Сънища на ръцете

Модератор: scleri

Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31789
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1151 пъти
Получил благодарност: 2827 пъти

Сънища на ръцете

Мнение от Мария Николова »

"Сънища на ръцете" е юбилейната изложба на моята Майка Мария. Тя ми е курсова ръководителка и преподавател по История на изобразителното изкуство, Бутафория и извън другото, по човещина. От нея научих, че когато душата ти го иска, можеш всичко да направиш за добро на някого, без да се питаш другите правят ли го. Децата й бяха в прогимназията, когато тя осинови 3 годишно момченце и то израстна като миличкото малко братче и като любимия малък принц. Нейно правило гласи, че когато правиш нещо без пари (конкретно за детска градина на времето) трябва да го направиш мноооого по-хубаво и вдъхновяващо от всичко, което правиш за пари.
Когато работата й я доближи до някаква още неизследвана от нея тематика, по правило тя започва продължително и задълбочено проучване на научната литература и на археологическите находки. Нейният проект за колесницата на Йоан Асен се основава на намерената в новозагорско колесница от същото време. Нейните проучвания внасят корекции в научното съобщение от местния историк.
От Мария Ножарова се научих на толерантност и мисля, че това е най-важния урок.
Не съм крила от нея, че не споделям вярата й в задгробния живот, в съществуването на извънземни, в реалността на "контактите" на екстрасенси с някакнви свръхсили, в нумерологията - области които тя дълги години задълбочено е проучвала и овладявала. Когато ми показваше разшифровките си на екстрасенса Логинова в случая с "Царичинската дупка", се удивлявах на поетиката и позитивизма, които откривах. Знаех, че Майка Мария си вярва и можех главата си да заложа за това. Не го приемах като научен факт, но знаех, че не е мошеничество. А неистова вяра в доброто, въпреки реалността. И това не я накара да ме отхвърли с думите: "Щом имаш какво друго да цениш, въпреки това, и аз имам какво друго да ценя, въпреки твоя скепсис."
Толкова, толкова много й дължа! Просто нямаше достатъчно красив букет, който да го изрази. Но трябваше поне за момента да бъде най-красивия!!!
Запознах се с мои колеги от следващите випуски, знаете как е - спомени за общи познати преподаватели. Те бяха тези, които са всеки ден около нея, за да й се притекат незабавно на помощ.
Не, наистина трябва да ви кажа как се запознахме с Тони, единия от колегите.
Направила съм първите 5-6 снимки и към мен се приближава някакъв приятен мъж с брадичка "катинарче".
"Знаете ли, че трябва да плащате, за да правите снимки?" - и усещам, че е закачка, а не чиновническо заяждане.
"Знам - казвам. Затова съм подкупила г-жа Ножарова с най-красивия букет. Идете огледайте и ми кажете кой е най-красивия." Обикаля още малкото букети час преди началния час и се връща. "Ей оня, с розовата хартия е най-красивия." - казва. Аз отвръщам "Приятно ми е! Някогашна колежка от Нова Загора." И той допълва. "Дето си е кръстила децата на мъжа си и на себе си? И дето помогна да загреят два пъти пещта? Аз пък съм Тони от следващия въпуск. Преди 3 седмици разбрах, че само бус ще свърши работа за транспортиране на експонатите, водене до залата и връщане в къщи на дамите и се чудя как по-рано не съм си взел кола, която да ми дава такава панорама от високо. Имам честта да съм постоянно присъствие при маман. :sbow:

https://picasaweb.google.com/1044367449 ... qqG5Yf_mQE#" onclick="window.open(this.href);return false;
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Сънища на ръцете

Мнение от orkud »

Мария, дори да не те познавах и обичах до сега, след прочетеното със сигурност щях да обикна и теб и тази прекрасна дама :sbear: Благодаря за урока, който ни давате за важните и истинските неща в живота :tzvetentze:
А изложбата е прекрасна :sheart: :sheart: и говори за години отдаденост и упорит труд.
Благодаря, че ни направи съпричастни на нещо толкова красиво!
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Сънища на ръцете

Мнение от Diyana »

Чудовищно е добра Майка Мария, ей!!! :potekoha:
То не е само до талант...и ръце и очи и ДУША трябва да имаш, за да сътвориш тия красоти!
Защо, обаче тебе пак те няма снимана с авторката на изложбата?
Аватар
nikolica
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1036
Регистриран на: Дек 1, '09, 06:57
Местоположение: пловдив

Re: Сънища на ръцете

Мнение от nikolica »

За такива хора трябва да се разказва, да бъдат пример за децата ни, да ги насочват към красивото. Благодаря ти Мария, че го сподели с нас :tzeluvka:
Няма нужда да се ядосвате за нещо, което може да се промени. А ако не може да се промени, съвсем няма смисъл.
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Сънища на ръцете

Мнение от secret_rose »

nikolica написа:За такива хора трябва да се разказва, да бъдат пример за децата ни, да ги насочват към красивото. Благодаря ти Мария, че го сподели с нас :tzeluvka:
:liubov:
И не само за майка Мария, и за нашата Мария...
Аватар
simplyred
Виенско кафе
Мнения: 465
Регистриран на: Яну 7, '12, 23:33
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Сънища на ръцете

Мнение от simplyred »

Прекрасна история за прекрасен човек! Талант и красота блика от всичко нейно, благодаря, че ни я разказа! :sheart:
Аватар
dancheto
Кафе машина
Мнения: 4889
Регистриран на: Фев 24, '11, 08:48
Местоположение: хасково
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 24 пъти

Re: Сънища на ръцете

Мнение от dancheto »

Уникално! Все още съм запленена от тези красоти.....неземно е сякаш......Поклон пред таланта! :dovolen: :tzvetentze:
Независим дистрибутор на АкваСорс
http://superhrani.myaquasource.net
http://superhrani.myaquasource.net/opportunity
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31789
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1151 пъти
Получил благодарност: 2827 пъти

Re: Сънища на ръцете

Мнение от Мария Николова »

secret_rose написа:
nikolica написа:За такива хора трябва да се разказва, да бъдат пример за децата ни, да ги насочват към красивото. Благодаря ти Мария, че го сподели с нас :tzeluvka:
:liubov:
И не само за майка Мария
Ако ме поканиш на представянето на книгата ти в София, :mrgreen: докато дойде часът на събитието, ще те заведа у Майка Мария да те запозная с нея и дъщеря й. Зная, че много ще си допаднете. Защото сте таланти - без значение в какво се проявлявате и на каква възраст сте.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Арт и фотография”