги чакам тия листа да опадат? Тук при мен виждам един единствен орех/а имам видимост към 5/ пожълтял в по-напреднАла степен. Останалите единични пожълтели листа падат, огромният процент са си напълно зелени. Плодните дървета съвсем зелени.

Закопах всички луковици, че иначе ще загинат съвсем в чакане.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2595
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 769 пъти
Получил благодарност: 752 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

Тутти написа: Апр 5, '24, 11:56 Лаленца любими. Стари, нови, мечтани, но всички невадени, до установяване на не изчезващите. Не само не изчезват някои, но се множат..
Прехвърлям тук този цитат от "Лалета 2024", за да повдигна един въпрос, който може да вълнува и други.
Като гледам тази огромна туфа невадени лалета на Тутти,

Изображение

се зачудвам какво се случва отгоре когато луковиците са в покой? Тутти, изчакваш листата да позавехнат и режеш (предполагам), а после? Садиш ли нещо на това място, поливаш ли го, или така си стои празно?

Въпросът ми е към всички, които оставят лалетата неизвадени - какво правите с това място, където са посадени?
______________

Повечето от вас знаят, че аз освен лалета (и други луковични) досега нямах почти нищо друго. Това е поради особеностите на терена и поради моите (не)възможности да го обгрижвам. Отскоро имаме вода и започвам да се замислям за други концепции.
Да, обичам да се занимавам с луковичките, но в един момент лалетата станаха прекалено много. Не смогвам да ги извадя, да ги насадя, да ги маркирам и да измислям комбинации..

А като гледам резултатите тази година... не само при мен, но и при други хора невадените лалета се представят по-добре от вадените, или поне еднакво добре. Започвам да се замислям да обособя кътчета/лехички, където да остават поне по няколко години неизвадени.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7305
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 755 пъти
Получил благодарност: 1390 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от ljuboznatelna »

Браво, Деница, похвално и възпитателно! Градинката е прекрасна! На такива самодейни градинки трябва да има табела, че са направени с доброволен труд , с пожеланието и други да следват примера. 💚
Lalel4e, и аз зададох подобен въпрос в Нашите градини, но ми се струва, че растенията на различните места се развиват по различно време, или трябва да ги търся съвместими. Дори и Принцовете има голяма вероятност да бъдат покрити от божура, с който разполагам. Вече е джунгла, те прецъфтяха, и наистина ги покриват разни листаци, но и дума не може да става за голяма туфа при мен.За късни да не говорим, мисия невъзможна. Трябва да са си съвсем самостоятелно, и после да насадя там готови разсади на някакви летни цветя.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”