Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Публикувай отговор
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Мнение от orkud »

В тази насока съм чела доста, че розите е по добре да полееш веднъж седмично с много вода, отколкото да поливаш често и по малко. Това точно във връзка с развиването на повърхностна коренова система :hmmm: Нямам претенции да е вярно, но ми звучи много логично.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Мнение от calico »

orkud написа:В тази насока съм чела доста, че розите е по добре да полееш веднъж седмично с много вода, отколкото да поливаш често и по малко. Това точно във връзка с развиването на повърхностна коренова система :hmmm: Нямам претенции да е вярно, но ми звучи много логично.
В книгата на Хесайона пише така. значи е вярно :twisted:
Той казва че може да се направи в кръг кладенче, като на дърветата, и в него да се полива. Мисля че говореше нещо за 15-20 л вода на храст при едно поливане.
само че аз не мога да реша като как хем да направя кладенчета, хем да има мулч между корените на розите. А на моя глинест смолник мулча е много необходим. Пък то ще станат само кладенче до кладенче, че розите ми са по на 40-50 см една от друга. :hmmm: :hmmm: :hmmm:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2440 пъти

Re: Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Мнение от Мария Николова »

calico написа:
orkud написа:В тази насока съм чела доста, че розите е по добре да полееш веднъж седмично с много вода, отколкото да поливаш често и по малко. Това точно във връзка с развиването на повърхностна коренова система :hmmm: Нямам претенции да е вярно, но ми звучи много логично.
В книгата на Хесайона пише така. значи е вярно :twisted:
Той казва че може да се направи в кръг кладенче, като на дърветата, и в него да се полива. Мисля че говореше нещо за 15-20 л вода на храст при едно поливане.
само че аз не мога да реша като как хем да направя кладенчета, хем да има мулч между корените на розите. А на моя глинест смолник мулча е много необходим. Пък то ще станат само кладенче до кладенче, че розите ми са по на 40-50 см една от друга. :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Един вариант за обмисляне. :dovolen: Затворена в двата края вада покрай розите, която да се пълни с вода? :sthinking:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7295
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 745 пъти
Получил благодарност: 1359 пъти

Re: Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Мнение от ljuboznatelna »

Съжалявам, че не мога да подплатя написаното със снимков материал. В детската градина имаше розов храст, който просъществува пет години със сигурност и не зная колко още преди това, без да бъде рязан, окопаван и пръскан. Дори си мисля, че не беше и поливан, или се е случвало достатъчно рядко. Ами той се скъса да цъфти. От май до първия сняг по него имаше цвят, и то в изобилие. Имаше вид на цвета на чаен хибрид - едра и така оформена. Когато детето започна градина, беше около метър. Последно го запомних близо до двато метра/за пет години/. Според мен беше зарязан чаен хибрид.

Що се отнася до еко земеделието - опита ми е малък, но аз не копая, освен преди засаждането. Цветя пък изобщо не копая, включително и рози. Само ги режа и пръскам. Розите ми цъфтят много, имат здрави и разклонени стебла. Признавам, че ако има начин да си спестя този труд, ще го направя, защото не обичам да го правя. За мулч между цветята ми служи шумата опадалал от храсти и дървета. Между зеленчука трупам окосената трева и млади клонки, но не е достатъчно ефективно, ако не е много, затова ми се иска да мина на найлон.
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Мнение от naa »

В детската градина имаше розов храст, който просъществува пет години със сигурност и не зная колко още преди това, без да бъде рязан, окопаван и пръскан. Дори си мисля, че не беше и поливан, или се е случвало достатъчно рядко. Ами той се скъса да цъфти. От май до първия сняг по него имаше цвят, и то в изобилие
Точно това имах предвид, като казвах, че грижите, които се полагат за розите, не са в правилната насока.

Разбира се, че човек трябва да милее за цветята си, но това все още не значи, да слуша разни всякакви съвети, без да ги пропуска през здравия разум.
Възможно е да има и смислени съвети, особено тези от собствен опит, но аз съм за това, за се премисля, преди да се изпълняват.

и най-вече че трябва да се гледа какъв е резултатът от всичките грижи и съвети. Ами когато човек свято изпълнява всички съвети, а резултатът в съседство е по-добър, значи, да не вярва на очите си ли?

Защото аз лично предпочитам да вярвам на очите си, когато видя едно такова силно, здраво и непръскано растение, както и да си задам въпроса, защо така се получава,
вместо да следвам предписания, от които се получава не толкова добър резултатът, с помощта на хербициди и пестициди, за които да си и плащам на всичкото отгоре. Отделно от това, да се намирам на работа, но не безполезна работа, а направо вредна, предимно за растението, но също и за мен.

Освен това имам чувството, че се превръщам в пионка, с която някой се разпорежда в полза на науката си.
Последно промяна от naa на Мар 22, '11, 16:37, променено общо 1 път.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Мнение от lila »

Пионка пиоооооонка пи пи пи пи ри пи пи пи
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7295
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 745 пъти
Получил благодарност: 1359 пъти

Re: Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Мнение от ljuboznatelna »

Целия процес на селекция и подбор на розите ми е мътна Индия, затова не зная кое как би се развивало, ако се остави на самотек, но така или иначе се е тръгнало от свободно растящи форми, за които никой не е полагал грижи.
Ако имах достатъчно място сигурно щях да имам три годишен опит с непипната роза, защото съпругът ми направо се ужасява като хвана ножица :mrgreen: Искал да ги гледа като храсти,високи, а не такива мишки :D Само че както съм ги наблъскала през 50см това е абсолютно невъзможно.Те така и така в края на лятото се извисяват близо до двато метра :D
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3886
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Мнение от scleri »

КЪДЕ СБЪРКАХ ?????

Извинявайте че ще ви отклоня от темата която обсъждате, но не можах да намеря по подходяща, а не си струва да отварям нова.
Тази есен засях петнайсет корена рози. Постарах се да спазя всички указания на опаковката, и съветите които получих от по-опитни колеги. Затрупах ги прилежно с пръст за да не измръзнат. На пролет ги разрових след преминаването на студовете. От петнайсет рози се разлистиха само пет. Другите са безвъзвратно изсъхнали. Есента когато ги засях всички изглеждаха много добре. Задавам си въпроса не е ли по-добре розите да се сеят напролет.
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Мнение от orkud »

Откъде ти бяха купени розите :hmmm: С розите на Флоров в първите години съм имала и по висок процент загинали и то садени през пролетта :hmmmmmm:
dal

Re: Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Мнение от dal »

scleri написа:КЪДЕ СБЪРКАХ ?????

Извинявайте че ще ви отклоня от темата която обсъждате, но не можах да намеря по подходяща, а не си струва да отварям нова.
Тази есен засях петнайсет корена рози. Постарах се да спазя всички указания на опаковката, и съветите които получих от по-опитни колеги. Затрупах ги прилежно с пръст за да не измръзнат. На пролет ги разрових след преминаването на студовете. От петнайсет рози се разлистиха само пет. Другите са безвъзвратно изсъхнали. Есента когато ги засях всички изглеждаха много добре. Задавам си въпроса не е ли по-добре розите да се сеят напролет.
или не си полял в дупките преди /след
или не са киснати /стригани корените
или не са притъпкани добре и после са изсъхнали поради липса на контакт с почвата
или са скапани били като растения /което есен е почти изключено, и най скапаните фирми вадят пресни и годни да се прихванат и презимуват рози /
или в почвата ти има нещо-бетон боклуци чакъл камъни нафти кориселин отрови киселини основи вар сгур къртици попови прасета /зачертай ненужното/

или комбинация от поне 2 от горните причини + малшанс + липса на традиции , щото ако беха кактуси да са станали на тополи :hihihi: :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”