Ястия с мляно месо

Изкушения за лакомници и гурмани.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Ястия с мляно месо

Мнение от Satori »

:lol: Всъщноста наистина готвя на рождения й ден, ама за нас си. Тя ще ни наготви следващата седмица, когато не е на работа, щото като е на бачкане, няма време жената за нищо. Иначе е близнак ;)
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Ястия с мляно месо

Мнение от Tanet »

Тези патладжани на Букетчето може да се покрият с бешамел-има един сух гръцки в Била ,който се разбива с мляко и става като гъст крем-много е вкусен, и така да се запекат. Сестра ми живее в Гърция и те много готвят такива работи ама винаги ги запичат с този бешамел,наистина е много вкусен.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
ZAPLESKA
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1360
Регистриран на: Май 2, '10, 18:53
Местоположение: до Пловдив
Обратна връзка:

Re: Ястия с мляно месо

Мнение от ZAPLESKA »

специално за сатори и неиния заек (а и всички останали любители) домашната великденска рецепта
"гушнато зайче"

взима се голяма тава / гювеч
малка кофа дребни картофки
моркови ,много лук зелен и стар
ориз, бекон и чесънче ако обичаш
и едно зайче/агне/пиле каквото обичаш

за плънката :
джигера на зайчето се наситнява и се мята в голям тиган с 2/3 от лука /само стария и бялото от младия/
като стане прозрачен лука се добавят наситнен бекон малко масло гьозум магданоз девесил розмарин/ако е мъжко зайчето или дърто/
добавя се ориз и малко вода (1:1 с ориза) и червен пипер + наситненото зелено от лука /тука мятам и чесън на прах/, задушава се на слаб огън докато изкристализира ориза да не се е разкашкал
в това време зайчето се натърква с подправки масло и сол и се шпекова по дебелите меса с беконче и масло
зимаш дебелата игла за юргани + обущарска макара и почваш да шиеш заека, шиеш му търбуха - пълниш - шиеш, така докато остане малко местенце в което да налееш малко водичка, и дозашиваш, нареждаш клонки/летвички под заека и го гушваш върху тях наоколо мяташ картофките с моркови и лук и кфото още искаш, при нас остава и малко плънка та я слагаме в пакет за пекане на пилета и до заека, покриваш с тънки филиики бекон доливаш водичка запечатваш с фолио и слагаш капака на гювеча , мяташ в пеща /фурната и сядаш на салатки и ракиики след 4-6 часа /зависи агне петел заек или и трите заедно печеш/ е готово, вадиш винцето и се почва по същество :) /рецептата ставала и със зеле или лапад ама не сме пробвали/
обичайно опалването на пеща се комбинира много добре със скара и бира /толкова за общото с мляното месо/ :angelche:
ИзображениеИзображениеИзображение
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Ястия с мляно месо

Мнение от Satori »

Заплеска, мерси :mrgreen: Както казва Джоузефин Бекер, много е лесто, ама отнема малко време :lol:

Да питам - казваш там за подправките, ако е мъжко или старо зайчето - това нещо общо с миризмата ли има?
Аватар
ZAPLESKA
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1360
Регистриран на: Май 2, '10, 18:53
Местоположение: до Пловдив
Обратна връзка:

Re: Ястия с мляно месо

Мнение от ZAPLESKA »

розмарина обезмирисява месо ако е яре или мъжко животно обикновенно има малко "аромат" с розмарина се отстранява може да го сложиш докато задушаваш месото и да го изхвърлиш с водата или да го натриеш като марината или да го добавиш в общото, когато няма предварително подготовка, листата на тагетиса имат същия ефект :) освен това гонят белоокрилки
ИзображениеИзображениеИзображение
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Ястия с мляно месо

Мнение от Satori »

Ясноооо. Моето явно е било мъжко вчера ;) Джинджифилът с виното обаче свършиха работа :nod:
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Ястия с мляно месо

Мнение от ida_ili64 »

Tanet написа:Тези патладжани на Букетчето може да се покрият с бешамел-има един сух гръцки в Била ,който се разбива с мляко и става като гъст крем-много е вкусен, и така да се запекат. Сестра ми живее в Гърция и те много готвят такива работи ама винаги ги запичат с този бешамел,наистина е много вкусен.
А баба ми ги правеше подобни,но с доматен сос,които запичаше с тях в ел.тенджера и накрая ги заливаше със заливка от 2-3 яйца и прясно мляко!Бяха толкова вкууууусниииии,че думи нямам :daaa: !Ще я пробвам тази рецепта.
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
dora
Баш кафе майстор
Мнения: 2444
Регистриран на: Ное 29, '09, 16:06
Местоположение: Сливен

Re: Ястия с мляно месо

Мнение от dora »

Сатори, виждам често споменаваш - босилек.
Имам една саксийка сега цъфти и освен ,че ми харесва миризмата му не зная какво да го правя.
Кажи ти кога и как и ... абе всичко си кажи за босилека - моляяяяяяя. :tzvetentze:
“Че съм умен – умен съм, но защо съм толкова красив?! Сигурно, защото съм скромен, а скромността краси човека.”
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Ястия с мляно месо

Мнение от Moria »

Ох, Доре , добре че попита за босилека. И аз така, ама беше ме срам да питам, че ме и мързеше де. :lol:
Изображение
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Ястия с мляно месо

Мнение от ida_ili64 »

В Германия босилека се продава на всякъде в саксийки.Ние имаме винаги босилек,Вилфрид го обожава.Използваме го при салата домати с моцарелла,при приготвяне на пастърва със зеленчуци,при гулаш и роленбратен.Важното е при готвене,да не се вари и да не се обработва топлинно дълго време,защото губи аромата си.Родината му е Африка,в последствие се разпространява в Азия,Средна и Южна Америка.Има над 40 вида.Хармонира добре в доматени сосове и домати,ястия от паста,месо и риба.
Ето една страничка с приложението му в различни рецепти:
http://www.marions-kochbuch.de/index/0811.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”