За семената-съвети за начинаещи и не само

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7295
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 745 пъти
Получил благодарност: 1359 пъти

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от ljuboznatelna »

Моят опит сочи, че внесените от Холандия или "незнамсикъде" растения, имат много по-малък шанс да оцелеят, отколкото гледаните в България. Вече не се интересувам особено от външния вид на растението, достатъчно ми е да знам, че е изкарало достатъчно дълго време в градинския център, то тогава и не е особено привлекателно, но пък със сигурност оцелява в градината ми.
Много обичам запуснати градински центрове, където растенията престояват в саксиите повече от година на всякакви атмосферни условия, и съответно освен здрави са и евтини :mrgreen:

Със семената на цветя никак не ми върви, според мен заради не достатъчната осветеност и бързото пресъхване на торфа, не мога да улуча поливането, или ги засушавам, или преполивам :snif: Как да ги поливам?

С доматите проблеми нямам, садя ги по 1-2-3 семенца в чашки от кафе в градинска пръст и пясък. За да им е светло изкарват един месец поне на терасата, така че в края на април са засадени на 2 листенца в градината (на студ не растат), калени дотолкова, че тази година издържаха снеговалеж. Е, става въпрос за 60бр. все пак :dovolen:
Аватар
si111
Баш кафе майстор
Мнения: 2044
Регистриран на: Дек 16, '09, 20:15
Местоположение: Fiji
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от si111 »

Миша: "Руми,семеначетата цъфват бързо,имат-нямат десетина сантиметра и са готови да цъфтят.Няма нищо особено при семеначетата,това са най-лесно гледаните разсади,само не бързайте със сеитбата,нека денят нарасне,тогава няма и да се източат.Но знаете,че аз съм върл противник на януарско-февруарската сеитба без оранжерия,така че това правило важи само за такива като мен Торенето може да се почне още на втората двойка същински листа,пеларгониите понасят всекидневно торене в доза грам на литър,изпитано.Торят се само здрави,калени растения,с изнежения януарски разсад се внимава с торовете."
Аватар
Elyza
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1717
Регистриран на: Сеп 15, '10, 23:18

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Elyza »

Миша, моля за съвет.
Бих искала да си направя собствен разсад на петунии. Имам 2 варианта. Да си поръчам сега от Т&M и да садя края на февруари. Предполагам, мога да очаквам добре развити и цъфтящи растения през лятото.
Вариант 2- да си поръчам семената от щатите на по-добра цена, които да посадя есента, за цъфтеж следващата година. Имам условия за иззимуване на хладно и светло.
Кой вариант би препоръчала за по-добри резултати?
Какъв е срока на годност на семената на петунии и по-конкретно новите сортове и рискувам ли ако ги купя сега?
Искам модерни сортове като Sophistica Collection и разни кичести. Имам лош опит със семена делфиниуми, които са с много ниска кълняемост още на следващата година.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от calico »

аз да питам: имам само едни семенца на каскадна винка. Време ли е да засявам или още да чакам?

и да не пущам другаде, питам и за граха - мога ли вече да го засявам навън?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
megi
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1257
Регистриран на: Яну 16, '10, 15:35
Местоположение: Велико Търново

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от megi »

Като всички са почнали да питат,нека и аз да се възползвам с въпросче :nod: Кога и как да сея семенцата на бегония илюмината?(май така се казваше :oops: )
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

Elyza написа:Миша, моля за съвет.
Бих искала да си направя собствен разсад на петунии. Имам 2 варианта. Да си поръчам сега от Т&M и да садя края на февруари. Предполагам, мога да очаквам добре развити и цъфтящи растения през лятото.
Вариант 2- да си поръчам семената от щатите на по-добра цена, които да посадя есента, за цъфтеж следващата година. Имам условия за иззимуване на хладно и светло.
Кой вариант би препоръчала за по-добри резултати?
Какъв е срока на годност на семената на петунии и по-конкретно новите сортове и рискувам ли ако ги купя сега?
Искам модерни сортове като Sophistica Collection и разни кичести. Имам лош опит със семена делфиниуми, които са с много ниска кълняемост още на следващата година.
За тази година спокойно можеш да си направиш разсад,който да ти цъфти още през май.Края на февруари сееш,петуниите никнат за около 15 дни ,следва още един месец до пикиране,стана средата на април,пикираш ги,спират растежа за около седмица докато се прихванат и вече спрямо това колко ги огрява слънчицето и колко ги храниш започват да залагат пъпки.В най-лошия случай към края на май започват да цъфтят.Защо не си вземеш от професионалните семена на Бал от Рускови,Sophistica са 50 пелети за 14 лв мисля,идват сравнително бързо.За догодина пробвай с есенна сеитба,щом имаш подходящи условия,тогава спокойно може да имаш цъфтящи петунии още през март-април.Семената на петуниите запазват кълняемост до 2 години,но каква е гаранцията,че предлаганите семена са производство тази година ,че да издържат за есента,кълняемостта бързо пада,втората година дават кълняемост около 60%,поне това имам като информация.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

calico написа:аз да питам: имам само едни семенца на каскадна винка. Време ли е да засявам или още да чакам?

и да не пущам другаде, питам и за граха - мога ли вече да го засявам навън?
Винката наистина расте доста бавно,но не бих препоръчала сеитба сега на тези,които нямат подходящи условия .Раничко е,ако се сеят сега ще трябва доосветяване,вероятността да се проточат и загинат си е абсолютно реална,изчакай до средата на февруари поне,виж колко съм добричка,дори не те карам да чакаш до март :hihihi: И за граха е рано.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

megi написа:Като всички са почнали да питат,нека и аз да се възползвам с въпросче :nod: Кога и как да сея семенцата на бегония илюмината?(май така се казваше :oops: )
Бегонията е капризна като млади поници,трябва много внимателно да се подходи към нея,аз я сея към средата на април ,началото на май.По принцип семената се засяват без да се покриват,много се внимава с поливането в момента,когато покълват ,тогава лесно загниват,ако температурата е ниска или влажността на почвата е по-голяма.Аз ги държа в импровизирано парниче,така се поддържа сравнително равномерна температура и влажността на въздуха е висока,бегониите обичат голяма въздушна влажност.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от libra »

Аз искам да те попитам:тази бегония ,от която сън не ни хваща,съхраняваш ли я по някакъв начин за другата година?Прави ли грудка ,мисля че и то резници може да се размножава?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

Коя бегония,бонфайър или илюминацията?Бонфайъра заспа,има много малка грудка спрямо огромната зелена маса,която прави,илюминациите също правят грудки,но не съм ги приспивала,растат си,в момента са в стая с температури около 2-3 градуса,но явно са по-издръжливи от другите бегонии,които заспиват при температури под 10 градуса .И двата вида се размножават с листа,с резници малко по-трудно.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”