Лалетата - грижи и садене /вадене

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11643
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 63 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от libra »

На моите луковици проблемът е сляпото куче , а не дълбочината .След като , то ги отнесе и аз нямам проблеми .
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31692
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1038 пъти
Получил благодарност: 2450 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Мария Николова »

:srofl: :srofl: :srofl:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2595
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 770 пъти
Получил благодарност: 753 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

Nevita написа: Май 2, '21, 18:43 Намерих някаква съвети за обеззаразяване на почвата - с формалин или пропарване. Формалина, доколкото знам, унищожава вируси. Не знам доколко е приложимо при вас, при мен горе-долу, защото лалетата ми са в обособени лехи. Прочетете и нека всеки си прецени.
https://www.bgfermer.bg/Article/4595651

В интернет излязоха и други статии, може да поровите.
Благодаря, Неви, хубаво си се сетила да търсиш на обеззаразяване на почвата :daaa:
Аз досега съм търсила само на "вирус по лалетата" и почти нищо не излиза. (никога не улучвам правилните думи за търсене :x )
Попаднах на това, интересно е:
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... tfceAeVvZx

Ето цитат от статията:

"Основните методи за обеззаразяване на почвата са физични и химични.
При физичните методи почвата се обработва термично с пара или опламеняване. При тази обработка:

до 50 градуса загиват нематодите;
при 60-72 градуса загиват бактериите и почвените гъби;
над 82 градуса - почти всички плевелни семена, вируси, насекоми и други вредители.

Най-ефективно термично обеззаразяване се осъществява, чрез изпичане във фурна на 72-82 градуса за 20 минути минимум..
Бабите на село поливат със вряла вода(1-2 грам син камък на 1 литър вода) завиват с найлон и черги отгоре .. Това цели повърхностно нагнетяване със пара под полиетилен."

Това на мен ми говори, че е практически невъзможно да се обеззарази с нагряване, освен ако човек няма някаква професионална машина, гледах някакви снимки с цели цистерни. Но дори и тогава не разбрах на каква дълбочина действа тази пара, само като си помисля че луковицата се сади на 10-15-20 см, корените каква дълбочина достигат не знам, но да кажем че е добре да има едно 30 см отдолу - този метод може ли да загрее почвата до 82+ градуса на дълбочина 30-50 см?? Абсурд! :snif:

За химичните методи където и каквото и да четох, почти не пише да прихваща вируса, може би формалин или хлор, но там пак е доста сложно, освен да си карам с калиевия перманганат, пък ако има някакъв ефект, има...
Четох за семената - да се обеззаразяват и те. Ами че той тоя вирус по повърхността ли е?? Не ми е ясно.

Ето още:

"Много нови вирусни заболявания се появиха след ГМО инвазията..
Трансвирусите от мозайка на карфиол,тютюн,пепино и много други за пряка опасност за старите сортове.. разнасят се от насекомите и дори от пчелите..!!!"

А и толкова отрови в почвата... не знам дали искам да внасям. Ще пробвам с пръскане, вече им дадох първата доза моспилан, следващото ще е след 2-3 седмици, мисля да приложа поне 3, не знам дали ще е нужно повече. За ядливите растения в указателите дават по 2 пръскания макс. през 14-21 дена.

Ето линк към някаква книга (pdf файл), вътре пише подробно за много препарати:

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... 5Ekzehu76W

"МОСПИЛАН действа върху нервната система на насекомите. Активното вещество ацетамиприд, се свързва със специфични рецепторни протеини на постсинаптичната мембрана, което блокира нормалното предаване на нервните импулси. В резултат на това насекомото е в непрекъсната възбуда, което блокира неговите функции, а последващите конвулсии и парализа водят до смърт. Насекомите не умират веднага след контакта с продукта, но спират да се хранят, което означава, че до окончателното им загиване те не нанасят повече повреди на растенията.МОСПИЛАН действа контактно и стомашно на насекомите и е ефикасен срещу всички стадии от развитието им.Моспилан е системен инсектицид от групата на неоникотиноидите. Продуктът се абсорбира от листната маса и се разпространява по цялото растение. Това осигурява защита от неприятели за период от 14 - 21 дни, а също така и контрол на неприятели със скрит начин на развитие, във вътрешни части на растението"

Това последното ми хареса - миналата година имах изядени луковици от нарцисова муха. Трябваше да приложа първо пръскане доста по-рано. Догодина ще се поправя.
Аватар
Nevita
Баш кафе майстор
Мнения: 2195
Регистриран на: Май 27, '15, 21:36
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 76 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Nevita »

За формалина - предлагат се готови разтвори. Аз доколкото знам трепе всичко, но с него трябва да се борави много внимателно. Прилагат го заедно с торовете.
https://torove.bg/polezno/formalin-za-o ... a-na-semen
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10043
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 642 пъти
Получил благодарност: 1135 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от greeneyed »

Из градината има единични лалета, останали невадени от предни години.Опитах се да ги извадя и да ги засадя наесен при другите. Амиииии,не става, на 20 см дълбочина луковицата все още не се показва, а то няма място да се разрови наоколо. Толкоз с тези луковици. 8-)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2595
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 770 пъти
Получил благодарност: 753 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

Аз да се „похваля”, още не съм си извадила и половината лалета :lol:
Тъкмо започнах да се обяснявам в мойта тема как ги бележа и реших, че ще е по-полезно да споделя тук. Вече си намерих съвършените начини да ги обозначавам! :ieeemyzh:

Първи вариант:
Садя ги в кръгче, изрязано от 10-литрова туба за вода. Нарязвам тубите на по 3-4 обръча така, че да станат високи около 4 пръста, и настанявам луковиците от един сорт в едно такова кръгче. Ако са възрастни луковици, аз събирам 5 под формата на петица от зарче. Ако са по-малки лукоичките, може и повече. Същият ефект може да се получи и с тези готови панерчета с решетъчни дъна, които продават специално за целта (но на мен ми идват скъпички, защото ми трябват МНОГО), както и с изрязана по-голяма саксия или някакъв подобен съд. Люб даже ги беше сложила в транспортни саксийки, които си имат големи дупки на дъното, и в които събра по 3 луковици – то това зависи от големината на саксията.
Решетъчният съд има това предимство, че като го вдигнеш, всички луковици остават вътре. Това може да се постигне и с кръгчето от бутилка, ако в него се постеле някаква мрежа.

Втори вариант:
Когато правя микс, маркирам всяка луковица с лъжица/вилица за еднократна употреба, на която надписвам съответния сорт с перманентен маркер (на лъжиците има повече място за писане). Дръжките оставям да стърчат нагоре. Те даже са ми ориентир колко дълбоко да заравям. После, при ваденето пък, ме ориентират къде са луковиците – супер удобно е! Дръжките стърчат по около 1 см над почвата и белеят. Така при изравянето няма чудене къде точно се намират луковиците, кой сорт е всяка една, има ли още някъде някоя забравена луковица.

Трети вариант:
Той е за когато садя много луковици от един сорт на по-голяма площ - в този случай заобграждам цялото място с някаква преграда. В случая аз имам останали от свекър ми едни пластмасови ..даже не знам как се казват – пана? Тези за облепяне на тавани, дето едно време бяха модерни. С някакъв лек релеф. Те са тънки, режат се лесно и са пластични – мога да ги извивам по формата на пространството, в което садя. На прима виста се сещам, че за преграда може да се използва изолация за паркет, а вие може да се сетите и за още варианти.

Изобщо, „хванах им цаката” и сега ваденето е песен. Само дето тази година пък са толкова много, че пак не смогвам :lol:
Дано информацията е полезна за някого :mrgreen:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5635
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1738 пъти
Получил благодарност: 1971 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Тутти »

Още по-лесно е да си купуваш Дарвинови лалета, да не се вадят, а само ако изчезнат, което при моите още не се е случило вече четири години, купуваш нови. Това с ваденето и саденето си е хамалогия, а аз съм мързеливичка.
Но се възхищавам на хората, които имат ентусиазма да обгрижват лалетата както му е реда.
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4961
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 800 пъти
Получил благодарност: 1319 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от мечтица »

Тутти написа: Авг 31, '21, 13:49 Още по-лесно е да си купуваш Дарвинови лалета, да не се вадят, а само ако изчезнат, което при моите още не се е случило вече четири години, купуваш нови. Това с ваденето и саденето си е хамалогия, а аз съм мързеливичка.
Но се възхищавам на хората, които имат ентусиазма да обгрижват лалетата както му е реда.
Тутти и аз съм на тоя принцип,първите години вадих всичките луковици,сортирах,надписвах.
Вече ме мързи и ги оставям на принципа, който оживее :dovolen:
Но информацията ти Лече много интересна и полезна :daaa: :tzeluvka:
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от МГХ »

Лече, добра идея е с тубите. Поне на мен ми хареса. И аз съм от тези , дето все не успяват да ги извадят , но пък се терзая, че съм ги изоставила.
Всяка година си обещавам да измисля начин. А ми се иска да правя различни комбинации и все не ми достига времето.
Видях една рускиня, която сади нарциси и после върху тях сади нещо като лавандула, но не разбрах непета ли беше, салвия ли или друго за да скрие умиращите им листа. Така има зацветено петно винаги.Мога да пробвам с дарвиновите лалета.
А, намерих растението- (Nepeta faassenii)
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2595
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 770 пъти
Получил благодарност: 753 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

Не сте мързеливички, момичета! Я какви градини имате!
Аз си нямам друго, затова се загълвичквам с луковиците. Ами аз установих, че не мога да изтрая без да ги изровя да ги видя! Слабост са ми :angelche:

То е ясно, че най-лесно да се садят неизчезващи, ама аз си казвам за таквиз зарибенки като мене :hihihi:
В случай че някому се ревне да рови и пренарежда.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”