Целогина кристата / Coelogyne cristata

Публикувай отговор
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Целогина кристата / Coelogyne cristata

Мнение от dobis »

ами щом кипрата масдевалийка е жива , значи има някакви условия по дървото. Мъха по него си е естествен , сам се е залепил и расъл , аз само изчегъртах една дупка да понавра масдевалията , а целогината е в една кухина от самия дънер, мъха вече тръгна към нея. Гъби растат от мъха де , и миналата есен и тази. Цяла зима беше на остъклената , само в бахарлъка я бях прибрала в коридора. Ще я фотна мини планиничката си.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Целогина кристата / Coelogyne cristata

Мнение от lila »

Доби, зимата къде ги държиш? Местиш ги непрекъснато ли?
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Целогина кристата / Coelogyne cristata

Мнение от dobis »

не , всичките са наредени буквално една до друга и една в/у друга , на стилажи до прозореца , топля ги с печката от кухнята...само според температурите гледам едните да са малко на по- хладно от другите ...на терасата са цимбитата и принцеса масдевалия , само нея премествах за около 10 дена ...така са надиплени като сардели , че а съм разместила нещо по стилажите, а после не съм го сместила ...изтеглям на първа линия цъфналите , после се въртят с другите, но най-много 50 см да ги мръдна. По два стилажа на ден се поливат , редувам ги , докато стигна в единия край и почвам пак отначало...за добро утро е това ...и броя дните до пролетта ...като изхвърля кливиите и цимбитата и се ухилвам, че иде топлото...
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Целогина кристата / Coelogyne cristata

Мнение от lila »

Не, имах предвид тези на/в дървото :hmmm: непрекъснато ли ги вадиш и пресаждаш?
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Целогина кристата / Coelogyne cristata

Мнение от dobis »

не , там си е масдевалийката ... в края на миналото лято я посях на чукана и не е мърдана, такава ми е и идеята за целогинето..да не го местя . Направих си още един чукан с булбита сега , моля им се да се хванат за мъха и те ...при следващата разходка ще домъкна още и за другите, по ми е спокойно за влагата , че много изсъхват на корите...А и мъха като позасъхне и ме подсеща да намокря . А щом има храна за него от дървото , значи има и за тях...Ще ги покажа утре
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Целогина кристата / Coelogyne cristata

Мнение от dobis »

Ето ми чуканчетата , има и едно проблемно денди , което е от 2 години, нищо не става от него, но все не умира
Изображение
koренчето на целогината, лепна се..
Изображение
а това са едни булбита , преди седмица ги трапосвах, тук мъха е много малко , наслагах допълнително , но гледам се е захванал почти..поне пълзи към проблемното
Изображение
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Целогина кристата / Coelogyne cristata

Мнение от lila »

Ако това долу е Дендробиум Кингианум, не се вижда добре, той е топлолюбив - австралийски едишън е :nod:
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Целогина кристата / Coelogyne cristata

Мнение от dobis »

не , александреае му беше името , ама може и кингианум да е ... едно дето си смени стопанките на няколко пъти преди две -три години...ама не съм го скопосала аз , такова си беше...не го мисля , или ще се оправя , щото само терапия не му е приложена , или да си заминава...
Аватар
sunlight
Кана кафе
Мнения: 539
Регистриран на: Дек 1, '09, 21:47
Местоположение: Варна

Re: Целогина кристата / Coelogyne cristata

Мнение от sunlight »

И при мен тръгва нещо

Изображение
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Целогина кристата / Coelogyne cristata

Мнение от ravik »

Май съм пропуснала да се похваля тук ;)
coelogyne_flaccida.JPG
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”