Трапезата на Бъдни вечер

Изкушения за лакомници и гурмани.
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Трапезата на Бъдни вечер

Мнение от Titi »

Сигурно ще скандализирам много хора, като кажа, че за Бъдни вечер никога не броя постните ястия, които обективно погледнато винаги са по-малко от месните, които слагам. Знам какво трябва и какъв е канона, но семейството ми е силно нерелигиозно, семейството на мъжа ми също, и това, което пише Калина: "На трапезата трябва да има 7, 9 или 12 ястия. Всички съдове трябва да са пълни. Това е кадена вечеря, първо се прекадява трапезата, после и другите помещения, едва след това, се нареждат чиниите и чашите.", чак ме плаши.
И дяволчето в мен веднага показва рогца, щом чуе думата ТРЯБВА!, веднага импулса ми е да отговоря: "Я си гледайте работата, за моето семейство никой извън него не може да ми нареди какво трябва и какво не. Ще правя нещата така, както на нас ни харесват, а не както трябва."
Та по тази причина и заради това, че мъжете не се задоволяват с постно, аз приготвям нещата, които обичаме и не се съобразявам с канона.
И държа да отбележа, Коледа и Бъдни вечер са празниците, които в къщи са най-чакани, най-обичани и най-изпълващи ни с топлина и признателност един към друг. Със или без задължителните традиции.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Трапезата на Бъдни вечер

Мнение от Satori »

Ох, и аз съм на акъла на Тити за традициите :mrgreen: Като бях малка, у нас се спазваше всичко, освен определен брой ястия. Баба ми прекадяваше /тя беше ужасно религиозна също, благодарение и на нея аз не съм особено по каноните, даже направо съм си анти :mrgreen: /. После запалвахме свещичка, забодена в прясната пита. Дядо ми я разчупваше - това беше един от двата пъти в годината, когато баба ми благоволяваше да проговори на дядо ми - години на ред тя не му приказваше, от инат. :mrgreen: Аз чинно казвах наизуст "Отче наш" на църковнославянски, защото от съсвсем малка тя ме беше научила и ме караше редовно да я казвам. :mrgreen: Пълен майтап, като се замисля сега. Масата не я раздигахме до сутринта. /Не го спазвам и това - залади хлебарките, а и защото обичам да си разтребя след такива събирания/. Най-вкусното нещо на масата ми беше да си топя питката в чесновата паста и да си слагам мед в същото време.
Миризмата на тамян е едно от нещата, които много обичам, и ако нямам за Бъдни вечер си палим индийски мускусни пръчици, за да ни мирише.
dal

Re: Трапезата на Бъдни вечер

Мнение от dal »

сърмички с лозов лист , ориз , повечко лук и подправки
пълнени сухи пиперки с бобче , добре сварено
печена тиква с орехи и мед , печени ябълки и крушки с меден сироп-подредени на плато
коледна погача-така и не се научих да замесвам , майка я прави да е жива и здрава ,че умее
кисело зеленце с пипер олио на салата-пие ракийка по един чудесен начин
ядки микс-орехите печени , лешниците сурови , бадемите само стоплени с малко белтък и сол омесени предварително...
плодове , като гледам наред с оранжевите цитруси да има ябълки три цвята
правя клонки от борче , вързани с парче нашенска шевиза и дряново клонче -към всеки прибор
здравец турям ако не го е смачкал снега , ако не-борови клонки свещи покривката украсена

сега , понеже то ред у нас няма , и вегетарианци няма , приготвям една тавичка с месо с лук и не ги слагам на трапезата докато не зе забършат с вълчи поглед подсещащо.... :D това е хапче против революции
задължително им прравя разни питки с парички банички и т.н. , ама те са в раздел "забавни игри" , а не към трапезата -примерно малката изтегли парче за котарака и на него му се падне "училището", пък на котарака "любовта" -голям купон :liubov:
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Трапезата на Бъдни вечер

Мнение от Satori »

Забравих едно блюдо, което правехме за Бъдни вечер - студена супа от зелев сок /нещо, което просто обожавам/, червен пипер или най-добре едро смлени червени люти чушки и ситно накълцан праз. Сърмичките бяха задължително зелеви, със стафиди. Като ги правя аз, им слагам много праз.
Аватар
Калина-малина
Двойно кафе
Мнения: 179
Регистриран на: Ное 26, '09, 19:33
Местоположение: Филибето

Re: Трапезата на Бъдни вечер

Мнение от Калина-малина »

Titi написа:Сигурно ще скандализирам много хора, като кажа, че за Бъдни вечер никога не броя постните ястия, които обективно погледнато винаги са по-малко от месните, които слагам. Знам какво трябва и какъв е канона, но семейството ми е силно нерелигиозно, семейството на мъжа ми също, и това, което пише Калина: "На трапезата трябва да има 7, 9 или 12 ястия. Всички съдове трябва да са пълни. Това е кадена вечеря, първо се прекадява трапезата, после и другите помещения, едва след това, се нареждат чиниите и чашите.", чак ме плаши.
И дяволчето в мен веднага показва рогца, щом чуе думата ТРЯБВА!, веднага импулса ми е да отговоря: "Я си гледайте работата, за моето семейство никой извън него не може да ми нареди какво трябва и какво не. Ще правя нещата така, както на нас ни харесват, а не както трябва."
Та по тази причина и заради това, че мъжете не се задоволяват с постно, аз приготвям нещата, които обичаме и не се съобразявам с канона.
И държа да отбележа, Коледа и Бъдни вечер са празниците, които в къщи са най-чакани, най-обичани и най-изпълващи ни с топлина и признателност един към друг. Със или без задължителните традиции.
:dovolen: Тити, не съм скандализирана и моля, не се плаши. ;)
Нито налагам мнение, нито пък пропаганда за спазване на някакъв канон. :nod:
Споделих една любима за мен традиция, която си спазвам не за друго, а защото ми е приятно, хубаво и топло. Не налагам и виждането си по този обичай на никого и от семейството ми. Просто ни е хубаво. А нали традицията е и това - да се чувстваш добре и щастлив при определени обстоятелства.
Много сме лудите....но сме пръснати!
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Трапезата на Бъдни вечер

Мнение от Titi »

Калина-малина написа: Нито налагам мнение, нито пък пропаганда за спазване на някакъв канон. :nod:
Споделих една любима за мен традиция, която си спазвам не за друго, а защото ми е приятно, хубаво и топло. Не налагам и виждането си по този обичай на никого и от семейството ми. Просто ни е хубаво. А нали традицията е и това - да се чувстваш добре и щастлив при определени обстоятелства.
:liubov: казала си го много хубаво, изобщо не съм приела мнението ти като налагане, а беше повод да кажа моето :dovolen:
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
5ia
Кафевар/ка/
Мнения: 992
Регистриран на: Дек 13, '09, 09:06
Местоположение: Русе

Re: Трапезата на Бъдни вечер

Мнение от 5ia »

Аз много искам да спазя традицията, защото е традиция. Никога в моя дом, или в този на мъж ми, не са се празнували такива неща. Не сме религиозни, постно не ядем.... Слагам си по принцип само ястията на масата, като някъде все пак стоят в очакване пържоли. Но доста преди 12 всички започват да ме гледат хищно. До сега никога не съм успявала да го направя този празник както му е ред. Но поне сега разбрах, че не само при нас е така :D , което ми подейства успокоително.
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Трапезата на Бъдни вечер

Мнение от Moria »

5ia написа:Аз много искам да спазя традицията, защото е традиция.
А замисляла ли си се откъде се е пръкнала традицията, а? Това е последния ден от коледните пости. Няма смисъл баш тогаз да постиш, ако не си постила преди това и няма смисъл да постиш 40 дена, ако не вярваш в това. Абе говорили сме с теб, знаеш ми мнението- важно е какво има в сърцето, а не трапезата. Мятай пържолите от началото и не мъчи хората. :twisted: Ти 7-те постни като искаш пак си ги нареди наоколо-за гарнитура и десерт. ;)
Изображение
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Трапезата на Бъдни вечер

Мнение от ravik »

В къщи (при майка ми) е като при Калина-Малина. Винаги сме си били в къщи на 24-ти, а в повечето случаи и на 25-ти също. Майка ми много държи на тези празници и винаги се броят ястията, винаги на Бъдни вечер е вегетарианска трапезата, питката се чупи от най-възрастния, парчетата се радават по точно определен ред и т.н. Обожавам зелевите сърми с ориз и кисело мляко, бобът, въобще трудно си представям Бъдни вечер без тази атмосфера. :liubov:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Трапезата на Бъдни вечер

Мнение от Blue sky »

И при нас винаги е било много традиционно - постно, като седнем на трапезата не ставаме, броим си ястията, кадим, молитва, питка, паричка, всичко по най-традиционния начин. И още нещо, винаги на Бъдни вечер, преди да седнем на вечеря украсяваме елхата, съответно от цялото размятане на клончета, холът замирисва на борова гора, атмосферата е много празнична. И не е някаква помпозност или защото така е модерно, винаги, откак се помня така е било, и сега, откакто си имам свой дом, украсата съм сложила, но елхата си я правя на Бъдни вечер. Последните години ходим при свекърва ми, която също се придържа към традициите, но не е същото, май по Коледа най-много ми липсва това че нашите са толкова далеч от мен :dovolen:
He who plants a garden, plants happiness
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”