Резитба на рози

Публикувай отговор
Аватар
darina1960
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1696
Регистриран на: Яну 31, '13, 17:17
Дал благодарност: 287 пъти
Получил благодарност: 240 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от darina1960 »

greeneyed написа:Ако се режат рано- може и в края на есента
Този сезон им приложих есенна резитба. Сега всичко е напъпило и е на нисък старт. То и зима нямаше... Ако Малък Сечко не предложи изненади - месец май ще бъде красив - от към рози. :nod:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Резитба на рози

Мнение от calico »

а, Даре, моите нямаха есенна резитба, но пак са нанъпили сериозно

вчера порязах малко, колкото за загрявка. Започнах с клематисите и се прехвърлих на розите
много рязане има, Божее, много...
мога да опитам да не ги режа тая година, да видим какво ще стане
само пробитите клони да махна :hmmm: :hmmm:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
forski
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Апр 7, '15, 16:52
Местоположение: Sevlievo-Sennik-Bulgaria

Re: Резитба на рози

Мнение от forski »

calico написа:
forski написа:Освятках ги моите, няма за кога да ги чакам, и без това са напъплили целите в тея жеги!

кога успя?
моето рязане е поне 10 дена всеки ден.
Първо рязане, второ, трето, и после ако има нужда пак :lol:
То и аз няколко уикенда ги подрязвах от тук- от там, но в момента са на макс още едно финално рязане. Оставил съм ги по-високи с няколко пъпки в резерв. Февруари го дават като януари, топъл и слънчев. Тази зима ще е без зима.
Тhink positiv!
bell

Re: Резитба на рози

Мнение от bell »

calico написа: много рязане има, Божее, много...
мога да опитам да не ги режа тая година, да видим какво ще стане
само пробитите клони да махна :hmmm: :hmmm:
А, така домързя ли те? Поне тънките клони няма ли да махаш? Не съм сигурна колко ще са продуктивни за голям цвят и как ще клюмат. Аз ги чистя и вътрешността също за циркулация, като не пръскам поне да отварям храста. Преплетеното също е лошо, виждам как от вятъра се образуват удебелявания, където са опряни клоните. Ми, не става без рязане :angelche:

Днес започнах с ножиците :angel2: Не очаквах да са будни, но всичко е с пъпки. Северна България, но в ниските полета. Слани и студени нощи, но пекне ли слънце си е топло. Повечето рози и листа си имат и тях чистя. На някои връхните пъпки са пред отваряне :hmmm:
Гледам, че зимата на 2013-2014 е била топла, снимките с рязането ми са от 20 февруари.
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5151
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 237 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от mileni »

Днес бях на косъм да отпочна моите.
Гледам пъпките се надули.А Марсел ен фльорс,от есента си смени листата и досега са си свежи.Много я мислех,как ще преживее студовете.Чудя се,дали да я режа.
ЧХ мисля стимулиращо да поизрежа доста ниско.
Изобщо много рязане има,както отбеляза Калико.
Ще се въздържа поне до 14.02.
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Резитба на рози

Мнение от calico »

ох, Белисима, ми почнах ги и аз. Днес чистих предимно из градината и после загрях с Хорниш Плот и Джеймс Галуей.
не знам как и кое да режа от Фелиция и май ще я оставя така. Шлос Аутин беше с много пробити клонаци.
аз тънките ако не пречат и не са много високи май няма да ги махам, то на някои места няма какво да остане ако и тях махна.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
bell

Re: Резитба на рози

Мнение от bell »

Милени, не режи ниско дори ЧХ :angel2: Ако, е добре оформен храст намали височини на 40 см и го остави. Защо ти е да го рестартираш? Изобщо не им се отразява добре ниското рязане на 2-3 пъпка. При мен обичайно мръзнат и все така почват сезон, но е имало и години да ги режа по-високо, ми по- добре са на първи цъфтеж.

Калико, Фелицията си е муск и ако има място няма нужда да я пипаш. Ей и затова обичам мусковете :hihihi: А, за тънките клони те питах при развитите и големи рози. Там ми пречат на храстите и само им взимат силата.

Почнах с чаени и флорибунди, катерачи и рамблери не ми се поглеждат. Всичко е с листа и преплетени на снопове, голяма борба ще е стях, но няма да е тези дни.
И аз имам чуденки с някои флорибунди, много високи около метър и половина, а някои и повече. Хубави храсти, няма много измръзнало, равномерно развити и се чудя как да ги режа. Обичайно са стартирали около половин метър, защото другото е било измръзнало. Дали, ако ги формя само по върховете ще цъфтят, като облаци или ще се издължат с цвят по върховете.
Другото ми е из лехите и храстовите. Лейди Ема, Боскобел, Шекспир около половин метър, а между тях Транкуалити на 1.70 висок храст, положението масово е Крачун и Малчо. Едни са успели да се развият добре през сезона, а други по-бавно. Жал ми е да режа високите рози, защото са постигнали обеми и зорлем ще ги намалявам, но пък ще стърчат в лехите. А, сега де :hmmm:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Резитба на рози

Мнение от calico »

Бел, забелязала съм че флорибундите и ЧХ трябва да се режат по правилата, ниско
иначе розата остарява и вдървенява много бързо.
та всички флорибунди (то си е ЧХ с китка на върха наместо 1 цвят) на максимум две педи от земята, а ЧХ на една педя, така правя.

според мен остави високите рози, направили са хубави храсти, режи ги нормално. Другите може да се засилят през сезона. Освен това винаги след първия цъфтеж може да свалиш повече от високите.
е, няма да са ти под конец, ама то като разцъфтят кой ти гледа линиите
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Резитба на рози

Мнение от ToBo »

Добре де, аз съм лаик. Рязала съм години наред много погрешно. Но изобилието от цвят не се ли дължи на много клони/пъпки, които сме оставили (говоря за флорибунди и храстови). Ако ги режа на 1/3, както пише по дебелите книги, те ще са огромни и съответно с много цъфтежни клони. Ако ги режа на еди колко си от земята, ще изрежа 2/3. Къде е истината?
В смисъл: както и да ги режа, те цъфтят. Обаче на Калико са много богати на цвят, а тя реже повече :hmmm: Това ме обърква.
Никога не е късно да засадиш клематис...
bell

Re: Резитба на рози

Мнение от bell »

Права си и по правилата е така за флорибундите. Може да пробвам само с една, две да ги оставя по-високо, за да видя какво и как ще се случи през сезона.
За чаените знам ли :hmmm: високите, като Новалис им е най-добре ниско рязане, защото още на първа вълна с лекота стигат метър, че и повече, но за нормалните като прираст може и една идея по-високо рязане на 4-5 пъпка. То, си завси и от място, де и дали е в комбинация с други цветя.

Тобо, облаците на Калико са храстови, мускове, катерачи. Тя тях не ги реже, като флорибунди :angelche: Чаена роза на облак няма как да се получи, а Калико няма май много чаени.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”