Лалетата - грижи и садене /вадене

Публикувай отговор
dal

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от dal »

много се радвам на това , което споделяте и истински се надявам да си помогнем и да няма градини с оплешивяващи ленти с проект за лалета и с реалност много листа и ..нищо после ; или прекалено слугуване , за което не винаги има време
Юле , и туркестаниките и баталини ги имам , при мен още не са разцъфтели със сила
още лятото ще си поръчам достатъчно и от двете
тези със шарените листенца са много атрактивни , всичките видове- преоткрих ги покрай теб миналата година :liubov2:
ето от тези имам две групи по пет лалета -ниски , едри цветове-много устойчиви и здрави , а преливането на червенорозовото към лилавото е почти фосфорно привечер ... :ieeee:
кажете който ги има-как се казват?!Изображение :hmmm:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от calico »

Дал, това са лалета от групата Кауфманиана ири форстериана, дето най-отгоре копнах и ситнезирах за основните видове невадещи се лалета.
а основните сортове във групите може да се видят и разпознаят тук http://www.cjzonneveld.com/listing.php? ... ll_planted
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
just

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от just »

Fosteriana http://www.thetulipgallery.com/cat/13" onclick="window.open(this.href);return false;

Kaufmanniana http://www.thetulipgallery.com/cat/12" onclick="window.open(this.href);return false;

Darwin Hybrid http://www.thetulipgallery.com/cat/4" onclick="window.open(this.href);return false;


Разгледайте и другите групи ;) ;) ;)
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от calico »

just написа:
Разгледайте и другите групи ;) ;) ;)
Юле, гледаме ги ние (мързеливите), гледаме ги и още как. ама първо аз лично искам да засадя на местата дето и без това не може да се бръкне с игла такива лалета дето не се вадят. и после си оставям петна за другите лалета, и там вече ще се вадят. то 3-4 петна няма да е проблем и за мен дори :angelche: щото така харесвам лилиевидните, пък и много високите лалета, че няма как да с остане без тях
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
joannka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1873
Регистриран на: Сеп 30, '10, 17:24
Местоположение: Плевен

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от joannka »

Моля,специалистките по лалетата :tzeluvka: да ме светнат лаленце Пинокио от коя група е? Дано да е от онези за мързеланите :sgiggle:
Купих си прецъфтяли луковички по 3бр в саксийка / 0.50 ст /намалени и...каквито и да са ,ще им се радвам,де. :nod:
Изображение Изображение Изображение

ИзображениеFlowers feed the soul...
Happiness is a decision.You are as happy as you decide to be!
just

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от just »

Monte Carlo – кичесто, ранно, много едър цвят, с приятен чаен аромат, дълготраен цъфтеж.

Eсента на 2008 г. посадих 7 луковици от този красавец и на следващата пролет имах 7 едри жълти цвята като този
Изображение


Без да ги вадя или да разделям детките, през 2010 г. бяха само с 1-2 цвята повече,
Изображение

Изображение така прецъфтяват

но явно са изхранвали детки през сезона, защото когато есента извадих всички луковици и разсадих и майките, и детките отново на същото място, едрите луковици вече бяха много повече, което се вижда и от цъфтежа през миналата пролет 2011
Изображение

Изображение


Сортът Abba (червеното лале в горната снимка) е получен като мутация (sport) от Monte Carlo и затова има подобен на него характер. От Abba от миналия сезон остана 1 бр., който се надявам вече да е направил детки, които тази година да надебелеят достатъчно, че догодина да дадат 2-3 червени цвята в монте-карловото цветно петно :stiskam: .

Тези красавци вече съм ги показвала в парадната тема за този сезон, затова тук ще сложа само една снимка - само за пълнота на мнението :nod:
Изображение



Йоанка, Пинокио е от групата greigii :dovolen:
Аватар
joannka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1873
Регистриран на: Сеп 30, '10, 17:24
Местоположение: Плевен

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от joannka »

ОК,благодаря,just :tzeluvka: Значи - никакво вадене,за мързеланки... :hihihi: намирам им подходящото място и всяка пролет им се радвам!
Преди време хич не си падах по лалета,но като гледам всички тези красоти тук :shock: :potekoha: толкоз видове и ...разновидности...къде ще им търся места от сега нататък не знам,но със сигурност започвам да ги "събирам" :nod: :daaa:
Изображение Изображение Изображение

ИзображениеFlowers feed the soul...
Happiness is a decision.You are as happy as you decide to be!
Аватар
vili_v
Kъсо кафе
Мнения: 94
Регистриран на: Апр 14, '12, 12:39
Местоположение: Пловдив

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от vili_v »

Колко полезна тема, браво!
Имам два вида лалета DH, тази есен ще ги вадя, защото искам да ги пренаредя, но после няма да ги пипам изобщо щом са толкова добрички и не потъват! :D
Be happy!!!
just

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от just »

Да добавя още един "плюс" за фостерианите :angelche:

Освен, че не потъват и се множат бързо, малките детки също правят цветонос с по-малка височина и дават цвят - по-малък по размер, но пък цвят :angelche:. Така се получава запълване на по-ниското ниво на цветното петно. Ето пример:

Изображение
Това е резултат от само 5 бр. луковици Orange Breeze, засадени есента. Не помня дали имаше формирани вече детчици в основата на луковиците, но и да е имало не са били кой знае колко големи, а ето че са се развили, че и цъфтят даже. :ieeee: :ieeee: :ieeee:


В активната в момента поръчка видях 3 сорта от тази група :angelche:

Еxotic Purissima = Exotic Emperor
Orange Brilliant
Pirand

На екзотичните императори има вече доста снимки в парадната тема. Pirand го нямам, а оранжевият брилянт явно е и букетно,, защото няколко са с по два цвята - ето го

Изображение първа пролет при мен - пак от 5 луковици :nod:
just

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от just »

dal написа:ето от тези имам две групи по пет лалета -ниски , едри цветове-много устойчиви и здрави , а преливането на червенорозовото към лилавото е почти фосфорно привечер ... :ieeee:
кажете който ги има-как се казват?!Изображение :hmmm:
Нямам ги тези хубавци, но бъди сигурна, че са Portland :daaa: http://www.thetulipgallery.com/view/1599" onclick="window.open(this.href);return false;
Прекрасни са ! Колко толкова голям им е цвета :hmmm:

виж и тук http://www.fluwel.com/portland/331" onclick="window.open(this.href);return false; - още повече, че точно от тук си ги поръчала :hihihi: :hihihi: :hihihi:
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”