Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Публикувай отговор
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Мнение от naa »

roselover , прочетох, че имаш много видове рози.
Аз съм в някаква степен в подобно положение. Досега не съм се интересувала много от рози, понеже нямаше къде да ги садя.

Но положението се промени и искам да посадя някъде към 5 декара с рози, /за свое удоволствие, а не за нещо друго./

Ориентирах се към розите, защото не искат прибиране през зимата, а дават много цвят, и то всяка година/за красотата да не говорим/.
Идеята ми е да посадя такива, които стават големи и високи храсти, без да ги режа, т.е. да растат в цялата си красота и ръст, без да имам грижи с рязането. Хем повече цвят, хем по-лесно.

Поръчах си тези рози:
The Pilgrim,
Spirit of Freedom,
A Shropshire Lad,
Charlotte
Clair Austin
Geoff Hamilton
Othello (Auslo)
Bobby James
Filipes Kiftsgate

последните две ще са по дървета и на арки, и хубавото е, че се разминават във времето, в което цъфтят.

А другите мисля да ги гледам по арки или като самостоятелни храсти.

Искам да събера мнения, колко големи могат да станат, през какво разстояние да ги садя, без да ги режа за в бъдеще.

Виждала съм казанлъшки гюл на не знам колко си години, по-висок от два метра и по-широк от 3 метра храст, оставен на самотек, по време на цъфтежа е изумителен.
Искам също и храстите да са на "краче", което се вижда, за да се коси лесно тревата. Въобще искам дървовидни рози.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: СТАРИННИ СОРТОВЕ РОЗИ

Мнение от Blue sky »

Наа, не мисля че ще стане това с английските рози :hmmm:
теоритично, една роза ще расте докато може, ще избива отново и отново, докато не стане просто прекалено голяма и се счупи
колкото й е едногодишния прираст, толкова, но около 70 % ще расте всяка година
тук при нас има няколко такива зарязани говоря конкретно за чаени хибриди и флорубунди - ми, едната, откакто спрахя да я режат, мисля за 4-5 години е станала вече висока над 2 метра, диаметъра й е над 3 метра и честно казано, естетическата гледка не кой знае каква особено
просто защото, масата е огромна, а отделните цветове са по върховете, единични, и просто се губят, абе, не ек расиво просто, това исках да кажа :nod:

а тези храстовидни да ги наречем рози, просто за да са красиви си искат рязането, ето например един абрахам дейвид, който е майсторски рязан за много цвят

Изображение

знам че ти търсиш друг ефект от розите си, но зада го постигнеш, мисля че е по-разумно да се ориентираш към старинните рози, които си го имат това в природата - да цъфтят много, на гроздове, да не се режат изобщо - те просто са си предвидени за това
He who plants a garden, plants happiness
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: СТАРИННИ СОРТОВЕ РОЗИ

Мнение от naa »

Старинните рози много ми харесват, но откъде да ги намеря?

Теоретично погледнато, искам да не се режат, да дават много цвят, да растат нависоко, ако хвърлят лека сянка, в това няма нищо лощо.
Съгласна съм повечето от тях да цъфтят един път, но да са издръжливи.
Като тези например, от съседната тема, за Боасона.
Изображение
Например Filipes kiftgate дава поне 20 кв.м. цвят през юли-август, когато другото е преминало.

Имам няколко есенноцъфтящи храсти, които да дават цвят и аромат, т.е. еднократният цъфтеж не ми пречи.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: СТАРИННИ СОРТОВЕ РОЗИ

Мнение от Blue sky »

ами ти си харесай рози и виж какво има при холандеца - предполагам, повечето ще ги има които търсиш
ако нещо го няма - ми ще го намерим, има всякакви специализирани сайтове
другото е обратното - при холандеца си правиш подборката за старинни рози и от наличните сортове - ги пресяваш през хелпми-то, за коментари, оценки и реалистични снимки какво да очакваш :nod:
He who plants a garden, plants happiness
dal

Re: СТАРИННИ СОРТОВЕ РОЗИ

Мнение от dal »

:snif:
а такива хубави сортове си избрала....
Последно промяна от dal на Фев 21, '11, 16:59, променено общо 1 път.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: СТАРИННИ СОРТОВЕ РОЗИ

Мнение от calico »

Наа, за такива начинаещо незнаещи като мен беше много полезна руската енциклопедия. Ето там имат списък на старинните сортове рози, за които имат данни, ето ти списъка
http://www.rosebook.ru/roses/oldest-rose/

сега, можеш да влезеш във всяка роза и да й видиш характеристиките, и после да си отсееш някои и да провериш дали ги има при Холанцеда. повечето ги има. проблема е че нямаш много време.

но забрави че няма да имаш грижи с розите. дори и да не ги подрязваш всяка година отвреме навреме ще се наложи да ги подмладяваш.
а и доста старинни сортове рози са много неустойчиви на болести, та ще се наложи и да пръскаш доста декари. иначе рискуваш да имаш бодливи храсти с петна и с опадали листа и малко цвят.
та ти си прецени дали ти трябват такива рози, дето ще ги обикаляш с пръскачката на гърба поне три четири пъти на сезон, или ще предпочетеш здрави рози които веднъж на пролет ще подрязваш
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: СТАРИННИ СОРТОВЕ РОЗИ

Мнение от dolli »

Naa, няма такава роза дето само да я забодеш и да забравиш за нея. То форзицията, че е най-прост "ЖП- храст" дето вика Дал, и нея ако не я режеш ще получиш закелавял бурен. Ако си търсиш "мързеливи" храсти, розите не са такива.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2432 пъти

Re: СТАРИННИ СОРТОВЕ РОЗИ

Мнение от Мария Николова »

dal написа::snif:
а такива хубави сортове си избрала....
Искам текста преди промяната! :svekurva:

naa, вЕрвай ми, Родовото имение ще ти изпие здравето, ако наистина засадиш около 5 декара рози. Колко члена от семейството ти могат да носят пръскачка на гръб? Ако сте недостатъчно, трябва между розите да има място да бръмчи трактор с бг. пръскачка "Перла", произведена в моята Н.З. Аз 3-4 дни рязах хасмата - кажи го някакви мижави 20 кв.м. и дясната китка закпризничи. Представи си колко време ще ти трябва до всяка отделна роза да я огледаш - къде има пъпки, че вътрешни ли са, че външни ли са, та къде искаш да вървят филизите. Отделно колко движения на китката с ножицата ще направиш в безкрайните около 5 декара.
Изобщо не отивам до въпроса за парите. :nod:
Но стигам до въпроса каква цел имаш:
1. Да събереш колекция най-ценни сортове рози? За това 5 декара не са нужни, 500 квадрата ще свършат работа. :daaa: (И ще ти свършат парите.)
2. Да притежаваш възможно най-много рози от каквито и да е сортове?
3. Да докажеш,че оставено да дивее огромно количество какви да е рози, развъдници на листни въшки, черни петна и с ножица недокоснати, е красива гледка?
И само, за да се увериш сама, че е отврат искаш да направиш такъв експеримент?
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: СТАРИННИ СОРТОВЕ РОЗИ

Мнение от Blue sky »

мацките са прави, макар да има рози, които цъфтят обилно без "резитба" най общо казано, няма рози, които да не искат грижи - пак се режат - санитарно, за оформяне и подмадване, пръскат се, оформят се, изобщо, бе, искат си грижата

а иначе, гледката е :potekoha: :potekoha: :potekoha:

Изображение Изображение Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: СТАРИННИ СОРТОВЕ РОЗИ

Мнение от calico »

Наа, от сайта дето ги поръчваме, като зададеш търсене по размер 400-600 см и отсява 31 рози. Ако дадеш допълнително изискване да са и повторноцъфтящи, отсявката е от 21 рози
ето ги http://www.tuincentrumlottum.nl/index.c ... kresultaat

ония от тях които си харесаш като багра, можеш да ги провериш за характеристики и параметри в руската енциклопедия http://www.rosebook.ru/roses/или Хелпмифинда http://www.helpmefind.com/rose/plants.php

можеш също така да пуснеш търсене по различни признаци в руската. аз като написах да са над 400см, да са с устойчивост над средната и да са поне повторно цъфтящи, ми изплю извадка на доста рози. всички в този списък имат добри характеристики, въпроса е сега пък да провериш кои от тях ги има при доставчика от Холандия.

не ни обръщай внимание много много на острите реакции щото ние сме едни отрудени от работа розари :lol: пък ти искаш да караш по тангентата :lol: (шегувам се разбира се, но всички са прави- няма да минеш без грижи)
обаче искам да видя това чудо- 5 дка розова градина
докато ги насееш и станат за гледане може да се пенсионирам и тогава да ме викаш на пролетна бригада за рязане. че аз моите 100 кв.м. бързо ще ги ошетам с това много време дето ще го имам. :ieeemyzh:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”