Polianthes tuberosa

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11643
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 63 пъти

Re: Tuberosa Poliantis

Мнение от libra »

Миленка,има си бегония тубероса и тази тубероса,не си в голяма прегрешение . :dovolen: Вероятно всички мислят като теб ,докато разберат ,че има съвсем друга.
Обожавам растения с подобни аромати!
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31691
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2449 пъти

Re: Tuberosa Poliantis

Мнение от Мария Николова »

milena02 написа:Това моето невежество е май за темата на пишман градинарите. Аз искрено и дълбоко досега вярвах, че туберозата е вид бегония. Нямам представа откъде се е загнездило в главата ми. Сега виждам, че това си е напълно различно растение и май наподобява нещо средно между гладиол и лилиум. Мирише силно, нали? В парфюмерията се използва за най-тежките парфюми.
Миленче, недей, не си посипвай главата с пепел. :gush: Грешката е съвсем нормална. Точно снощи писах за тази грешка в отговор на МуроФФ по повод на мускари. Направо ще се самоцитирам и така ще се съберат на едно място две обичайни грешки по вина на еднаква съставка в имена на коренно различни растения. А специално "тубероза" се среща и в двете имена трето цвете asclepias, асклепиево цвете. Апропо:

Изображение
s_t_m » Чет Авг 07, 2014 12:01 am

Да, прав си, че няма нищо общото. :daaa: :sdaaa: Също както бегония тубероза няма нищо общо с тубероза полиантис. Но лириопе никак не ми пасва, а "собствено, бащино и фамилно" ми идва много. ;) :lol: Имах още едно от ГХП като това, но си беше нефелно. Чуди се, чуди се на къде да поеме и не оцеля.
За аромата на прекрасната госпожица Тубероза Полиантис - да, етеричното масло, извлечено от цветовете й, влиза в основния състав на всички парфюми с хиляди различни ароматни "букети".

Ясно е, че се налага да се открие точния превод и етимологията на думата "тубероза" от латински на български, преди да е била навързана в имената на различни видове цветя. :sdaaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Tuberosa Poliantis

Мнение от Димана »

Моите лучета на госпойцата са пуснали само листа. Надявам се да има и цветоноси. :stiskam:
Щом не са покарали до сега, щЕ ли имам късмет таз година да помириша вълшебния аромат, или ще чакам догодина? :hmmm:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31691
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2449 пъти

Re: Tuberosa Poliantis

Мнение от Мария Николова »

Димана написа:Моите лучета на госпойцата са пуснали само листа. Надявам се да има и цветоноси. :stiskam:
Щом не са покарали до сега, щЕ ли имам късмет таз година да помириша вълшебния аромат, или ще чакам догодина? :hmmm:
Миленче, може лучето да расте още една година и следващото лято да те зарадва. Само да ти е живо и здраво! :stiskam: :daaa: :gush:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Kika
Кафевар/ка/
Мнения: 883
Регистриран на: Юни 12, '13, 15:31
Местоположение: Димитровград

Re: Tuberosa Poliantis

Мнение от Kika »

Приказна е тази тубероза, Мери!! :tzvetoman:
Има ли я в някоя поръчка? Откъде може да се купи? :hmmm:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31691
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2449 пъти

Re: Tuberosa Poliantis

Мнение от Мария Николова »

kikruseva написа:Приказна е тази тубероза, Мери!! :tzvetoman:
Има ли я в някоя поръчка? Откъде може да се купи? :hmmm:
Специално ти ще си получиш от Нова Загора! :gush: :ieeee:
А изобщо навсякъде, където се предлагат от български търговци пакети с разни лятноцъфтящи луковични, наред с исмене, може да се открие тубероза полиантис, както и спрекелия, макар и по-рядко. Те двете, без исменето, изобщо нямат други сортове и хибриди. :nod:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Kika
Кафевар/ка/
Мнения: 883
Регистриран на: Юни 12, '13, 15:31
Местоположение: Димитровград

Re: Tuberosa Poliantis

Мнение от Kika »

:ieeee: :ieeee: :ieeee:
Благодаря Мери!!! :tzeluvka: :tzeluvka: :tzeluvka:
Ще се огледам и за други лятноцъфтящи луковични. Много съм назад с луците :oops: :oops: но постепенно наваксвам :tzvetentze:
Само се чудя къде ще слагам всичко което ми се иска :hmmm: :ufff:
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Tuberosa Poliantis

Мнение от Магдалена »

Ааааа и моето лукче-подарък от Мария изпълни саксията,където го посадих,но само с листа,много ,много.
За сега не виждам цветонос,но знам пък ,че луковицата е здрава! :daaa:
И всеки път,когато мина край нея,си помислям за Мария!Дори и това ми е достатъчно! :liubov: :liubov:
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2255 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Tuberosa Poliantis

Мнение от pepelqshka71 »

Мерко, и моята Новозагорска госпожица цъфтя - невероятен цвят със страхотен аромат. Сега идва важния за мен въпрос - кога да я извадя, като листата са и още зелени? :hmmm: Прочетох темата - но аз не знам кога се вадят кани, исмене, спрекелия и др, защото за първа година съм цветарка :nod: Не купува и не садя нищо, което се вади наесен, но за подаръка ми от теб, ще правя изключение. Искам и догодина да цъфти тази невероятна госпожица.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31691
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2449 пъти

Re: Tuberosa Poliantis

Мнение от Мария Николова »

pepelqshka71 написа:Мерко, и моята Новозагорска госпожица цъфтя - невероятен цвят със страхотен аромат. Сега идва важния за мен въпрос - кога да я извадя, като листата са и още зелени? :hmmm: Прочетох темата - но аз не знам кога се вадят кани, исмене, спрекелия и др, защото за първа година съм цветарка :nod: Не купува и не садя нищо, което се вади наесен, но за подаръка ми от теб, ще правя изключение. Искам и догодина да цъфти тази невероятна госпожица.
Ехааа! Много се радвам, че най-сетне цъфна и при теб! :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Зная, Вили, и моите са още съвсем свежи като марулки... Тия дни поразрових да видя бебетата - съвсем са белиички още - също като обелен лук. Колкото може по-късно ще ги вадим тази година, че тези дъждове удължават вегитацията им. Ще чакам синоптиците да кажат, че се очакват минусови температури и тогава ще ги вадя, зелени-незелени, ще ги вадя. Изчиства се пръстта колкото може, изсушават се и на закрито ще зимуват. Например в гараж.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”