Коренова система

Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7409
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 860 пъти
Получил благодарност: 1660 пъти

Коренова система

Мнение от ljuboznatelna »

Не се справих сама, иска ми се да имам информация за кореновата система на градинските растения, кое е с централен, кое с брадат, повърхностен и т.н. корени. То и въпроса ми е непрофесионално зададен, но ако някой е наясно, моля да ме насочи към източник на информация - сайт (независимо от езика), книга,учебник, или начин по който да търся?
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Коренова система

Мнение от Виола »

Люб, това е много относително. По-скоро питай за конкретни растения.
С централен или вретеновиден корен са растенията, които по-трудно се прихващат при пресаждане, такива са и растенията с повърхностна коренова система. За предпочитане е те да се сеят на място. С брадат корен има много едногодишни и многогодишни.
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Коренова система

Мнение от naa »

ljuboznatelna, много хубава тема, от корена зависи и самото растение.
Ако корените са добре, и растението е добре, но за съжаление в почти всички издания този много съществен въпрос не се засяга.
Може да се допиташ до Alpina от другия цветарски форум, според мен е много добър специалист и то не само на думи, а има и разсадник, мисля, че се казва "Зелена пролет".
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Коренова система

Мнение от naa »

ljuboznatelna написа:...информация за кореновата система на градинските растения, кое е с централен, кое с брадат, повърхностен и т.н. корени. То и въпроса ми е непрофесионално зададен, ....
Въпросът ти е много професионално зададен, но не му е обърнато внимание.

Аз имам два справочника на руски, и са много добри, за много от растенията има такива данни, каквито няма по другите книги, например:

кои семена загубват бързо кълняемостта си,

кои растения дават много издънки,

кое как се размножава, дали от семена, дали от издънки, дали от резници,

кога е необходима стратификация,

кое колко време цъфти и кога,

височина, изисквания към почва, влага и т.н.

Тези справочници са купувани любителски, не е зле от време на време да се минава по руските книжарници.

Ако имаш предвид някое конкретно растение, ще го проверя и ще ти кажа, стига да е написано.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
donkata
Кана кафе
Мнения: 590
Регистриран на: Юни 30, '11, 15:30
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Коренова система

Мнение от donkata »

naa написа: Аз имам два справочника на руски, и са много добри, за много от растенията има такива данни, каквито няма по другите книги, например:
кои семена загубват бързо кълняемостта си,
кои растения дават много издънки,
кое как се размножава, дали от семена, дали от издънки, дали от резници,
кога е необходима стратификация,
кое колко време цъфти и кога,
височина, изисквания към почва, влага и т.н.
Тези справочници са купувани любителски, не е зле от време на време да се минава по руските книжарници.
Дай някое заглавие, да ги потърсим.
Има 10 вида хора - такива, които знаят двоичната система и такива, които не я знаят.
Изображение Изображение Изображение Изображение
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Коренова система

Мнение от naa »

donkata написа:...
Дай някое заглавие, да ги потърсим.
Б.Н. Головкин, Л.А. Китаева, Э. П. Немченко

"Декоративные растения СССР"

изд. "Мысль", Москва, 1986 г.

купена е отдавна, но растенията не се променили, а илюстрациите са прекрасни.

Илюстрациите са рисувани картини.

---------------------------------

А. Н. Лучник

"Энциклопeдия декоративных растений умеренной зоны" - 1997 г.

тази е купена от изложение в НДК
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7409
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 860 пъти
Получил благодарност: 1660 пъти

Re: Коренова система

Мнение от ljuboznatelna »

Свалих си първата, сутринта ще я погледна. Вида на кореновата система ме интересува най-вече заради пресаждането, но и защото съм любознателна, искам да науча колкото мога повече :dovolen: Алпина ще попитам за някои треви, защото не направих това като ги купих, и например по-късно разбрах кои са агресорите, които се стелят като троскот :evil: Сега ми предстои да местя някои и ми е интересно как ще го понесат.
Мернах също така някъде, че може да се сади друго растение непосредствено до ствола на дърво, но не и на известно разстояние от него, защото във втория случай ще страда, това в някаква връзка с кореновата система. Доказателство са ми две рози, засадени до ствола на бреза. Брезата изпива водата на всичко наоколо, но розите се чувстват добре, поне засега.
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Коренова система

Мнение от naa »

Дай линк, откъде я свали?
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
donkata
Кана кафе
Мнения: 590
Регистриран на: Юни 30, '11, 15:30
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Коренова система

Мнение от donkata »

naa написа:Дай линк, откъде я свали?
http://bankknig.com/knigi/23677-dekorat ... chnik.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.kodges.ru/21259-jenciklopedi ... nnojj.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ако не се оправиш дай ми e-mail, за ти ги пратя.
Има 10 вида хора - такива, които знаят двоичната система и такива, които не я знаят.
Изображение Изображение Изображение Изображение
dal

Re: Коренова система

Мнение от dal »

аз имам питане , един мискантус едногодишен , една зебрина също едногодишна и пампаската трева три корена високи беха по метър и половина листата -оставих ги за да ги местя пролетта и не знам дали не сгреших с времето ,дали не трябваше сега ....някой ако е местил треви да каже
всяко растение като чукнеш в уикепедия и обичайно му изкарва над и подземните части как изглеждат
http://pl.wikipedia.org/wiki/Przetaczni ... %9Blina%29
за останалото инфо аз ползвам книгите за градината на онзи, дето го оплюха като пенкелер инещастник , какво да направя като човека всичко пише :hmmm:
вчера проверих например какво е дал за кампанулите - първо ги е описал като едно дву и многогодишни , после ги е разделил като полу и издръжливи на студ , после по сортове , после по типове , инфо и цъфтеж за всяко , най добрите , най новите на пазара , размепи къмвсеки сорт и цветове ,препоръчителни сортове и накрая е сложил 9 разновидности с цветни снимки , като за идиоти е обяснено.
Та , когато търся кога да сея местя кога цъфти каква коренова система има-ползвам него като книги ,или в гугъла показва растенията в цялост :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”