За семената-съвети за начинаещи и не само

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

Не,Галя,преди изваждане задължително почвата трябва да е суха и опресняването на корените също е задължително.Сигурно си гледала и клипчета,понякога на някои растения 2/3 от корените се изрязват и тогава се засаждат.Накисването е вредно,растенията обичат водата,но повече влага е опасна,особено за растения ,които са били засушени.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от naa »

Ето някои растения, които искат стратификация, и за които производителят е писал, че есенното засаждане е по-добро:

Filipendula rubra

http://seemnemaailm.ee/rus/index.php?GID=5165" onclick="window.open(this.href);return false;
Могучий травянистый многолетник, образующий большие группы. Растение от 1,5 до 2,5 м высотой. Стебли с крупными листьями, с пяти- или семилопастной концевой долей. Соцветие густое из мелких розовых цветков. Цветёт в июле-августе.
Растение требовательно к увлажнению почвы и довольно светолюбиво. Хорошо растёт и цветёт и в полутени, и на солнечных участках, но требует постоянного увлажнения. При сильном затенении может прекратить цвести. Декоративны и его плоды, окрашенные в малиновый цвет. Зимостоек до -35 град. В культуре с 1765 года.
Всхожесть семян при весеннем посеве ниже, чем при осеннем. Для повышения всхожести плодики подвергают предпосевной обработке — стратификации,
също и eleutherococus
при пролетно засаждане на семената никнат на следващата пролет

който ги е поръчал, да има предвид.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

Galq 03 написа: Да питам и аз, не веднъж ми се е случвало да пресаждам растения с добре оформена коренова система, точно както го е описала Мишето, засушаване и т.н, но.....растението не се прихваща :snif: после като го премахвам...ами то си стои така на туфичка, корените изобщо не са тръгнали да се развиват. Не е от това,че не съм уплътнила добре или поляла :hmmm: Къде греша?
Миша написа:Това е точно заради застаряването на разсада,трябва да се нацели момента,в който растението току що е изпълнило хубаво гнездото/саксийката и тогава да се прехвърли;когато вече е направило корените на топка,трудно ще се прихване към новата почва.Но и тогава има спасение,обикновено това вече са по-старички растения с по-здрави корени,тогава корените просто трябва да се опреснят,разчопкват се баличките,така че коренчетата да не са навити ,подрязват и се засаждат,лошото е,когато тази манипулация трябва да се извърши с растения,които не търпят прекъсване на корена,тогава много внимателно трябва да се развие корена,без да се наранява,и в двата случая при засаждане трябва да садите в рохка почва,защото обикновено разсада се прави в леки торфени субстрати и на растението му е трудно да премине към друг тип почва,за по-големи капризи може да смесите новата почва с малко торф или прегорял оборски тор,и да садите в това легло,при засаждане растението в никакъв случай не трябва да "виси" във въздуха,т.е. баличката не трябва да излиза над новата почва,сади се малко по-дълбоко ,съвсем малко,уплътнява се и се полива обилно.Понякога след поливането баличката изскача отново навън,това в никакъв случай не трябва да се допуска.Докато се прихване хубаво трябва да се полива по-честичко,може и да се подхрани с някой от разтворимите торове.
Забравих да допълня,в никакъв случай корените на трябва да се подгъват.

Ето тук намерих една илюстрация точно на каква дълбочина трябва да се сади,нито много плитко,нито много дълбоко,сърцето в никакъв случай не трябва да се засипва,нито пък корените да остават във въздуха.Корените трябва да са правилно насочени,без да се подвиват .
Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Galq 03
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1977
Регистриран на: Яну 22, '10, 16:47
Местоположение: Слънчев Бряг

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Galq 03 »

Мише :tzeluvka: :tzvetentze:
Растенията които съм загубила са преди всичко закупени от градински центрове, разсадници и т.н. Може би, наистина е пропуснат точния момент на пресаждане, защото цялата саксийка е била пълна с корени, сбити направо, почти без почва като калъп :nod:
Благодаря за инфото :gush:
Аватар
Анета
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Авг 25, '11, 12:28
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 85 пъти

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Анета »

Благодаря,Мише за много полезните съвети :tzeluvka: Сега разбрах къде ми са грешките да не ми никнат семенцата.Само тагетисчето ми никне но азго садях края на март и то направо навън.Тази пролет ще се пробвам и с други. :tzvetoman:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

Galq 03 написа:Мише :tzeluvka: :tzvetentze:
Растенията които съм загубила са преди всичко закупени от градински центрове, разсадници и т.н. Може би, наистина е пропуснат точния момент на пресаждане, защото цялата саксийка е била пълна с корени, сбити направо, почти без почва като калъп :nod:
Благодаря за инфото :gush:
Галя,ето какво се прави с тези растения,растенията с намотани корени безжалостно се изрязват ,докато петунийките са в точния момент за разсаждане и нямат нужда от подобни манипулации,само леко разчовъркване на почвата
[video][/video]
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Вискяр »

Миша написа:знам какво е
Ти знаеш, аз знам, 5 човека пишат в тази тема, десет (видимо) я четат.
Но в крайна сметка, това което пишем, ще го прочетат хиляди. От онзи мъртъв форум ежедневно имам десетина нови посетители на сайта ми (дори днес имах посещение на живо) - форума може да е мъртъв, но гугъла си го индексира прекрасно и се посещава.
Миша написа: на партито с ръкавици
Това ме интригува. :potekoha:

Картинките за засаждане, които си показала, са конкретно за ягоди. Има ги изрично във всяка книжка за ягоди. Причината е в растежния връх - ягодите не понасят растежния връх да е покрит с пръст. Както и корените им да са във въздуха. Подобно е и при марулите и салатите, макар те да се справят с такива грешки на засаждане. След като има едно растение, което изрично изисква такива правила за засаждане, логично е да има и други. Наистина е важно как точно се забожда едно растение в почвата. Таблите за разсад предотвратяват такива грешки. Там растението е естествено израстнало, на нормална дълбочина. Само в редки случаи се налага да се зарови по-дълбоко.
Galq 03 написа: Растенията които съм загубила са преди всичко закупени от градински центрове, разсадници и т.н.
Тези растения са тъпкани с всякакви инхибитори (стимуланти) и трудно се прихващат към естествени условия. Няма да е пресилено да се каже, че са дрогирани. Тяхната единствена цел е да са привлекателни и да бъдат продадени на хора, които не им се занимава със сеитба и отглеждане на разсади (или другите методи на размножаване). Ако искате здрави и качествени растения, трябва сами да си ги произведете. На вълка врата е дебел знаете защо!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

Тези растения са тъпкани с всякакви инхибитори (стимуланти) и трудно се прихващат към естествени условия. Няма да е пресилено да се каже, че са дрогирани. Тяхната единствена цел е да са привлекателни и да бъдат продадени на хора, които не им се занимава със сеитба и отглеждане на разсади (или другите методи на размножаване). Ако искате здрави и качествени растения, трябва сами да си ги произведете. На вълка врата е дебел знаете защо!
:sneee: :sneee: :sneee: Не,не съм съгласна,поне в нашата мила родна Бг пари за стимуланти не стигат,цветята от разсадници много често са в толкова лош вид точно защото не са подхранвани или са гледани в някаква странна смес от пясък и почва,с преобладаващо съдържание на пясък :evil: ,цените пък на стимулантите тази година вървят космически нагоре :eeeh: .
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Вискяр »

Аз затова стимулирам само с кокоши "извержения". :nod:
Не знаех, че имаме родно производство на цветя. Знам само L2, Флора и оранжериите край тец Гара Искър. Г-н Пъков го броя за приятно изключение. А и по цветарските магазини нищо не ми е направило впечатление да е нашенско.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

Кокошите истории са такава дрога,че изкуствените ряпа да ядат пред тях :hihihi:

Дълго време и аз робувах на мита за дрогираните растения,докато не реших да пробвам доколко растенията могат да издържат на дрога ,торих всеки ден в продължение на месец и нещо,двукратно вкарах вкоренители ,пръсках с аминокиселини и течни торове,и това всичко при малки цветенца в малки разсадни саксийки ,в резултат на което растенията изядоха толкова парички,че все едно със злато ги бях хранила :eeeh: ,след това рязко спрях с торенето и цяло лято не ги торих,резултат-огромни жизнени,неболедуващи и цъфтящи растения.Същото е положението и с вносните цветя,не е проблема в дрогата,проблем е стресовият фактор при преминаването от оранжерийни към външни условия,а най-вече това,че дали в камионите,дали в магазините,поизнеженките от влагата и топлината в оранжерията цветенца се разболяват от всякакви гъби,най-вече някой вид гниене,в резултат на комбинацията стрес и сиво гниене(най-често срещаното) растението загива.Просто адаптацията към външните условия трябва да става постепенно,при закупуване цветята трябва да се оглеждат хубаво за болести ,и ако трябва,да се лекуват.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”