Резитба на рози

Публикувай отговор
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Резитба на рози

Мнение от ToBo »

Принципно е нещо такова май :hmmm: Аз нищо не разбирам и ти благодаря, Рени :lol:
Само че има друг фактор като че ли. Много клони измръзват и ги режем силно. Така че розата естествено си показва кои клони трябва да се махнат. Аз тая година се изхитрих и разни стари клони за подмяна ги рязах след първия цъфтеж до дъно, Резултатът е, че си кярих от цъфтежа, а после добре се наместиха новите шишове, защото им отворих място. Беше чисто експериментално, но май и то има смисъл и затова го споделям :hmmm:
Никога не е късно да засадиш клематис...
bell

Re: Резитба на рози

Мнение от bell »

renimoss написа: След август не махаме цветовете, но можем да подрязваме шишовете по-височко, дори нещо да изкара по тях и измръзне, нали пролетта ще режем по-ниско под него?
С подрязването на шишовете по-височко продължаваме да държим розите будни и активираме сокодвижението, което трябва да спре и розата да изпадне в покой. Аз след онази драстична влажна и топла есен, в която влагата и будните рози измръзнаха изобщо спрях да режа рози след август. Някъде зимата ги намалявам и привързвам преди снеговете, за да не се изпочупат и това е.
renimoss написа: Като станат по-високи от нашата поносимост за развалена форма ги режем до където ни дава сърце или до нивото на околния храст. Те не цъфтят.
Междувременно клоните, които са цъфтели в началото на лятото евентуално са заложили нови пъпки и т.н.
:hmmm: :hmmm: :hmmm:
Това и аз си го правя, когато някъде се развият прекалено грозно и стърчащо.
Май се наложи, че след средата на август розите е добре да не се пипат много, много. Поне до първите студове, когато нещо може да се понамали, за да ги пазим. А, това че ще махнеш някой стърчащ шиш, който те дразни не е толкова съществено.

Рени, тебе кои рози те тормозят с формата си :liubov:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Резитба на рози

Мнение от renimoss »

Ами аз питам теоретично, защото моите рози са 1-2-3 годишни, на лошо място, растат слабо и ще се местят всичките. Но четох от предишни години хората се оплакват от разни рози, дето изневиделица изкарват шишове, та рекох да си изясня какво да правя предварително. Пък и на други може да е полезно.
Значи след средата на август, максимум до края на август, никакво рязане на нищо :!:
Берем шипки и правим мармалад :hihihi:
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10047
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 674 пъти
Получил благодарност: 1142 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от greeneyed »

renimoss написа: хората се оплакват от разни рози, дето изневиделица изкарват шишове, та рекох да си изясня какво да правя предварително. Пък и на други може да е полезно.
:hihihi:
Не е то изневиделица- или са подрязани силно, затова растението веднага изкарва нови шишове, или са торени и поливани обилно. ;) Рени, не бързай да правиш генерални заключения- в една малка България условията за отглеждане на розите са много различни- едно е в Плевен, друго е в Тракия, съвсем различно в Софийския вилает. Наблюдавай си розите , те казват много неща, с времето ще се научиш да ги разбираш. Всички сме минали по този път- то не беше местене 8-) / много се забавя развитието им/, то не беше чудене при пролетната резитба :hmmm: , но полека-лека се научаваш какво иска растението, за да цъфти обилно и продължително. :dovolen:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от ivanina »

greeneyed написа: Наблюдавай си розите , те казват много неща, с времето ще се научиш да ги разбираш. Всички сме минали по този път- то не беше местене 8-) / много се забавя развитието им/, то не беше чудене при пролетната резитба :hmmm: , но полека-лека се научаваш какво иска растението, за да цъфти обилно и продължително. :dovolen:
На същото мнение съм и аз. :nod:
Това лято почиствам с ножицата само цветовете и ....нищо повече.
С издължените в края на лятото шишове спрях да се боря - това е естественото развитие на някои от розите ми и мисля че правя грешка като се опитвам да променям природата- генът им с помощта на ножицата.
Резултата за тях и за мен , при накъсяване на шишовете е липса на цъфтеж.
Разбрах също , че такива рози се нуждаят от по- голямо пространство край себе си , за да покажат истинската си същност...защото точно в тия небрежно размятани като фонтан шишове се крие чарът им.
:ufff: ....яд ме е , че се налага да махам още някой друг чаен хибрид- за да дам простор на флорибундите...
но друго спасение няма.
За есенната резитба- мисля да махна 1/3 от дължината им , като за напролет ги оставя окончателно на 1/2.
Така от личния си опит-Проба...проба- грешка! :eeeh: ...ще разбера ,за напред- как да се отнасям с тях. :dovolen:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
JuliS
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1700
Регистриран на: Мар 17, '10, 15:53

Re: Резитба на рози

Мнение от JuliS »

Момичета, налага се драстично да орежа 3 катерача. Дон Жуан, Пърпъл Скайлинър, Рамблер Ректор.
Дон Жуан пречи на нова постройка , а другите два на прелакирването на перголата. Че ще ги орежа...то е ясно, но дали няма да стимулирам развитие на нови филизи, които ще измръзнат при предстоящето захлаждане. Няма да имат време да узреят?
Какво мислите по въпроса?
"Възрастта е без значение , когато носиш слънцето в себе си!"
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31729
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1086 пъти
Получил благодарност: 2639 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Мария Николова »

Пропуснали сте през пролетта времето за прелакирането. Изчакайте до пролетта. И до Коледа може да е 11 градуса. ;)
Не че съм голяма розарка, но тази шантава година не вярвам изведнъж да се нормализира. :nod:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5659
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1819 пъти
Получил благодарност: 2083 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Тутти »

JuliS написа:Момичета, налага се драстично да орежа 3 катерача. Дон Жуан, Пърпъл Скайлинър, Рамблер Ректор.
Дон Жуан пречи на нова постройка , а другите два на прелакирването на перголата. Че ще ги орежа...то е ясно, но дали няма да стимулирам развитие на нови филизи, които ще измръзнат при предстоящето захлаждане. Няма да имат време да узреят?
Какво мислите по въпроса?
Защо не опиташ да ги наклониш лекичко и да ги фиксираш с някакъв кол като за доматите.Така ще освободят място за лакиране на дървото,а после като изсъхне,ги подреди както ще стоят,вече с друго закрепване.Ако майсторите мрънкат,може и някой стар чаршаф да им метнеш на розите,та да не ги бодат.
libra
Наркоман
Мнения: 11645
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 64 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от libra »

Не режи сега ,че като нищо може да поникнат нови клони и да се объркат розите.Към ноември-декември най-добре-все ще има по-прилични дни за тази операция.Особено Дон Жуан е много опасен-на всеки отрязан клон пуска по пет нови.Сега и моя го рязах частично,но по принуда ,че беше поникнал като чудовище и имаше опасност да се сцепи при основата.Рамблерите са гъвкави и наистина могат да се превият,за Дон-а се съмнявам,освен ако не е "млад".
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Резитба на рози

Мнение от ToBo »

Джули, при нас правиха ограда пролетта. Много орязах. Каквото ми беше жал да режа, забихме дебела арматура на около метър от храстите с наклон, обратен на розите (за контра). Връзвах ги с найлоново въже за тая арматура. Но трябва много дърпане, за да сменят посоката :snif: След няколко дни ги пуснах и си застанаха по местата :dovolen:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”